Data publikacji:

Skwalan – co to za składnik? Właściwości

Skwalan, choć został wynaleziony ponad sto lat temu, dopiero od niedawna święci tryumfy popularności w kosmetyce. Produkty ze skwalanem cieszą się dobrą sławą wśród posiadaczek każdego rodzaju cery. Sprawdź, czym właściwie jest skwalan i w czym może ci pomóc podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.
Skwalan

​Skwalan – co to takiego?

Skwalan to węglowodór nasycony, pochodna substancji o nazwie skwalen. Syntezowana jest wyniku wysycenia jego podwójnych wiązań. W naturalnych warunkach skwalan jest substancją płynną w formie oleju o neutralnym zapachu.
Skwalan wynaleziono w latach 20. XX wieku. Może być pozyskiwany zarówno ze źródeł zwierzęcych, jak i roślinnych. Początkowo składnik ten pobierano przede wszystkim z wątroby rekina, jednak po kilkudziesięciu latach opracowano technologie pozwalające na bardziej etyczne pobieranie skwalanu – z oliwek oraz trzciny cukrowej. Skwalan może być pozyskiwany także z wielu innych roślin, takich jak amarantus. Jeśli zależy ci na stosowaniu kosmetyków pozbawionych składników pochodzenia zwierzęcego upewnij się,jakiego rodzaju skwalan znajduje się w danym produkcie.
W ramach ciekawostki warto dodać, że skwalan to substancja naturalna występująca w skórze większości organizmów, również ludzi. Odpowiedzialna jest za jej nawilżenie i odżywienie. Pomaga także w ochronie skóry przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Z wiekiem zawartość skwalanu w skórze spada.

​Skwalan, a skwalen – gdzie jest różnica?

Skwalan bywa mylony z inną substancją o nazwie skwalen. Choć mają one nie tylko podobne nazwy, ale i właściwości, ten drugi rzadko stosowany jest w produktach kosmetycznych. W odróżnieniu od skwalenu, skwalan jest stabilny i nie rozkłada się, dlatego może być stosowany w produktach z długim terminem przydatności do zużycia.

​Właściwości skwalanu

Skwalan cechuje się szeregiem właściwości, które można wykorzystać w dbaniu o skórę oraz włosy.
  • Nawilża i natłuszcza naskórek,
  • Działa zmiękczająco,
  • Zwalcza wolne rodniki,
  • Zapobiega nadmiernemu rogowaceniu skóry,
  • Chroni włosy przed wysuszeniem,
  • Jako substancja tłuszczowa wspomaga wchłanianie witamin A i E,
  • Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo,
  • Stanowi lekki krem UV – chroni skórę przed promieniowaniem,
  • Normalizuje pracę gruczołów łojowych,
  • Działa rozświetlająco i odżywczo.
  • Warto także dodać, że skwalan stymuluje odnowę komórkową – pobudza tkankę do odbudowy, a także zabezpiecza komórki przed działaniem oksydantów, które skracają ich żywotność. To właśnie dlatego skwalan tak chętnie wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków anti-age.

    ​Skwalan – zastosowanie w kosmetyce

    Skwalan od dawna dodawany jest do rozmaitych produktów kosmetycznych, jednak dopiero od kilku lat ten cichy bohater zdrowej skóry jest zauważany i należycie doceniany. Skwalan znajdziemy przede wszystkim w kremach, serum do twarzy, ampułkach odżywczych, maseczkach, ale także produktach do włosów: szamponach i odżywkach. Skwalan jest na tyle uniwersalny, że może być stosowany także w produktach do pielęgnacji ciała, rąk oraz stóp. Co ciekawe, często dodaje się go także do kolorowych pomadek do ust.
    Co istotne, zaletą skwalanu jest to, że mogą stosować go właściwie każdy. Jako substancja naturalnie występująca w ludzkiej skórze praktycznie nie uczula i nie podrażnia. Jest delikatny w działaniu, a przy tym bardzo skuteczny. Należy do tzw. suchych olejów, co oznacza, że mimo tłustej formuły wchłania się szybko i nie pozostawia po sobie tłustego, nieprzyjemnego filmu.
    Zalety skwalanu docenią przede wszystkim osoby z suchą skórą i łamliwymi, matowymi włosami. W roli nawilżacza skwalan sprawdza się bowiem wręcz fenomenalnie. Ponadto jest on bardzo dobrym nośnikiem dla innych składników kosmetycznym. Skwalan można spotkać np. w kosmetykach z retinolem.

    ​Skwalan do twarzy – jak działa?

    Skwalan przysłuży się przede wszystkim posiadaczkom cer suchych oraz podrażnionych, ponieważ wytwarza na powierzchni lekką, ochronną warstwę, wspierając płaszcz lipidowy. Substancja ta zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka, odżywia i regeneruje. Wspomaga także prawidłowe gojenie. Kosmetyki ze skwalanem do twarzy są bezpieczne dla cer suchych, wrażliwych, a nawet alergicznych.
    Czy cera tłusta i skwalan to dobre połączenie? Tak, ale pod pewnymi warunkami. Jeśli twoja skóra się przetłuszcza i decydujesz się na produkty ze skwalanem, pamiętaj, by używać ich w niewielkiej ilości. Nadmiar oleistej substancji może prowadzić do zapchania porów, jednak warto podkreślić, że nie zdarza się to zbyt często. Stosowane z umiarem kosmetyki ze skwalanem mogą zadziałać rewelacyjnie nawet na skórę trądzikową, kojąc podrażnienia i lecząc stany zapalne. Osoby z cerą problematyczną na pewno nie muszą więc z niego rezygnować.

    ​Kosmetyki ze skwalanem

    Chcesz wypróbować działanie skwalanu na własnej skórze? Do dyspozycji masz rozmaite produkty – kremy, serum i wiele więcej!

    ​Serum ze skwalanem

    Serum ze skwalanem to zdecydowanie najpopularniejsza opcja. Nawilżający i lekki skwalan doskonale równoważy działanie rozmaitych składników kosmetycznych, w tym takich, które mogą wywoływać podrażnienia. Znajdziesz je, chociażby w wielu świetnie ocenianych produktach z retinolem, dla którego skwalan jest rewelacyjnym nośnikiem. Skwalan znajduje się także w niejednym serum o działaniu nawilżającym czy odmładzajacym.

    ​Krem ze skwalanem

    Skwalan doskonale sprawdza się w kremach o działaniu odżywczym i regenerującym. Jeśli twoja cera potrzebuje ukojenia, koniecznie wypróbuj kosmetyk z tym składnikiem. Każdy rodzaj kremu może zawierać w składzie skwalan – zarówno ten matujący, jak i nawilżajacy.

    ​Maseczki ze skwalanem

    Skwalan to fenomenalna substancja przeciwstarzeniowa, a w połączeniu ze składnikami takimi, jak kwas hialuronowy, daje szczególnie dobre efekty. Maseczka ze skwalanem doskonale rozświetli i nawilży skórę, a przy regularnym stosowaniu wspomoże zmniejszanie efektów mijającego czasu.

    ​Produkty do włosów ze skwalanem

    Naturalne produkty ze skwalanem możesz aplikować także na włosy. Składnik ten świetnie nada się do nawilżania i zabezpieczania końcówek. Ponadto, skwalan ma działanie zmiękczające, co świetnie sprawdzi się na zniszczonych i sztywnych pasmach.

    ​Balsam do ciała ze skwalanem

    Skwalan możesz wykorzystać także do pielęgnacji suchej i odwodnionej skóry ciała – wystarczy dobry balsam stosowany po każdej kąpieli.

    ​Skwalan – podsumowanie

    Skwalan to substancja pochodzenia naturalnego, która może być stosowana bez większych przeciwwskazań. Występuje w ludzkiej skórze, dlatego możesz być spokojna, że nie zadziała uczulająco czy drażniąco. Kosmetyki ze skwalanem mogą sprawdzić się u osób o każdym rodzaju skóry. Szczególnie dobre efekty skwalan przynosi cerze suchej i odwodnionej.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Joanna Plech