Data publikacji:

Termoochrona włosów, czyli chronimy kosmyki przed działaniem wysokich temperatur

Urządzenia, takie jak suszarka, lokówka czy prostownica, bardzo pomagają w tworzeniu pięknych fryzur, jednocześnie jednak szkodzą samym włosom. Aby zminimalizować straty, warto zabezpieczyć kosmyki przed wysokimi temperaturami. Przeczytaj, jak działa termoochrona włosów i jakie kosmetyki warto stosować.

termoochrona włosów

Termoochrona włosów: na czym dokładnie polega?

Termoochrona włosów powinna być podstawą w tworzeniu każdej stylizacji z użyciem lokówki, suszarki czy prostownicy. Kosmetyki o działaniu termoochronnym zabezpieczają kosmyki przed osłabieniem i spaleniem, czyli chronią ich strukturę. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że do poważnych uszkodzeń włosa może dojść nawet po jednorazowym użyciu prostownicy czy lokówki bez termoochrony.

Jak dokładnie działa termoochrona do włosów? Jej sekret tkwi oczywiści w składzie preparatu. Zdecydowanie najważniejszym składnikiem jest ksyloza – to substancja w rodzaju cukru, która pod wpływem gorąca roztapia się i oblepia cały włos, jednocześnie zabezpieczając go przed uszkodzeniami. Ponadto kosmetyki chroniące włosy przed negatywnym działaniem wysokich temperatur mają w składzie silikony (one także „otaczają” włos).

Sprawdź również, jaki kosmetyk do modelowania włosów wybrać.

Najlepsza termoochrona włosów: kosmetyki, odpowiednia pielęgnacja i stylizacja

Nawet najlepsza termoochrona do włosów nie ochroni dobrze pasm, jeśli nie będziesz stosować się do zasad właściwej pielęgnacji i stylizacji. O czym szczególnie warto pamiętać?

Stylizowane włosy muszą być suche

Jeśli zamierzasz użyć prostownicy lub lokówki, to twoje włosy muszą być zupełnie suche (nie „prawie suche” albo „niemal suche”). Stylizowanie tymi urządzeniami mokrych lub wilgotnych kosmyków może skończyć się dla nich fatalnie. Jeśli szkoda ci czasu na suszenie, wybierz prostownicę przeznaczoną do stylizacji mokrych włosów. 

Produkty do termoochrony rozprowadzaj na mokrych włosach

Termoochrona do włosów zostanie najlepiej rozprowadzona na mokrych pasmach. Po aplikacji delikatnie przeczesz włosy grzebieniem z szerokim rozstawem ząbków – w ten sposób rozprowadzisz produkt. 

Stosuj produkty do termoochrony z odpowiedniej odległości

Trzymanie sprayu zbyt blisko głowy sprawi, że pasma zaczną się sklejać, co z pewnością nie ułatwi stylizacji. Aby dotarła do nich tylko lekka mgiełka, spryskaj włosy z odległości około 30 cm. 

Stosuj odżywkę i maski

Termoochrona włosów będzie skuteczniejsza, jeżeli będziesz wzmacniać pasma także podczas codziennej pielęgnacji. Codziennie używaj odżywki, a raz w tygodniu – maski. 

Kończ suszenie zimnym strumieniem powietrza

Niska temperatura sprawia, że łuski włosów się zamykają, co zwiększa ich wytrzymałość. Zawsze po wysuszeniu włosów skieruj na nie chłodne powietrze. 

Stosuj termoochronę także latem

Termoochrona włosów jest ważna również latem, kiedy na zewnątrz panuje skwar. Pamiętaj, że promienie UV także niszczą włosy. Aby po lecie nie były one wysuszone i łamiące się, przed wyjściem z domu spryskaj je odpowiednim kosmetykiem. 

Autor: R. Wojtaś