Data modyfikacji:

SLS – co to jest? Czy stosować produkty z SLS?

Z roku na rok rośnie w siłę rynek kosmetyków naturalnych, reklamowanym między innymi jako wolne od SLS. Tego typu hasła sugerują, że jest to szkodliwy składnik, którego należy bezwzględnie unikać. Dla niektórych osób skrót ten brzmi bardzo tajemniczo. Czy rzeczywiście konieczne jest omijanie szerokim łukiem wszystkich kosmetyków zawierających SLS? Co to dokładnie znaczy i w jakich produktach się znajduje?
SLS – co to jest? Czy stosować produkty z SLS?

SLS – co to znaczy?

Wyjaśnianie, co to jest SLS, należy zacząć od rozwinięcia skrótu, który wciąż wielu osobom niewiele mówi. Oznacza on Sodium Lauryl Sulfate, czyli laurylosiarczan sodu – jest to detergent o silnych właściwościach myjących. Producenci bardzo lubią z niego korzystać, ponieważ jest bardzo skuteczny, tani i pozwala na uzyskanie pożądanych właściwości kosmetyku. Podobne działanie do SLS ma również inny kontrowersyjny składnik – SLES.

Jaką funkcję pełni w kosmetyku SLS?

SLS – co to dokładnie jest? Silny środek powierzchniowo-czynny o działaniu odtłuszczającym, pozwalający na skuteczne umycie ciała lub włosów. Spełnia też inną ważną funkcję – sprawia, że kosmetyk przyjemnie się pieni. Dzięki temu łatwiej się go używa, jest wydajniejszy, a do tego staje się bardziej przekonujący, ponieważ działanie wydaje się widoczne gołym okiem.
Jeśli zastanawiasz się, co to jest SLS w szamponie czy żelu pod prysznic, to właśnie ten jeden ważny składnik, który znacznie ułatwia mycie. Dlaczego zatem tak wielu producentów zaczyna unikać dodawania go do swoich wytworów i głośno się tym chwali? Niestety, laurylosiarczan sodu może mieć również negatywny wpływ na skórę i włosy.

Szkodliwe działanie SLS

Wiele problemów skórnych, tak powszechnych w obecnych czasach, przypisuje się właśnie szkodliwemu działaniu SLS. Co to za dolegliwości? Przesuszenie skóry i włosów, swędzenie czy uciążliwe alergie, wysypki, a nawet AZS – za wszystkie te kłopoty zdrowotne może odpowiadać silne działanie detergentu.
Sodium Lauryl Sulfate, oczyszczając skórę lub włosy, wraz z brudem, takim jak kurz i pot, usuwa również naturalną warstwę ochronną, która pokrywa naszą skórę. Przy długotrwałym stosowaniu bariera hydrolipidowa ulega uszkodzeniu, czyniąc skórę podatną na podrażnienia i przesuszoną, ponieważ wilgoć nie jest zatrzymywana w jej głębszych warstwach. W skrajnych przypadkach prowadzi to do uciążliwych stanów zapalnych, wysypek i problemów skórnych, nad którymi trudno zapanować. Składnik ten może podrażniać również mieszki włosowe. Co to oznacza? SLS w szamponach przyczynia się niekiedy do problemów ze skalpem, może też powodować powstawanie łupieżu.
O czym warto pamiętać? Produkty zawierające SLS to zazwyczaj szampony, mydła i żele, czyli kosmetyki, które mają krótki kontakt ze skórą, ponieważ spłukujesz je chwilę po nałożeniu. W związku z tym ryzyko podrażnień znacznie maleje.

Kto powinien unikać kosmetyków z SLS?

Produkty zawierające SLS są niekiedy bardzo potrzebne, zwłaszcza do mycia włosów. Nawet osoby stosujące na co dzień delikatną pielęgnację, potrzebują od czasu do czasu dokładniejszego usunięcia zalegających na włosach i skórze głowy kosmetyków, takich jak silikony, pozostałości środków stylizujących czy odżywek bez spłukiwania.
Producenci wykorzystujący SLS i substancje o bardzo podobnym działaniu, dodają zwykle do swoich kosmetyków składniki o działaniu równoważącym negatywne skutki. Dzięki temu osoby o skórze normalnej i bez skłonności do problemów z jej przesuszeniem lub podrażnieniem mogą bezpiecznie stosować produkty z SLS. Co to jednak oznacza dla osób wyjątkowo wrażliwych? Niestety, dla nich takie działanie może być niewystarczające, dlatego one właśnie powinny unikać silnie wysuszających lub alergizujących składników.
Kto powinien unikać kosmetyków z SLS:
  • osoby o skórze wrażliwej i skłonnej do podrażnień,
  • chorzy na atopowe zapalenie skóry (AZS),
  • dzieci,
  • alergicy.

Zamienniki SLS – co to za składniki?

Producenci kosmetyków naturalnych i ekologicznych stosują składniki o podobnym, lecz dużo łagodniejszym działaniu. Co to za substancje? SLS można zastąpić między innymi: Coco-Glucoside, Lauryl Glucoside, Sodium Cocoamphoacetat czy Cocamidopropyl Bataine. Są to łagodne środki powierzchniowo-czynne, które łagodnie oczyszczają skórę i włosy, wytwarzają też pianę. Zazwyczaj nie jest ona tak spektakularna jak przy zastosowaniu SLS, jednak pozwala na wygodne mycie.

Kosmetyki bez SLS – co to za produkty?

Jeżeli potrzebujesz produktów bez SLS, ułatwisz sobie zadanie, przeglądając ekologiczne i naturalne żele pod prysznic oraz szampony do włosów. Na początku możesz szukać kosmetyków jasno opisanych przez producenta jako „wolne od SLS”, jednak będziesz mieć wtedy ograniczony wybór. Sprawdzanie składów kosmetyków to nic strasznego, tajemniczo brzmiące nazwy łatwo jest oswoić, czytając je regularnie. Szukaj w składzie łagodniejszych zamienników SLS.
Niektóre firmy z założenia unikają SLS. Co to za producenci? Przede wszystkim posiadający oficjalny certyfikat ekologiczny. Zainteresuj się również naturalnymi kosmetykami, które nie mają certyfikatu – godne polecenia są między innymi produkty Sylveco lub Yope.

SLS – unikać czy nie?

SLS ma swoje jasne strony, o których warto pamiętać. Kosmetyki z tym składnikiem, jeśli są stosowane zgodnie z przeznaczeniem, nie powinny wpływać negatywnie na normalną skórę bez problemów. Najważniejsza jest jednak dokładna obserwacja swojego ciała. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, rozważ zmianę w codziennej pielęgnacji.
Unikaj SLS, jeżeli masz wyjątkowo wrażliwą skórę i skłonność do alergii, wybieraj też pieczołowicie kosmetyki dla dzieci, zwłaszcza dla niemowląt, których niedojrzała skóra nie powinna doświadczać silnych detergentów.
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym