Data publikacji:

Tymczasowa koloryzacja szamponetką blond. Jak długo trwa efekt?

Szamponetka jest jednym z produktów służących do zmiany koloru włosów. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą tymczasowej odmiany lub przed trwałym farbowaniem próbują sprawdzić, jak będą wyglądać i czuć się w danym kolorze. W sprzedaży dostępne są zarówno szamponetki blond, jak i w odcieniach brązu, czerni, rudości i innych modnych kolorów, w tym niestandardowych. Co warto wiedzieć o szamponetkach przed ich użyciem i czy jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym przypadku? Podobnie jak wszystkie produkty, tak i tego typu środki do koloryzacji mają swoje zalety i wady. Sprawdź, czy szamponetka to właściwy produkt, jak długo utrzymuje się jej efekt i na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu.
tymczasowa koloryzacja szamponetką blond

Czym wyróżnia się szamponetka?

Szamponetka to szampon koloryzujący, który zmienia naturalny odcień włosów na określony czas. W stosunku do popularnych kremów koloryzujących oraz farb do włosów wyróżnia się delikatniejszym składem, który w znacznie mniejszym stopniu oddziałuje na włosy niż zaawansowane produkty koloryzujące. Dlatego też produkt ten uważany jest za kosmetyk bezpieczny, który nie niszczy włosów i pozwala w sposób ostrożny zmienić nieco swój wygląd.
Szamponetki to także produkty, które nie powodują trwałej koloryzacji, dzięki czemu w niedługim czasie możliwy jest powrót do naturalnego koloru lub ponowne użycie produktu z zastosowaniem innego odcienia. Niestety nie wszystkie szamponetki z powodu swojego składu gwarantują uzyskanie koloru prezentowanego na opakowaniu. Szczególnie trudno jest osiągnąć go, gdy stosowane są szamponetki blond. W przypadku ciemnego naturalnego koloru włosów, bez zastosowania dodatkowych zabiegów i preparatów, uzyskanie docelowego efektu jest w zasadzie niemożliwe.

Zalety stosowania szamponetek

Szamponetki blond, nadające ciemny odcień lub niestandardowy, taki jak różowy czy zielony, to produkty, dzięki którym uzyskany kolor jest tymczasowy. Zgodnie z deklaracjami producentów efekt kolorystyczny utrzymuje się od 4 do 8 myć. Właściwość tę można traktować zarówno jako zaletę, jak i wadę kosmetyku. Z jednej strony to świetna opcja dla osób lubiących eksperymentować lub dla tych, którym zależy na chwilowej zmianie. Z drugiej strony jednak kolor uzyskany przy pomocy szamponetki z każdym myciem będzie się wypłukiwał i zbliżał do naturalnego odcienia. Jest to zatem znacznie lepsza opcja dla osób myjących włosy rzadziej niż każdego dnia.
Niewątpliwą zaletą szamponetek jest jednak sposób aplikacji produktu, który stosuje się podobnie jak szampon. Nie ma tu potrzeby precyzyjnego rozrabiania i nakładania kosmetyku pasmo po paśmie za pomocą pędzelka lub specjalnego aplikatora. To również doskonała opcja dla osób, których włosy są wrażliwe, cienkie i zniszczone. Szamponetki nie zawierają amoniaku i innych silnie oddziałujących substancji, dzięki czemu nie wpływają na kondycję włosów w taki sposób, jak tradycyjne farby.
Szamponetka nie musi być alternatywą, a nieocenioną pomocą! Może być produktem, który pomiędzy farbowaniem włosów przy pomocy farb odświeży kolor, nada fryzurze zdrowy wygląd i blask. Tu niezwykle pomocne w pielęgnacji są szamponetki blond, które doskonale uzupełniają kolor, który częściowo utracił nieco swój odcień i głębię, a odrost nie jest na tyle duży, by wykonywać kolejny zabieg z użyciem preparatów trwałych. Dodatkowo szamponetki to rozwiązanie niezwykle korzystne finansowo. Dobry produkt kupić można już za kilka złotych.

Jakie są minusy korzystania z szamponetek?

W przypadku szamponetki nigdy nie wiadomo, jaki odcień będą miały włosy po kolejnych myciach. W przypadku gdy wybrany został ciemny odcień, a naturalne włosy są dużo jaśniejsze, produkt może spłukiwać się nierównomiernie. Aby tego uniknąć, warto rozważyć zakup kremu koloryzującego lub farby, która przeznaczona jest np. do 28 myć. Tego typu produkty obarczone są znacznie niższym ryzykiem nierównomiernego wypłukiwania koloru, a ich skład, podobnie jak w szamponetkach, pozbawiony jest amoniaku.
Struktura oraz sposób aplikowania szamponetki może mieć wpływ również na nierównomierne pokrycie włosów zwłaszcza wtedy, gdy są one długie i grube. Wówczas należy użyć dwóch lub trzech opakowań produktu, co wciąż nie gwarantuje idealnego efektu. Szamponetki blond niestety nie mają też właściwości rozjaśniających włosy. Dlatego efekt zastosowania ich na ciemnych włosach nie będzie widoczny. Wówczas niezbędne jest wykonanie dekoloryzacji lub rozjaśniania i dopiero wówczas położenie właściwego koloru. Jednak zalecanym produktem w takich przypadkach jest farba.

Co może stanowić alternatywę dla szamponetek?

Dla osób, które chcą delikatnej zmiany koloru, bez użycia silnych środków chemicznych, dostępne są różnego rodzaju szampony i odżywki, które stosowane w sposób regularny wpływają na niewielką zmianę naturalnego odcienia włosów. Dla pozbycia się żółtego odcienia przy włosach blond warto stosować fioletowe szampony lub produkty przeznaczone do włosów siwych. Aby pogłębić brązy lub przyciemnić średnie odcienie, polecane są natomiast szampony zawierające w swoim składzie np. korę dębu. Świetnym wyborem będą również płukanki.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!