Data publikacji:

Termin przydatności perfum. Kiedy mogą się przeterminować?

Używając perfum, pragniemy cieszyć się zawartością flakonu jak najdłużej. Niekiedy zauważamy jednak, że nasze piękne perfumy nie pachną już tak jak powinny. Co może być przyczyną zmiany zapachu? Czy oznacza to, że termin przydatności perfum minął?
Termin przydatności perfum

Czy perfumy mają datę ważności?

Zazwyczaj okres przydatności perfum oscyluje od roku do pięciu lat. Dzięki obecności alkoholu, perfumy używane są dłużej niż inne kosmetyki, jednak nadal mogą one się przeterminować. Warto sprawdzić datę ważności perfum. Umieszczona jest ona zazwyczaj nie bezpośrednio na flakonie, a na kartoniku, który często ląduje w koszu.
Dobrą praktyką jest niekupowanie perfum „na zapas”. Wykorzystywanie regularnie posiadanych perfum sprawi, że nie rozczarujesz się, gdy po nie sięgniesz. Niestety, przeterminowane perfumy nie powinny być używane. Nie roztaczają charakterystycznej, cudownej zapachowej mgiełki. Zamiast spodziewanego zapachu, możemy wyczuć zdecydowaną woń alkoholu.

Czy perfumy mogą się przeterminować? Oznaki przeterminowania perfum

Oznakami przeterminowania perfum jest wywietrzenie zapachu. Utrata zapachu perfum może być również spowodowana przez niewłaściwe przechowywaniem flakonika. Niewskazane jest na przykład przechowywanie perfum w miejscu, gdzie jest zazwyczaj duże nasłonecznienie. Wówczas może nastąpić proces wytrącania się osadu, a także utrata zapachu.
Gdy termin przydatności perfum zakończy się, może nastąpić również zmiana charakterystycznego zabarwienia. Najczęściej swoje zabarwienie tracą perfumy o kolorze różowym. Zmiana wybarwienia może nastąpić pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Posiadaczki różowych perfum powinny szczególnie zwracać uwagę na ich prawidłowe przechowywanie.

Czy perfumy mają termin ważności? Czy używanie przeterminowanych perfum jest niebezpieczne?

Używanie perfum, które utraciły swoje właściwości, może podrażnić skórę. Osoby ze szczególnie wrażliwą skórą, a także skórą skłonną do alergii i podrażnień, powinny szczególnie uważać na świeżość używanych produktów. Może okazać się, że po użyciu zmętnionych perfum, na skórze wystąpi reakcja alergiczna bądź podrażnienie w postaci piekącej, czerwonej plamy. Wówczas należy przemyć to miejsce letnią wodą. Można również zastosować delikatny krem do skóry wrażliwej i atopowej, który łagodzi uczucie świądu i pieczenia. Oczywiście w przypadku silniejszej reakcji organizmu, należy poradzić się dermatologa. Osoby, które nie posiadają wrażliwej skóry, mogą nie odczuć bezpośrednio negatywnych skutków, jednak zawsze należy zachować ostrożność i unikać używania perfum, gdy spodziewamy się, że mogą być one przeterminowane.

Przedłużenie daty ważności perfum – czy jest możliwe?

Jak to jest, że niektóre perfumy posiadamy dosłownie latami, a inne wietrzeją zaledwie po kilku miesiącach? Sekret tkwi najczęściej w sposobie ich przechowywania. Perfumy, które wystawione są na działanie promieni słonecznych oraz na działanie ciepła, są zdatne do użytku zdecydowanie krócej. Najlepszym pomysłem jest trzymanie perfum z dala od okien i parapetów, a także kaloryferów. Najbezpieczniej perfumy przechowywać zamknięte w szafce. Nie poleca się również stawianie flakonu perfum w łazience, gdzie zazwyczaj panuje dużo większa wilgotność w porównaniu do innych pomieszczeń.

Przechowywanie perfum w lodówce – czy warto?

Wiele z nas, chcąc uchronić swoje ulubione perfumy przez przeterminowaniem, decyduje się na przechowywanie perfum w lodówce. Jest to kwestia, która jest dyskusyjna. Zbyt niska temperatura może szkodzić niektórym nutom zapachowym. Jeśli więc chcesz przechowywać flakoniki perfum w lodówce, wybierz miejsce, które nie jest najzimniejsze. Zazwyczaj odpowiednie dla perfum są najwyższe półki, a także drzwi lodówki. Panuje tam nieco wyższa temperatura niż w innych częściach lodówki. Najlepiej jednak upewnić się, czy przechowywanie danych perfum w lodówce jest dobrym pomysłem. Sprawdźmy więc nuty zapachowe, z których jest złożony zapach. Następnie warto zaczerpnąć jak najwięcej informacji o danym składniku i jego prawidłowym przechowywaniu. W przypadku drogich, pięknych perfum, takie zachowanie jest wyrazem dbałości. Wówczas nasz ukochany zapach będzie nam służyć przez lata.

Oznaczenie terminu przydatności perfum

Termin przydatności perfum może być zapisany w sposób tradycyjny na kartoniku perfum. Często jednak możemy spotkać się również z innym oznaczeniem. Mała, okrągła naklejka z literą „M” i liczbą, oznacza, jak długo możemy bezpiecznie używać perfum. Gdy zauważysz zatem naklejkę z oznaczeniem „M24” oznacza to, że producent perfum gwarantuje ich świeżość i nienaruszony bukiet zapachowy przez 24 miesiące. Oczywiście poprzez nieprawidłowe przechowywanie możemy ten termin skrócić. Umieszczenie flakonu w zaciemnionej szafce, z dala od wilgoci i światła, może sprawić, że nasz ukochany zapach wytrzyma ponad oczekiwania producenta. Warto jednak mieć świadomość oznaczeń terminu przydatności perfum.
Należy również wziąć pod uwagę, że kupno perfum z niewiadomego pochodzenia może skutkować ich szybszym zepsuciem – możliwe, że są one przechowywane w nieprawidłowy sposób. Zwracajmy więc uwagę, skąd nabywamy nasze perfumy oraz w jaki sposób je przechowujemy. Gdy odpowiednio zadbamy o nasze flakoniki, odwdzięczą się one wieloma latami niesłabnącego, pięknego zapachu.