Data publikacji:

Titanium dioxide. Właściwości i zastosowanie

Titanium dioxide to minerał, który dodawany jest do kremów i produktów w celu ochrony przed promieniowaniem UV. Nazywany jest inaczej filtrem mineralnym. Odbija on promienie słoneczne poprzez wytworzenie powłoki ochronnej na skórze. Jakie jeszcze właściwości wykazuje titanium dioxide i czy substancja ta jest szkodliwa dla ludzi?
Titanium dioxide

Titanium dioxide co to?

Titanium dioxide jest minerałem pozyskiwanym z ziemi, który następnie poddany jest obróbce syntetycznej. Ma on formę białego proszku i pochodzi ze skał.

Titanium dioxide – właściwości

W przemyśle kosmetycznym titanium dioxide pełni ważną rolę – jest to powszechnie używana substancja podczas produkcji kremów przeciwsłonecznych. Jego działanie polega na stworzeniu filtru na skórze, który odbija promienie UV, dzięki czemu nie są one pochłaniane przez skórę.
Kolejną cechą titanium dioxide jest działanie wybielające. Jest on stosowany jako barwnik do rozjaśniania kosmetyków (np. kremów BB i CC). Ten składnik wykorzystywany jest również do uzyskania matowego wykończenia cieni do powiek, pudrów oraz podkładów.
Poza kosmetykami, titanium dioxide używany jest w innych branżach. Spotkasz go często jako barwnik do farb, a nawet niekiedy jako barwnik w słodyczach.
W 2020 roku Francja i Polska zakazały używania titanium dioxide w przemyśle spożywczym. Wynika to z kontrowersji wokół wdychania i połykania tego składnika mineralnego. Wcześniej titanium dioxide zapisywany był jako E171.
Kolejnym sektorem, w którym stosuje się titanium dioxide, jest obszar nowych technologii. Titanium dioxide jest składnikiem używanym w wielu branżach, jednak najpowszechniej stosuje się go w sektorze kosmetycznym.

Czy titanium dioxide jest szkodliwy dla skóry?

Istnieje wiele mitów dotyczący tego składnika. W pozyskiwaniu informacji na temat titanium dioxide warto polegać na oficjalnych danych. Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) uznał titanium dioxide jako substancję bezpieczną do stosowania na skórę w formie kremu. Maksymalne dopuszczalne stężenie titanium dioxide jako filtru UV to 25%.
Nie jest on zalecany do wdychania, uważaj więc podczas używania sprayu do opalania. Chodzi o to, by przypadkiem nie wprowadzić titanium dioxide do układu oddechowego, gdyż może przenikać do płuc. To właśnie ta kwestia jest powodem do dyskusji nad titanium dioxide.
Stosowana na powierzchni skóry jest to jednak substancja w pełni bezpieczna, ponieważ nie wchłania się przez warstwę skórną. Tworzy powłokę, którą usuniesz w łatwy sposób poprzez zmycie jej z ciała. Titanium dioxide chroni skórę przed przenikaniem promieni UV przez skórę, więc stosując kosmetyki z tym składnikiem, unikniesz poparzenia słonecznego, a także chorób skórnych związanych z negatywnym działaniem promieni słonecznych.

Titanium dioxide – podsumowanie

Najważniejszym zastosowaniem titanium dioxide jest użycie tej substancji jako mineralnego filtra blokującego przenikanie promieni UV przez skórę. Dyskusja na temat bezpieczeństwa tego składnika wynika z faktu, że może on przenikać do płuc, a bezpieczeństwo spożycia titanium dioxide nie zostało potwierdzone badaniami.
Stosowanie titanium dioxide na skórę w formie kremu jest jednak całkowicie bezpieczne, i to bez ograniczeń wiekowych. Dzięki stosowaniu mineralnego filtra UV skóra unika poparzeń słonecznych. Został on zatwierdzony jako składnik, który może być stosowany przez dzieci oraz osoby w ciąży.
Zdjęcie: Envato Elements