Data publikacji:

Szczoteczka magnetyczna czy soniczna? Jaka jest różnica?

Rynek higieny jamy ustnej przeżywa prawdziwy rozkwit, a czasy, gdy w sprzedaży były wyłącznie szczoteczki tradycyjne, już dawno za nami. Aktualnie możesz zdecydować się na modele elektryczne, w tym między magnetyczne i soniczne. Która z nich jest dobrym wyborem? Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik, w którym podpowiadamy, która z nich sprawdzi się lepiej – szczoteczka magnetyczna czy soniczna. Zapraszamy do lektury!
szczoteczka magnetyczna czy soniczna

Co to jest szczoteczka magnetyczna?

Zacznijmy od sprawdzenia, czym tak właściwie jest szczoteczka magnetyczna i jak działa. To innowacja w świecie higieny jamy ustnej, która, choć zadebiutowała całkiem niedawno, to zdążyła już zdobyć całkiem imponujące grono fanów. Nowoczesna szczoteczka magnetyczna, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje energię magnetyczną, która z łatwością oczyszcza jamę ustną, nie podrażniając przy tym dziąseł.
W trakcie mycia zębów szczoteczka magnetyczna wykonuje ruchy oscylacyjno-pulsacyjne, generując jednocześnie mikrowibracje. To właśnie one rozprawiają się z płytką i osadem nazębnym, resztkami jedzenia oraz bakteriami w jamie ustnej. A to wszystko w połączeniu z delikatnością działania oraz cichą pracą.
Co istotne, na rynku znajdziesz głównie szczoteczki magnetyczne Oral B. Dlaczego? Powód jest prosty – to właśnie ten producent przedstawił światu tę technologię w 2020 roku i od tego momentu nieustannie wzbogaca swój asortyment o nowsze i coraz lepsze modele. Skuteczność szczoteczki magnetycznej Oral B została potwierdzona przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.

Czym się różni szczoteczka soniczna od magnetycznej?

Jaka jest różnica między szczoteczką magnetyczną a soniczną? Przede wszystkim działaniem. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, pierwszy model wykorzystuje energię magnetyczną, podczas gdy szczoteczka soniczna generuje krótkie fale dźwiękowe. Obie propozycje generują mikrowibracje podczas oczyszczania jamy ustnej.
Różnicę między szczoteczką magnetyczną a soniczną można także zauważyć w kształcie ich końcówek. Pierwsza z nich ma okrągłą główkę, a druga – podłużną. Dzięki temu szczoteczka magnetyczna zapewniają wyższy komfort mycia zębów oraz są uznawane za skuteczniejsze.

Szczoteczka magnetyczna a soniczna – poznaj wady i zalety obu propozycji

Aby pomóc ci podjąć decyzję, co jest lepszym wyborem – szczoteczka magnetyczna czy soniczna, przygotowaliśmy zestawienie zalet i wad tych dwóch modeli.

Szczoteczka magnetyczna – zalety i wady

Szczoteczka magnetyczna jest przede wszystkim skuteczna i jednocześnie delikatna nawet dla wrażliwych dziąseł. Generowane przez nią mikrowibracje doskonale rozprawiają się z płytką nazębną, a jej główna bez problemu otacza zęby z każdej strony, docierając w trudno dostępne miejsca. Dodatkowo szczoteczka magnetyczna cicho pracuje oraz jest często wyposażona w szereg udogodnień, na przykład różne tryby pracy.
A jakie wady ma szczoteczka magnetyczna? Największym i zarazem jedynym minusem może być jej wysoka cena, jednak warto pamiętać, że odpowiednia higiena jamy ustnej pozwala zaoszczędzić na częstych wizytach u dentysty.

Zalety i wady szczoteczki sonicznej

Jeśli chodzi o zalety szczoteczki sonicznej, która jeszcze do niedawna była uznawana za najlepszą na rynku, to możemy zaliczyć do nich delikatne oczyszczanie jamy ustnej i ochronę dziąseł, skuteczność w walce z osadzającą się płytką nazębną oraz funkcjonalność. Na rynku znajdziesz też szczoteczki soniczne z różnymi trybami pracy, na przykład wybielającym, polerującym albo masującym.
Z kolei do wady szczoteczki sonicznej nie różnią się od minusów modelu magnetycznego. Jest to przede wszystkim wysoki koszt zakupu.

Co lepsze – szczoteczka soniczna czy rotacyjna?

A może zastanawiasz się między szczoteczką soniczną a rotacyjną? Znasz już zasady działania i zalety pierwszego modelu. W przypadku drugiego rodzaju mamy do czynienia z ruchami pulsacyjnymi oraz oscylacyjno-rotacyjnymi, których główka wykonuje nawet kilka tysięcy na minutę.
Ogromna różnica tkwi w konieczności opanowania prawidłowej techniki mycia zębów. O ile szczoteczka soniczna nie zrobi ci krzywdy, tak niewłaściwe szczotkowanie przy użyciu modelu rotacyjnego może skończyć się podrażnieniem dziąseł czy odsłonięciem szyjek zębów. Właśnie dlatego o wiele lepszym wyborem jest szczoteczka soniczna.

Która szczoteczka do zębów jest najlepsza?

Czas na podsumowanie. Który model jest najlepszy – szczoteczka magnetyczna czy soniczna? A może jednak rotacyjna? Po przeczytaniu naszego artykułu z pewnością nie masz już żadnych wątpliwości, że najlepszym wyborem jest szczoteczka magnetyczna. To urządzenie bijące na głowę konkurencję, będące sekretem zdrowego uśmiechu. Z jej zalet mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci.
Przekonaliśmy cię, że warto zainwestować w szczoteczkę magnetyczną? To świetnie się składa, bo przygotowaliśmy dla ciebie dwa polecane modele, których zakup warto rozważyć, jeśli chcesz kompleksowo zadbać o swoje zęby w domowym zaciszu.
Oral-B iO Series 10 White – nowość na rynku. Szczoteczka magnetyczna usuwa do 100% więcej płytki bakteryjnej, optycznie wybiela zęby oraz może pochwalić się ogromną funkcjonalnością – ma interaktywny wyświetlacz, inteligentną ładowarkę oraz czujnik siły nacisku.
Oral-B iO Series 8 White Alabaster – kolejna dobra szczoteczka magnetyczna, tym razem starszej generacji. Polecany model ma 6 automatycznych trybów, ulepszony czujnik siły nacisku oraz interaktywny wyświetlacz. Nie zabrakło także technologii wykorzystującej sztuczną inteligencję, która dba o to, aby za każdym razem dokładnie oczyścić całą jamę ustną.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.