Data publikacji:

Soda oczyszczona na włosy: jakie ma działanie?

Naturalna pielęgnacja włosów domowymi sposobami posiada całą rzeszę miłośników. Grono to ciągle się powiększa. Jednym ze składników wykorzystywanym przez włosomaniaczki jest soda oczyszczona. Jest to dość kontrowersyjny składnik pielęgnacyjny. Nie wiesz, jakie działanie ma soda oczyszczona na włosy? Czy warto ją wykorzystywać w swojej pielęgnacji? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania!
soda oczyszczona na włosy
Coraz więcej kobiet staje się tak zwanymi włosomaniaczkami. Jest to potoczne określenie osób, które w szczególny sposób dbają o swoje włosy i interesują się ich pielęgnacją, składami INCI kosmetyków. Wiele z działań włosomaniaczek jest dość kontrowersyjnych. 
Przykładem jest stosowanie sody na włosy. Soda oczyszczona to zwyczajowa nazwa wodorowęglanu sodu. Jest wykorzystywana w wielu produktach, np. w żywności (jako spulchniacz czy stabilizator), w detergentach (proszki do prania, kapsułki do zmywarki),w kosmetykach (np. w kulach do kąpieli). Sodę oczyszczoną można znaleźć w większości gospodarstw domowych. 
Wielu trychologów i fryzjerów sceptycznie podchodzi do stosowania sody oczyszczonej w pielęgnacji skóry głowy i włosów. Wynika to z faktu, że soda ma wysokie pH (8,3–9), które może podrażniać skórę głowy oraz rozchylać łuski włosa. Skutki stosowania sody mogą być nawet nieodwracalne. Poniżej przedstawimy możliwości wykorzystania sody oczyszczonej na włosy. Jednak ostateczną decyzję należy podjąć samodzielnie, rozważając wszystkie za i przeciw, by w bezpieczny sposób dbać o skórę głowy i włosy.

Mycie włosów sodą

Ten sposób oczyszczania skóry głowy i włosów na pewno nie będzie odpowiedni dla osób z wysokoporowatymi włosami, kręconymi, rozjaśnianymi i dla osób z wrażliwą skórą głowy. Jak wykonać mycie włosów sodą?
Do kubeczka należy dodać łyżeczkę sody oczyszczonej oraz łyżkę szamponu z SLES lub SLS. Do połowy kubka dolewamy wodę i powstałą mieszankę mieszamy łyżeczką tak, aby rozpuścić całkowicie sodę oraz spienić szampon. Następnie wylewamy roztwór na zmoczoną skórę głowy i włosy, myjemy jak zawsze, a powstałą pianę trzymamy 2–3 minuty. Następnie należy dokładnie wypłukać włosy, zastosować bogatą w składniki odżywcze maskę do włosów i domknąć łuski włosa za pomocą np. płukanki z octu jabłkowego. W ten sposób można zminimalizować negatywne skutki działania sody oczyszczonej na łodygę włosa. Taką mieszankę można zastosować maksymalnie raz w miesiącu, ze względu na zasadowe pH sody oczyszczonej.
Niektóre włosomaniaczki stosują mycie samą sodą i wodą. Wówczas na zmoczoną skórę głowy nakładają roztwór sody z wodą (1 łyżka sody na 1 szklankę wody). Następnie wmasowują roztwór w skórę głowy, pozostawiają na 2–3 minuty i spłukują. Jednak dyskusyjne jest, czy może to rzeczywiście dokładnie oczyścić skórę głowy z racji braku środka powierzchniowo czynnego, który za oczyszczenie odpowiada.

Soda oczyszczona na łupież

Zastosowanie sody oczyszczonej dobrze oczyści skórę głowy u osób borykających się z łupieżem, jednak nie usunie przyczyny powstawania łupieżu. Soda ma wyłącznie działanie doraźne. Łupież powstaje na podłożu grzybiczym. Soda oczyszczona niestety nie ma właściwości przeciwgrzybiczych i antybakteryjnych, dlatego nie będzie dobrym wyborem w walce z łupieżem.

Soda oczyszczona na porost włosów

Podobnie jak w przypadku łupieżu, soda oczyszczona nie ma także właściwości stymulujących porost włosów. Jej zastosowanie może jedynie oczyścić skórę głowy i stworzyć odpowiednie środowisko do prawidłowego wzrostu włosów. Po dokładnym oczyszczeniu składniki aktywne zawarte w preparatach stymulujących porost włosów mają szansę wniknąć głębiej i pobudzić włosy do wzrostu. Działanie sody oczyszczonej na włosy jest więc pośrednie. 

Jak rozjaśnić włosy sodą oczyszczoną?

Stosowanie sody oczyszczonej na włosy może rozjaśnić je nawet o dwa tony. Warto jednak wziąć pod uwagę, że włosy po takim rozjaśnianiu będą suche, napuszone i matowe. Konieczna będzie bogata pielęgnacja oraz zastosowanie kwaśnych płukanek, które chociaż w minimalnym stopniu zamkną dość mocno rozchylone łuski włosów. Jak rozjaśnić włosy sodą oczyszczoną? Należy umyć włosy roztworem szamponu i sody. Do kubeczka należy dodać łyżeczkę sody oczyszczonej oraz łyżkę szamponu z SLES lub SLS. Do połowy kubka dolewamy wodę i powstałą mieszankę mieszamy łyżeczką tak, aby rozpuścić całkowicie sodę oraz spienić szampon. Następnie wylewamy roztwór na zmoczoną skórę głowy i włosy, myjemy jak zawsze. Cały proces powtarzamy jeszcze raz, tylko na końcu pianę przytrzymujemy około 3–4 minuty i dopiero po upływie tego czasu spłukujemy dokładnie włosy. 
Stosowanie sody oczyszczonej na skórę głowy i włosy ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Najważniejsze jest bezpieczeństwo! W razie wątpliwości najlepiej zasięgnąć rady u wykwalifikowanego trychologa lub fryzjera. Nie warto eksperymentować na własną rękę, jeśli nie jesteśmy do końca pewni efektów.
Zdjęcie: Envato Elements