Data publikacji:

Świadoma pielęgnacja włosów – co to oznacza? Jak dbać o włosy?

Świadoma pielęgnacja włosów robi w ostatnich latach prawdziwą furorę. Kobiety, które jeszcze do niedawna stosowały wyłącznie szampon, odżywkę i maskę, oszalały na punkcie wcierek, peelingów do skóry głowy czy olejowania pasm. Jeżeli i ty chcesz rozpocząć przygodę ze świadomą pielęgnację, to nasz artykuł przeprowadzi cię krok po kroku przez poszczególne etapy dbania o fryzurę. Gwarantujemy, że efekty cię zachwycą!
Świadoma pielęgnacja włosów – co to oznacza? Jak dbać o włosy?

Czym jest świadoma pielęgnacja włosów?

Zastanawiasz się, czym tak właściwie jest świadoma pielęgnacja włosów, która cieszy się tak dużą popularnością? Najprościej mówiąc, to dbanie o fryzurę w sposób dostosowany do jej indywidualnych potrzeb. Aby było to możliwe, konieczne jest dokładne czytanie składów, zadbanie o równowagę PEH czy wprowadzenie do rutyny pielęgnacyjnej dodatkowych kosmetyków.
Jak stosować świadomą pielęgnację włosów krok po kroku? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Jak zacząć świadomą pielęgnację włosów? Określ ich porowatość

Poznanie porowatości kosmyków to podstawa świadomej pielęgnacji włosów. To stopień odchylenia łusek, od którego zależy to, jakie kosmetyki wybierzesz do mycia czy stylizacji fryzury. Wyróżniamy:
  • włosy niskoporowate – mają domknięte łuski, dzięki czemu są gładkie i dość łatwe w pielęgnacji,
  • włosy średnioporowate – mają średnio rozchylone łuski, mogą być lekko falowane oraz mają cechy zarówno pasm niskoporowatych, jak i tych wysokoporowatych,
  • włosy wysokoporowate – mają szeroko odchylone łuski, przez co są podatne na puszenie się, matowe i często widocznie zniszczone.

Równowaga PEH w świadomej pielęgnacji włosów kręconych i prostych

Bez względu na to, czy masz włosy kręcone, czy proste – podstawą ich świadomej pielęgnacji jest równowaga PEH. Skrót ten oznacza proteiny, emolienty i humektanty. Pierwsze z nich pomagają w odbudowie i rekonstrukcji struktury, drugie tworzą na pasmach niewidoczną powłokę, podczas gdy humektanty są niezbędne do zachowania optymalnego poziomu nawilżenia włosów.
W momencie, gdy w pielęgnacji jest za dużo jednej z trzech grup składników aktywnych, możesz zaobserwować pogorszenie kondycji fryzury – staje się oklapnięta lub nadmiernie się puszy, jej rozczesywanie jest trudne albo traci swój blask. Stosując świadomą pielęgnację włosów, postaraj się zachować równowagę PEH.
  • Proteiny najlepiej stosować raz w tygodniu.
  • Emolienty powinny być stosowane najczęściej, na przykład w formie serum, odżywki, maski lub olejowania.
  • Humektanty działają najlepiej, jeśli stosujesz je 1–2 razy w tygodniu.

Świadoma pielęgnacja w trakcie mycia włosów – o czym pamiętać?

Świadomą pielęgnację włosów należy rozpocząć już na etapie ich mycia. Najlepszym wyborem jest zainwestowanie w delikatny szampon ze składem wolnym od silikonów, parabenów czy SLS i SLES. Postaraj się oczyszczać głównie skórę głowy i włosy tuż u nasady, wykonując łagodny masaż skalpu. Po zakończeniu spłucz szampon letnią wodą i użyj go jeszcze raz.
Po szamponie koniecznie sięgaj po odżywkę! Należy stosować ją po każdym umyciu włosów, wybierając kosmetyk dopasowany do porowatości i potrzeb twojej fryzury. Najlepiej sprawdzają się formuły o właściwościach wygładzających, nawilżających, odżywczych i zmiękczających. Wybierając odżywkę z emolientami, dodatkowo ochronisz pasma przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.
1–2 razy w tygodniu używaj też maski do włosów. To kosmetyk, który może pochwalić się o wiele bogatszym składem od odżywki. Dzięki temu działa intensywniej i skuteczniej. Podobnie jak w przypadku pozostałych produktów do pielęgnacji, tak i maska powinna zawierać składniki dopasowane do porowatości twoich włosów.

Inne kosmetyki niezbędne w świadomej pielęgnacji włosów

Zdrowie skóry głowy jest niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów, uniknięcia problemów z łupieżem czy nadmiernym wypadaniem. Właśnie dlatego najwyższy czas, aby zainwestować w peeling. Dzięki niemu możesz pobudzić krążenie, stymulować cebulki czy wyregulować poziom sebum. Dodatkowo kosmetyk pomoże ci w usunięciu pozostałości po innych produktach do pielęgnacji.
Jeśli chcesz wzmocnić cebulki włosów i przyspieszyć ich wzrost, to znakomitym pomysłem jest zainwestowanie we wcierkę. Popularny kosmetyk pomaga również w nawilżeniu skalpu, łagodzeniu stanów zapalnych i podrażnień, regulacji poziomu sebum czy w walce z łupieżem.
W świadomej pielęgnacji włosów warto znaleźć także miejsce dla olejowania. To niedrogi i skuteczny sposób na zapewnienie fryzurze dawki cennych składników odżywczych. Z pomocą tego prostego zabiegu możesz je nawilżyć, wygładzić i odżywić. A to wszystko w połączeniu z możliwością stosowania olejów, które masz w swojej kuchni!

O czym jeszcze pamiętać, stosując świadomą pielęgnację włosów?

Co jeszcze jest ważne w świadomej pielęgnacji włosów? Warto pamiętać, że nie wszystkie metody dbania o fryzurę sprawdzą się w przypadku twoich kosmyków. Często dojście do perfekcji i znalezienie odpowiednich kosmetyków wymaga czasu oraz mnóstwa prób i błędów. Efekty świadomej pielęgnacji są jednak tego warte.
Świadoma pielęgnacja to nie tylko dbanie o włosy w domu. Nawet najlepsze kosmetyki nie zastąpią regularnych wizyt u fryzjera w celu podcięcia końcówek. Czasami warto stracić trochę długości fryzury, aby mieć pewność, że pasma są zdrowe i wolne od zniszczeń.
Na tym nie koniec! Równie ważna jest odpowiednia dieta. W końcu to, co jesz, ma ogromny wpływ na kondycję fryzury. Jeśli zaczynasz swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją włosów, przyjrzyj się bliżej swojej diecie. Zadbaj o to, aby każdego dnia spożywać produkty bogate w białko, antyoksydanty, witaminy i minerały.
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.