Data modyfikacji:

Jaki szampon do włosów wysokoporowatych kupić?

Wydawać by się mogło, że wybór szamponu do włosów nie może przysporzyć zbyt wielu trudności. Niektórzy twierdzą, że szampon ma po prostu włosy myć, a całą resztą zajmą się odżywki bądź maski. Być może jest w tym głęboko ukryta prawda, jednak nie każde kosmyki są takie same. Niektóre włosy wymagają szczególnej pielęgnacji, w której szampon odgrywa bardzo ważną rolę. Mowa oczywiście o włosach wysokoporowatych. Czym właściwie są włosy wysokoporowate? Jaki szampon do włosów wysokoporowatych kupić, by wyglądały one najlepiej? Podpowiadamy i wskazujemy dobre szampony do włosów wysokoporowatych!
jaki szampon do włosów wysokoporowatych

Przeczytaj również: Jak rozczesać kołtuny? Sprawdzone sposoby

Charakterystyka włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate to takie, których łuski są szeroko otwarte. W praktyce oznacza to tyle, że zazwyczaj są one bardzo suche, skłonne do puszenia się i falowania. Włosy wysokoporowate trudno okiełznać, zwłaszcza, że zazwyczaj są one gęste. Charakterystyczną cechą takich włosów są kruszenie i łamanie, dlatego zapuszczenie ich na pożądaną długość może okazać się dużym wyzwaniem. Co ciekawe, na włosach wysokoporowatych często odkształcają się wszelkie ozdoby jak gumki i spinki. W przypadku tego typu kosmyków szczególnie ważna jest domowa pielęgnacja.

Włosy wysokoporowate zdecydowanie nie lubią inwazyjnych zabiegów fryzjerskich, jak choćby rozjaśnianie. Dobrze zrobią im natomiast zabiegi odżywcze, np. keratynowe prostowanie włosów. Ważne jednak, by tego typu kwestie były przeprowadzane w profesjonalnych salonach kosmetycznych, aby nie pogorszyć stanu porowatych włosów.

Jakiego szamponu do włosów porowatych lepiej nie kupować?

Na rynku jest naprawdę wiele różnorakich szamponów, które można kupić niemal wszędzie: w drogeriach, hipermarketach, sklepach wielobranżowych, osiedlowych delikatesach czy aptekach. Nie każdy z nich będzie odpowiedni do włosów wysokoporowatych. Przede wszystkim nie sięgaj po produkty dla najmłodszych. Szampony dla dzieci mają krótki, prosty skład i nie zawierają silnych detergentów, co niewątpliwie jest dużym plusem. Nie mają również składników zmiękczających i nawilżających, a to w przypadku włosów wysokoporowatych może doprowadzić do katastrofy. Po użyciu szamponu dla dzieci fryzura będzie napuszona i przesuszona, trudna do rozczesania czy ułożenia. Szampony dla dzieci pozostawmy więc dla dzieci.

Produkty z mocnymi detergentami również nie są przeznaczone do włosów wysokoporowatych, jeśli w swoim składzie nie zawierają silikonów. Zrezygnuj więc z szamponów z zawartością SLS i pochodnych. Możesz wybrać taki szampon tylko wówczas, gdy w składzie znajdują się dodatkowe silikony, które kryją się pod wieloma nazwami, np. dimethicone czy cyclomethicone. Te składniki wygładzą włosy wysokoporowate i pomogą utrzymać je w ryzach.

Szampon do włosów wysokoporowatych

Jaki zatem powinien być szampon do włosów wysokoporowatych? Przede wszystkim łagodny. Włosy wysokoporowate są przesuszone, dlatego też powinny być traktowane ze szczególną troską. Dobrze sprawdzą się szampony bez SLS-ów, ale ze składnikami odżywiającymi, np. z olejami roślinnymi, kondycjonerami, antystatykami. Koniecznie trzeba też szukać substancji nawilżających oraz zmiękczających.

Tak, jak wspomnieliśmy powyżej, szampon z SLS również nie będzie złym wyborem, ale tylko wtedy, gdy będzie on zawierał silikony. To właśnie one pomogą ujarzmić włosy wysokoporowate. Nie można jednak zapominać o odżywkach i maskach do włosów. Najlepiej sprawdzą się te emolientowe - z zawartością olejów roślinnych czy maseł.

Szampony do włosów wysokoporowatych - praktyczne przykłady

Poznałaś już teorię na temat wyboru szamponów do włosów wysokoporowatych, jednak jak to wygląda w praktyce? Dla ułatwienia podamy ci kilka przykładów szamponów, które sprawdzą się w codziennej pielęgnacji. Możesz wybrać jeden z nich lub poszukać produktów o podobnym składzie.
  1. Pure Care Dry Oil marki Dove - produkt ten zawiera w swoim składzie SLS, ale dodatkowo ma również silikony, które ujarzmią fryzurę. Dużą zaletą jest także zawartość olejów oraz gumy guar.
  2. Timotei with Jericho Rose - kolejny szampon z zawartością SLS i silinkonów. Ponadto ma w sobie ekstrakty roślinne i kusi niską ceną.
  3. Anven Szampon do suchej i wrażliwej skóry głowy - w tym produkcie próżno szukać SLS-ów, za to zawiera nawilżającą glicerynę, która znajduje się już na drugim miejscu w składzie, a zatem jest jej naprawdę dużo.
  4. Equilibra Aloe - w tym szamponie również nie znajdziemy SLS. W składzie znajduje się natomiast nawilżający żel aloesowy.
  5. Szampon do włosów intensywnie regenerujący marki Biovax - charakteryzuje się wysoką zawartością olejów z opuncji i mango.
Włosy wysokoporowate potrzebują szczególnej pielęgnacji, dlatego warto rozsądnie wybrać odpowiedni szampon. Jak widać na powyższych przykładach - szampon do włosów wysokoporowatych wcale nie musi być drogi! Ważne jednak, by nawilżał, odżywiał i chronił kosmyki, a życie twoje i twoich włosów stanie się o wiele łatwiejsze. Już dziś zaopatrz się w szampon do włosów wysokoporowatych. Ciesz się idealną fryzurą każdego dnia.
Autorka: Olga Sadowska