Data publikacji:

Swędzenie skóry głowy

Dlaczego głowa swędzi? Poznaj 7 przyczyn swędzącej skóry głowy. Dowiedz się, jak z nimi walczyć domowymi sposobami. Sprawdź, kiedy należy udać się do lekarza, gdy swędzi cię skóra głowy.
swędzenie skóry głowy

1. Niedoczynność tarczycy a swędzenie głowy

Czy wiesz, że objawem niedoczynności tarczycy może być swędzenie głowy? Inne objawy zaburzeń hormonalnych z powodu niedoczynności tarczycy to wypadanie włosów, odwodnienie, obfite miesiączki, ospałość i ciągłe zmęczenie. Chore mogą też mieć obniżoną temperaturę ciała i mogą niekontrolowanie przybierać na wadze.

2. Atopowe zapalenie skóry a swędzenie głowy

Swędzące i łuszczące się zmiany na skórze głowy mogą także wskazywać na atopowe zapalenie skóry. To przewlekła choroba, która może dawać objawy także na skórze łokci, na kolanach, twarzy, szyi i innych częściach ciała.
Leczenie jest trudne. Schorzenie często nawraca i oprócz odpowiednio dobranych przez lekarza leków ważna jest także pielęgnacja skóry łagodnymi, niepodrażniającymi skóry produktami.

3. Grzybica a swędzenie głowy

Grzybica skóry głowy objawia się w postaci okrągłych zmian na głowie. Włosy w tych miejscach zazwyczaj wypadają, a skóra bardzo swędzi i się łuszczy. Za grzybicę skóry głowy odpowiadają przeważnie dermatofity. Schorzenie jest bardzo zaraźliwe. Wystarczy, że będziesz dzielić z kimś ręcznik kąpielowy na basenie lub pożyczysz czapkę od chorej osoby.
Leczenie grzybicy skóry głowy polega na przyjmowaniu leków przeciwgrzybiczych. Większość z nich jest dostępna w formie kremów lub maści. Lekarz może zalecić ci także mycie głowy preparatami lub szamponami przeciwgrzybiczymi, a w przypadku grzybicy ogólnoustrojowej specjalista może przepisać ci leki przeciwgrzybicze działające ogólnoustrojowo, np. w formie tabletek.

4. Łupież skóry głowy a swędzenie głowy

Łupież pospolity czy łupież łojotokowy może wywoływać silne swędzenie głowy i nadmierne łuszczenie się naskórka. Na szczęście łatwo możesz się go pozbyć, stosując kosmetyki przeciwłupieżowe z aptek (także tych internetowych) i drogerii.

5. Zapalenie mieszków włosowych a swędzenie głowy

Do zapalenia mieszków włosowych dochodzi na skutek infekcji na tle zakażenia paciorkowcami lub gronkowcami. Schorzeniu sprzyja używanie wspólnych maszynek do golenia czy tych samych ręczników. Objawami zapalenia mieszków włosowych są też krostki na skórze głowy nierzadko wypełnione ropą.
Leczenie polega na smarowaniu skóry kremem z antybiotykiem przepisanym przez lekarza lub zażywanie antybiotyków ogólnoustrojowo (doustnie), jeśli masz inne niepokojące objawy ogólne, np. gorączkę.

6. Wszawica a swędzenie głowy

Wszy to małe pasożyty, które żyją na skórze głowy, między włosami. Odżywiają się krwią, wywołując świąd skóry głowy, a na włosach składają jaja, z których wykluwają się następnie kolejne pokolenia owadów. Te małe pasożyty rozprzestrzeniają się bardzo szybko w środowisku. Wystarczy, że jedno dziecko przyjdzie do szkoły z wszawicą, by większość klasy miała następnie wszy.
Leczenie nie jest trudne. Wystarczy stosować produkty przeciw wszom, które dostaniesz w aptece bez recepty. To, co jest uciążliwe, to na pewno fakt, że profilaktycznemu leczeniu powinni poddać się także wszyscy inni domownicy.

7. Nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy

Za swędzenie skóry głowy mogą być odpowiedzialne nieprawidłowo dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów. Być może powinnaś używać łagodnych szamponów, które nie podrażnią twojej skóry? Podrażniona skóra może swędzieć i nadmierne się łuszczyć.
Unikaj suszenia włosów suszarką z gorącym powietrzem. Upewnij się też, że twoja szczotka do włosów nie ma ostrych zakończeń, które mogłyby dodatkowo podrażnić skórę.
Zdjęcie: Envato Elements