Data publikacji:

Najlepszy sposób na łupież. Jak szybko pozbyć się łupieżu?

Łupież to problem, który w znacznym stopniu wpływa na samoocenę. Jest wstydliwy i nieestetyczny. Na szczęście istnieją metody, które pozwolą ci szybko poradzić sobie z kłopotem. Kluczowe jest znalezienie jego źródła, ponieważ od tego zależy rodzaj podejmowanej kuracji. Jakie są najlepsze sposoby na łupież?
najlepszy sposób na łupież

Sposoby na łupież – po pierwsze diagnoza

To, jakie sposoby na łupież zastosujesz, zależy od przyczyny objawów, które u ciebie występują. Przypadłość ta może mieć różne źródła. Najczęstszym powodem ich występowania jest rozrost drożdżaków Malassezia, a problem pogłębia m.in. przesuszenie skóry głowy, niewłaściwa pielęgnacja, niska wilgotność pomieszczeń, zimny klimat, silny stres i niewłaściwa dieta. Zdarza się, że łupież pojawia się w wyniku zaburzeń hormonalnych.
W przypadku nadmiernego łuszczenia się skóry głowy konieczne jest leczenie objawowe i jednocześnie szukanie źródeł, które nasilają problem. Bardzo ważne jest rozróżnienie, z jakim typem łupieżu mamy do czynienia
Na początkowym etapie choroby można stosować domowe sposoby i dostępne w aptekach czy drogeriach kosmetyki. Jeśli jednak problem staje się poważny, należy zgłosić się do dermatologa, który będzie w stanie ocenić, co się za nim kryje. Łupież można pomylić z łuszczycą lub wypryskiem, konieczne mogą okazać się dodatkowe badania, połączone z wywiadem rodzinnym.

Rodzaje łupieżu

Każdy rodzaj łupieżu wymaga leczenia. Im szybciej zostanie ono wprowadzone, tym problem będzie łatwiejszy do rozwiązania.
Jakie są rodzaje łupieżu skóry głowy?
  • łupież zwykły (suchy) – najczęstszy rodzaj, którego objawem są suche, białe płatki osypujące się ze skóry głowy, skalp staje się suchy i podatny na podrażnienia
  • łupież tłusty – może być następstwem nieleczonego łupieżu suchego, jego objawem są żółte, powodujące świąd łuski na skórze głowy oraz stan zapalny, może dotykać nie tylko skórę głowy, ale także brwi i rzęsy
  • Łupieżem nazywa się również choroby skóry nieowłosionej, takie jak:
  • łupież biały skóry gładkiej – pojawia się zwykle na twarzy i kończynach, jego objawem są białe, płaskie plamki na skórze
  • łupież pstry – objawia się brązowymi plamami, występującymi najczęściej na klatce piersiowej, dekolcie, szyi, brzuchu i ramionach, rzadziej na skórze głowy
  • łupież Giberta (różowy) – choroba, której przyczyny nie są do końca znane, prawdopodobnie o podłożu wirusowym, objawia się zmianami na skórze, które ustępują samoistnie po około 2 miesiącach
  • łupież rumieniowy – objawia się zmianami rumieniowymi w okolicy fałdów skóry np. pachwin czy pach, ma podłoże bakteryjne, zmiany nie powodują swędzenia
  • Sposoby na łupież tłusty i suchy

    Najczęściej przyczyną łupieżu suchego są grzyby z rodzaju Malassezia, których rozrost powoduje stan zapalny, prowadzący do przyspieszonego rogowacenia naskórka – nowe komórki zbyt szybko zastępują stare.
    Jakie są najlepsze sposoby na łupież suchy? Trzeba działać kompleksowo – nawilżać skórę głowy, przywrócić jej równowagę, łagodzić podrażnienia oraz przeciwdziałać rozwojowi grzybów. Najskuteczniejsze są specjalne szampony do włosów przeciwłupieżowe, jednak można też wspomagać się domowymi sposobami lub zacząć kurację właśnie od nich.
    Łupież tłusty może być następstwem nieleczonego łupieżu suchego, łatwo go rozpoznać po swędzeniu, żółtej łusce i stanach zapalnych w obrębie skóry głowy. Jest dużo trudniejszy do opanowania i niesie ze sobą szereg nieprzyjemnych objawów, w tym wypadanie włosów.

    Domowe sposoby na łupież tłusty i suchy

    Naturalne sposoby na łupież warto stosować równolegle do aptecznych czy drogeryjnych środków, można też wypróbować je w początkowym stadium choroby.
    Jakie są najlepsze domowe sposoby na łupież?
  • soda wymieszana z octem jabłkowym stosowana jako peeling
  • płukanka z soku z cytryny
  • maseczka z zielonej glinki
  • maseczka z jaja i oliwy
  • olejek z drzewa herbacianego dodany do maski lub szamponu
  • Każdy z powyższych preparatów należy pozostawić przez kilka minut na skórze, bez względu czy stosujesz maskę, peeling czy płukankę.
    Ponadto, jeśli pojawi się problem z łupieżem, konieczna jest zmiana nawyków pielęgnacyjnych:
  • myj głowę tak często, jak to jest potrzebne, nawet codziennie
  • używaj dobrych szamponów dopasowanych do typu skóry głowy i jej problemów
  • wykonuj regularnie peeling skóry głowy
  • podczas mycia używaj ciepłej, ale nie gorącej wody, spłukuj dokładnie skórę głowy
  • wysusz włosy przed położeniem się do łóżka
  • zadbaj o nawodnienie organizmu oraz odpowiednią podaż cynku, witamin z grupy B i kwasów tłuszczowych
  • Apteczne i domowe sposoby na łupież pstry

    Objawy łupieżu pstrego w gruncie rzeczy niewiele mają wspólnego z chorobą skóry głowy, jednak ta dolegliwość również jest wywoływana przez grzyby, a przyczynia się do niej nadmierna potliwość i obniżenie odporności.
    W przypadku zauważenia objawów tej choroby należy zgłosić się do dermatologa, który przepisze stosowne maści lub kremy, najczęściej bazujące na ketokonazolu. Warto jednak wspomagać się domowymi sposobami na łupież pstry, można więc stosować preparaty ziołowe oparte na nagietku, tymianku i aloesie. Pomocne są również olejek z drzewa herbacianego czy olejek z oregano, które mają działanie przeciwgrzybiczne.

    Domowe sposoby na łupież różowy (Giberta)

    Po zauważeniu objawów łupieżu różowego dobrze jest od razu udać się do dermatologa, żeby postawił właściwą diagnozę. W przeciwieństwie do innych tego typu chorób łupież Gilberta nie wymaga leczenia. Specjalne środki stosuje się, gdy objawy takie jak swędzenie czy przesuszenie skóry, są wyjątkowo dokuczliwe (drapanie może prowadzić do nadkażenia zmienionych miejsc).
    Jakie są domowe sposoby na łupież różowy (Giberta)? Przede wszystkim właściwa pielęgnacja. Skóry nie powinno się długo moczyć w gorącej wodzie, trzeba ją też nawilżać i natłuszczać kosmetykami o działaniu łagodzącym i okluzyjnym.
    Każdy rodzaj łupieżu, dotykający skórę owłosioną lub nieowłosioną, wymaga troski i pochylenia się nad problemem, jednak właściwe działania powinny przynieść dobre rezultaty.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym