Data publikacji:

Sodium chloride w kosmetykach. Jakie właściwości?

Sodium chloride, czyli chlorek sodu, to nic innego jak doskonale znana wszystkim sól kuchenna. Okazuje się, że ma szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle spożywczym. Pełni też wiele istotnych funkcji w wybieranych przez nas chętnie kosmetykach pielęgnacyjnych, dostępnych w popularnych drogeriach. Jakie zastosowanie w kosmetyce, unikalne cechy i właściwości wykazuje sodium chloride i czy jego stosowanie jest bezpieczne w każdych ilościach i stężeniu? Sprawdź i dobierz produkty kosmetyczne idealnie dopasowane do Twoich potrzeb!
sodium chloride w kosmetykach

Czym jest sodium chloride i gdzie występuje?

Sodium chloride, znany też jako sól kuchenna powszechnie stosowana i występująca w każdym domu, to sól sodowa kwasu chlorowodorowego. Występuje w postaci stałej i formie drobnych kryształków w białym kolorze. Ma bardzo charakterystyczny słony smak i świetnie rozpuszcza się zarówno w wodzie, jak i innych popularnych rozpuszczalnikach. Jednym z nich jest glicerol występujący w wielu kosmetykach pielęgnacyjnych oraz maściach.
Sól kuchenna jest częstym dodatkiem do produktów kosmetycznych. Można ją spotkać w pastach do zębów i płynach do płukania ust oraz innych artykułach do higieny jamy ustnej. Często stanowi też dodatek do preparatów oczyszczających skórę głowy, produktów złuszczających (szczególnie do stóp) oraz emulsji i artykułów do oczyszczania twarzy i demakijażu. Jest składnikiem peelingów, kosmetyków do kąpieli (płyny, sole, kule) i żeli pod prysznic.
Sodium chloride występuje nie tylko w produktach pielęgnacyjnych i oczyszczających. To często również składnik kosmetyków do makijażu, chroniących przed promieniowaniem słonecznym oraz mgiełek, wód toaletowych i perfum.

Jakie działanie ma sodium chloride?

Sól kuchenna dodawana do kosmetyków pełni rolę stabilizatora w preparatach takich jak mleczka czy emulsje. Jest również wypełniaczem, który powoduje zwiększenie objętości danego kosmetyku. Pełni też funkcję zapachową. Nadaje delikatny aromat, a jednocześnie maskuje lub neutralizuje niekorzystne zapachy, które powoduje dodatek innych substancji.
W produktach myjących do twarzy sodium chloride wspomaga pienienie, zwiększa ich lepkość, a także ma działanie przeciwzapalne. Charakterystyczne kryształki, które tworzy substancja, mają również działanie złuszczające oraz polerujące, co chętnie wykorzystywane jest w kosmetykach złuszczających i peelingujących.

Czy sól zawarta w kosmetykach jest bezpieczna? Gdzie jeszcze się przydaje?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do używania kosmetyków, które w składzie zawierają sodium chloride. Produkty z jej dodatkiem mogą być również stosowane przez kobiety w ciąży oraz będące w okresie laktacji. Sól kuchenna naturalnie występuje w postaci minerału nazywanego halitem. Do celów przemysłowych jednak substancja wytwarzana jest w sposób syntetyczny. Chlorek sodu jest też produktem stuprocentowo wegańskim.
Sodium chloride jest też substancją występującą w organizmie człowieka i niezbędną dla prawidłowej kondycji tkanek, komórek oraz płynów ustrojowych. Stosowana jest często w kroplówkach oraz do inhalacji. Poza przemysłem spożywczym znajduje zastosowanie w przemyśle chłodniczym i szklarskim. Jest substancją wspomagającą utrzymanie dróg w okresach zimowych, kiedy pomaga w walce z odśnieżaniem.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!