Data publikacji:

Sucha skóra głowy czy łupież? Jak rozpoznać?

Sucha skóra głowy i łupież to dwie popularne przypadłości, które dosyć często są ze sobą mylone. Ważne jest, aby zrozumieć różnice między tymi dwoma problemami, ponieważ w ten sposób możliwe jest dopasowanie odpowiedniego leczenia i pielęgnacji skóry głowy.
Łupież

Łupież: czym się charakteryzuje?

Łupież to dosyć częste zjawisko, którego przyczyną są grzyby z rodziny Malassezia. Komórki naskórka zaczynają się szybko odradzać, czego konsekwencją jest tworzenie odlepiających się lub przylegających do skóry głowy łusek. Można wyróżnić więc dwie główne formy łupieżu:
  • łupież umiarkowany, dla którego charakterystyczne są białawe łuski, które nie przylegają do skóry głowy,
  • łupież w formie łojotokowego zapalenia skóry, którego skutkiem są tłuste i żółtawe łuski oraz swędzenie.
Należy zaznaczyć, że do powstawania łupieżu prowadzą następujące działania:
  • częste używanie farb do włosów i innych kosmetyków do stylizacji,
  • rzadkie mycie włosów, 
  • przegrzewanie włosów suszarką, prostownicą, lokówką,
  • niedokładne spłukiwanie szamponu, odżywki, maski, innych kosmetyków.

Najważniejsze objawy suchej skóry głowy

Sucha skóra głowy to problem, który może nieco przypominać łupież, ponieważ jego objawem może być swędzenie skóry głowy i łuszczenie się naskórka. Główną przyczyną suchej skóry głowy jest niewystarczająca ilość sebum - składnika natłuszczającego. Do najważniejszych przyczyn, powodujących nadmierne przesuszenie skóry głowy, można zakwalifikować:
  • duże zmiany temperatury, które występują często w zimie, gdy z mroźnego miejsca przechodzimy do ciepłego pomieszczenia,
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy i brak jej nawilżenia,
  • zabiegi, takie jak farbowanie,
  • nieodpowiednie nawilżenie od wewnątrz, czyli picie zbyt małej ilości wody.

Sucha skóra głowy czy łupież? Prawidłowa diagnostyka podstawą sukcesu

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ich dolegliwość to sucha skóra głowy, czy łupież. Okazuje się, że podstawą diagnostyki są złuszczające się płatki czy też łuski. W przypadku suchej skóry głowy naskórek złuszcza się znacznie bardziej delikatnie, ma jasne zabarwienie, natomiast łupież charakteryzuje się znacznie silniejszym zabarwieniem (bardziej w stronę koloru żółtego), mocniejszym nasileniem. Dodatkowo w przypadku suchej skóry głowy włosy wyglądają na suche i cienkie, przyklapnięte, natomiast u osoby, która ma łupież, włosy są znacznie bardziej tłuste. Przy łupieżu występuje zwykle nadmiar łojotoku, natomiast przy suchej skórze głowy jest jego niedomiar. Jednocześnie łupież i sucha skóra głowy mogą występować jednocześnie, ponieważ jedno zjawisko nie wyklucza drugiego. Należy jednak zaznaczyć, że tylko łupież powodowany jest przez grzyby i jest on chorobą. W praktyce łupież należy leczyć, natomiast suchą skórę głowy odpowiednio pielęgnować. Niestety problem suchej skóry głowy może doprowadzić do łupieżu, egzemy, a także nadmiernego wypadania włosów. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy i dbanie o nią. Osoby, które nie są pewne, czy cierpią na łupież, czy też suchą skórę głowy, powinny udać się do trychologa. Innym, nieco bardziej kontrowersyjnym rozwiązaniem, jest przeprowadzenie prostego eksperymentu - wystarczy kupić szampon przeciwłupieżowy i sprawdzić, czy po umyciu objawy ustępują - jeśli tak, to raczej jest to łupież, a jeśli nie, to sucha skóra głowy.

Pielęgnacja głowy przy łupieżu i leczenie

W łupieżu zdecydowanie najskuteczniejsza jest terapia miejscowa i bezpośrednie działanie na przyczynę. Można wyróżnić trzy główne grupy preparatów, które pomagają przy tej chorobie:

  • środki grzybobójcze, czyli szampony i emulsje, które oddziałują na grzyby. Ważne jest, aby po nałożeniu danego szamponu, odczekać kilka minut, żeby mógł on rzeczywiście zadziałać. W sytuacji, gdy przez miesiąc dany środek nie przynosi rezultatu, dobrze skontaktować się z lekarzem, na przykład trychologiem,
  • środki przeciwłojotokowe, czyli preparaty, które mają zmniejszyć ilość sebum. Takie środki dodatkowo zmniejszają pieczenie i swędzenie,
  • środki keratolityczne, które umożliwiają zmniejszenie ilości suchego naskórka. 
Szeroki wybór szamponów przeciwłupieżowych można znaleźć tutaj:
W kontekście łupieżu warto zadbać także o profilaktykę. Na działaniach prewencyjnych powinny skoncentrować się przede wszystkim te osoby, u których łupież jest zjawiskiem nawracającym. Do najważniejszych sposobów przeciwdziałania łupieżowi można zakwalifikować:
  • regularne mycie włosów i częste ich szczotkowanie,
  • masaż skóry głowy,
  • odpowiednia dieta, bogata w witaminy A, E, B, a także cynk i żelazo,
  • rzadkie używanie kosmetyków do stylizacji włosów.
Pielęgnacja suchej skóry głowy
 Osoby zmagające się z problemem suchej skóry głowy nie powinny stosować szamponów przeciwłupieżowych, tylko skoncentrować się na odpowiedniej pielęgnacji. Do najważniejszych sposobów nawilżenia skóry głowy można zakwalifikować następujące:
  • wybór odpowiedniego i delikatnego szamponu, który ma działanie nawilżające,
  • regularne stosowanie nawilżających odżywek i masek do włosów,
  • stosowanie peelingów do skóry głowy, które mają sporo zalet, ponieważ nawilżają, koją, usuwają martwy naskórek, regulują pracę gruczołów łojowych, a także stymulują włosy do wzrostu,
  • odpowiednia dieta, bogata w witaminy A i E, dodatkowo można kupić suplementy diety z biotyną i skrzypem polnym,
  • stosowanie czapek w zimie, a kapeluszy przeciwsłonecznych w lecie - w ten sposób skóra głowy i włosy nie stają się nadmiernie przesuszone.
Warto pamiętać o tym, że bez względu na to, czy cierpimy na łupież, czy suchą skórę głowy, powinniśmy odpowiednio pielęgnować skórę i włosy, a także unikać nadmiernego przesuszania oraz stosowania zbyt dużej ilości kosmetyków i farb do włosów.
Autor: Karolina Sęczkowska