Data modyfikacji:

Skórki przy paznokciach – jak o nie dbać, żeby zawsze wyglądały dobrze?

Dłonie są wizytówką każdego człowieka – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dlatego watro zadbać o nie, aby wyglądały schludnie. Szczególną uwagę należy poświęcić jednak paznokciom i skórkom przy paznokciach. Są one zmorą zwłaszcza kobiet, gdyż pięknie wykonany manicure nie może współgrać z przesuszonymi, odstającymi skórkami. W tym celu stosuje się krem, olejki bądź odżywki, które wspomogą kondycję paznokcia, ale też nawilżą skórki i doprowadzą je do eleganckiego wyglądu. Zatem jak prawidłowo dbać o skórki? Tego dowiecie się, czytając dalej.
skórki przy paznokciach

Dlaczego należy dbać o skórki przy paznokciach?

Skórki przy paznokciach to wąski fałd skóry, który pełni funkcję ochronną. Zapobiega uszkodzeniom, zanieczyszczeniom oraz zakażeniom macierzy paznokcia. Nieodpowiednia pielęgnacja oraz zbyt brutalne wycięcie skórek może doprowadzić do niekorzystnych skutków. Dlatego ważne jest, aby usuwać skórki delikatnie i uważnie. Agresywne zdrapywanie lub wyrywanie skórek prowadzi do powstawania ran, co przyczynia się do zakażeń lub naruszenia macierzy paznokcia. Wtedy może dojść do poważniejszych problemów, takich jak zmiana kształtu (np. pofałdowanie) dopiero co wyrastającego paznokcia. Dlatego z paznokciami i skórkami należy obchodzić się delikatnie i pielęgnować je, aby były piękne i zdrowe.

Suche skórki – przyczyny

Skórki wokół paznokci często nie są poddawane prawidłowej pielęgnacji, co skutkuje ich suchością, a nawet uszkodzeniem. Nie tylko wygląda to nieestetycznie, ale także może sprawiać ból. Czynnikami, które doprowadzają do przesuszenia skórek, są:
  • brak pielęgnacji – niestosowanie kremów i olejków do skórek,
  • nadmierne wycinanie skórek,
  • obgryzanie skórek,
  • częste mycie rąk bez późniejszego nawilżenia,
  • stosowanie detergentów bez użycia gumowych rękawic,
  • niedobór witamin,
  • choroba skóry (alergie, uszkodzenie płaszcza hydrolitowego itp.).

Pękające skórki – jakiej witaminy brakuje?

Suche, twarde i popękane skórki wokół paznokci nie są skutkiem tylko i wyłącznie zaniedbań w pielęgnacji. Nawet osoby dbające o dłonie mogą zauważyć nieestetycznie wyglądające skórki wokół paznokci. Dlaczego się tak dzieje? Odpowiedzią jest brak odpowiednich witamin i minerałów, które również wpływają na wygląd skórek. W takiej sytuacji warto zacząć przyjmować preparaty, które wzmocnią włosy i paznokcie, np. skrzyp polny. Ponadto należy dostarczać witamin A, C, H (biotyny) oraz witamin z grupy B, których obecność poprawi wygląd skórek. Można stosować również maść z witaminą A na skórki przy paznokciach, która je zmiękczy, zabezpieczy i zregeneruje.

Domowe sposoby zwalczania suchych skórek

1. Kremy do rąk

Ważne jest, aby pielęgnować skórki codziennie. Zwłaszcza po myciu rąk, co wysusza dłonie. Do tego najlepiej sprawdzą się kremy do rąk, które można schować do torebki bądź plecaka i w każdej chwili użyć. Dodatkowo szybko schną, dzięki czemu nie są przeszkodą w wykonywaniu innych czynności.

2. Oleje

Oprócz odpowiedniej suplementacji od wewnątrz, czyli w formie preparatów doustnych, ważne jest dostarczanie witamin także od zewnątrz. Do tego idealnie sprawdzą się oleje, zwłaszcza naturalne, takie jak: olej kokosowy, olejek arganowy, olejek rycynowy, olej z pestek winogron, a nawet oliwa z oliwek, którą każdy znajdzie w swojej kuchni. Jak aplikować oleje na skórki? Nic prostszego. Najpopularniejsze są dwa sposoby:
  • Pierwszy sposób: zaaplikuj olejek na wacik kosmetyczny i przetrzyj skórki oraz paznokcie. Następnie poczekaj aż wszystko się wchłonie.
  • Drugi sposób: wlej lekko podgrzany olejek do miseczki i włóż do niej palce. Mocz przez 10–15 minut.

3. Peeling

Jak usunąć skórki z paznokci domowymi sposobami? Do usuwania martwego naskórka bez użycia cążków i nożyczek sprawdzi się również regularnie stosowany peeling. Aby stworzyć swój peeling w domowych warunkach, potrzebne są tylko dwa podstawowe produkty: cukier oraz olejek. Obydwa składniki mieszamy ze sobą tak, aby konsystencja nie była ani za płynna, ani za gęsta. Mieszaninę nakładamy na dłonie oraz skórki przy paznokciach i pocieramy. Następnie obmywamy ręce, żeby pozbyć się pozostałości po peelingu, smarujemy kremem nawilżającym i gotowe. Ręce są gładkie i piękne. Peeling dłoni należy stosować regularnie 1–2 razy w tygodniu dla utrzymania efektów.

4. Rękawiczki

Podczas zimy ręce bardzo mocno się wysuszają, co odnosi się również do skórek przy paznokciach. Dlatego ważne jest, aby podczas mroźnych dni nosić rękawiczki, które ochronią nasze dłonie. Przy domowych porządkach również niezbędne będą rękawiczki, ale tym razem gumowe. Podczas sprzątania powinniśmy chronić ręce przed detergentami i substancjami szkodliwymi, które mają niekorzystny wpływ na nasze dłonie. Po sprzątaniu zostaje sucha, ściągnięta skóra, nieraz ze zmianami alergicznymi. Dlatego, aby mieć ładne dłonie, paznokcie i skórki, zakładajmy rękawiczki.

Wycinanie skórek – warto stosować czy lepiej trzymać się z daleka?

Wycinanie skórek jest popularną metodą używaną w celu polepszenia wyglądu paznokci. Należy jednak robić to z głową, aby nie zrobić sobie krzywdy. Poranione skórki przy paznokciach są częstym problemem osób, które na własną rękę próbują je wyciąć. Narzędzia do usuwania skórek muszą być wysterylizowane, aby nie doszło do infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.
Dlatego samodzielne wycinanie skórek bez odpowiednio przygotowanego sprzętu jest niebezpieczne. Jeśli nasze skórki wokół paznokci wyglądają nieestetycznie i chcemy je wyciąć, to jak najbardziej można to zrobić. Ale najlepiej zgłosić się do specjalistów, czyli do manikiurzystek, które zrobią to profesjonalnie.
Zdjęcie: valuavitaly/Envato Elements
Autor: Dominika Mańka