Data publikacji:

Sodium benzoate w kosmetykach – jakie właściwości?

Sodium benzoate, czyli benzoesan sodu, znany jest przede wszystkim w przemyśle spożywczym, gdzie dodawany jest do wielu produktów jako konserwant. Jednak na szeroką skalę wykorzystuje się go również w farmacji oraz przemyśle kosmetycznym, gdzie dodawany jest do wielu używanych na co dzień kosmetyków. Gdzie można znaleźć sodium benzoate, jakie ma właściwości i czy to substancja bezpieczna w stosowaniu? Poznaj jej właściwości i dowiedz się, jakie cechy zyskują dzięki jej dodawaniu Twoje ulubione i stosowane kosmetyki.
Sodium benzoate w kosmetykach

Czym charakteryzuje się sodium benzoate?

Chemiczna nazwa sodium benzoate to sól sodowa kwasu benzoesowego, jednak powszechnie związek ten bardziej znany jest pod nazwą benzoesan sodu. Substancja ta występuje w postaci stałej, jako kryształki, proszek lub płatki o białej barwie. Jej smak jest dość charakterystyczny i słodki. Sodium benzoate doskonale rozpuszcza się w wodzie, dlatego tak szerokie zastosowanie znajduje w wielu gałęziach przemysłu m.in. jako środek konserwujący.
Dzięki dodawaniu do składu benzoesanu sodu możliwe staje się zahamowanie rozwoju wszelkich niekorzystnych dla produktu drobnoustrojów i bakterii chorobotwórczych, w tym grzybów. Jego działanie polega na dogłębnym wnikaniu w strukturę mikroorganizmów czy bakterii i zniszczenie ich poprzez uniemożliwienie namnażania.

Jaką rolę benzoesan sodu pełni w kosmetykach? 

Sodium benzoate, podobnie jak w innych produktach niezwiązanych z branżą kosmetyczną, pełni funkcję konserwującą. Jego obecność jest szczególnie istotna w produktach do pielęgnacji znajdujących się w słoiczkach. Uniemożliwia w nich rozwój drobnoustrojów i powoduje, że mogą swoje właściwości zachować na znacznie dłużej.
Benzoesan sodu spotkać można w kosmetykach pielęgnacyjnych oraz przeznaczonych do mycia, m.in. kremach do twarzy, żelach do mycia ciała i twarzy, balsamach do ciała, kremach pod oczy, kosmetykach do pielęgnacji włosów, produktach do higieny jamy ustnej czy kosmetykach dla dzieci.

Czy sodium benzoate jest bezpieczny?

Sodium benzoate uznany został za substancję bezpieczną oraz nietoksyczną pod warunkiem, że w składzie produktu znajduje się odpowiednie jego stężenie. W kosmetykach niespłukiwanych stężenie benzoesanu sodu nie może przekraczać 0,5%, natomiast w spłukiwanych dopuszczalna jego zawartość to 2,5%. W przypadku kosmetyków przeznaczonych do higieny jamy ustnej stężenie sodium benzoate nie może być większe niż 1,7%. Produkty zawierające benzoesan sodu mogą być stosowane przez kobiety ciężarne oraz karmiące piersią.
W większości kosmetyków występuje sodium benzoate pozyskiwany w sposób syntetyczny. Naturalnie jednak zawierają go m.in. maliny, borówki oraz jagody, w których również pełni funkcję konserwującą. Substancja może być stosowana przez wegan.

Co jeszcze warto wiedzieć o sodium benzoate?

W przemyśle spożywczym sodium benzoate występuje pod symbolem E211. Należy unikać połączenia tego związku z witaminą C, gdyż dochodzi wówczas do reakcji, w wyniku której powstaje trujący benzen. Należy również uważać na używanie produktów zawierających benzoesan sodu przez osoby uczulone na aspirynę. Pod względem chemicznym obie substancje są bardzo podobne i mogą wywołać zbliżone skutki uboczne.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!