Data publikacji:

Tonowanie włosów w domu – jak to zrobić?

Włosy rozjaśniane wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która obejmuje nie tylko ich odżywienie i nawilżenie, ale również troskę o kolor. Farbowane kosmyki po pewnym czasie mogą żółknąć – aby temu zapobiec, warto od czasu do czasu przeprowadzić zabieg tonowania włosów. Radzimy, jak przeprowadzić go w warunkach domowych.

tonowanie włosów

Tonowanie włosów rozjaśnionych

Tonowanie blondu polega na nałożeniu na włosy produktu, który dzięki obecności pigmentu w chłodnym odcieniu maskuje żółte tony pojawiające się na rozjaśnionych włosów. Blond kosmyki uzyskane za pomocą koloryzacji po pewnym czasie zaczynają żółknąć. To naturalna sytuacja, będąca efektem stylizacji na gorąco czy mycia włosów.

Aby włosy blond utrzymały jednolity, chłodny odcień, można zdecydować się na kilka rozwiązań. Farbowanie w krótkich odstępach czasu może negatywnie odbić się na ich kondycji. Alternatywnym sposobem na ochłodzenie koloru jest tonowanie włosów. Toner do włosów nie wnika w ich głąb, a jedynie „oblepia” włos od zewnątrz, maskując ciepłe tony. Dzięki temu włosy wyglądają estetycznie do przeprowadzenia kolejnej koloryzacji.

Warto dodać, że toner do włosów nadaje się do stosowania nie tylko na kosmyki w jednolitym kolorze. Dużą popularnością cieszy się tonowanie włosów sombre czy ombre, gdzie rozjaśnienie występuje jedynie miejscowo. Wówczas toner nie tylko ochładza pożółkły blond, ale także nadaje głębię odcieniom brązu i ciemnego blondu.

Tonowanie włosów w domu czy u fryzjera?

Tonowanie włosów to zabieg, który znajduje się w ofercie każdego salonu fryzjerskiego. Jest on jednak dość kosztowny – jedna regeneracja koloru to koszt od 100 do 200 złotych, w zależności od długości włosów.

Aby nieco zaoszczędzić, możesz przeprowadzić tonowanie włosów w domu. Niezbędne produkty znajdziesz w większości internetowych drogerii. Oczywiście, aby efekt tonowania był zadowalający, należy zapoznać się z podstawami tego rodzaju koloryzacji.

Produkty do tonowania włosów

Tonowanie włosów w domu można przeprowadzić na kilka sposobów. Poznaj produkty, dzięki którym uzyskasz chłodny odcień blondu samodzielnie.

Toner do włosów (farba tonująca)

Najlepszy i najtrwalszy rezultat zagwarantuje toner do włosów blond. Można traktować go jako metodę odświeżenia blondu między kolejnymi koloryzacjami bądź ich zamiennik. Toner utrzymuje się na włosach od 6 do 8 tygodni, zapewniając im chłodny odcień oraz zdrowy blask.

Toner do włosów należy do tzw. farb półtrwałych. Jego aplikacja przypomina nakładanie zwykłej farby do włosów. Jednak w odróżnieniu od farb, toner nie wymaga zastosowania oksydantu, dlatego oddziałuje na włosy o wiele delikatniej.

Sposób użycia tonera może różnić się w zależności od producenta kosmetyku. Pamiętaj, aby zawsze przestrzegać zaleceń na ulotce - trzymaj toner na włosach jedynie tak długo, jak zaleca producent.

Toner do włosów w sprayu

Prostym sposobem na utrzymanie odcienia blondu w ryzach jest toner w sprayu. Wystarczy spryskać nim wilgotne włosy, a następnie dokładnie je rozczesać. Toner do włosów w sprayu może występować w różnych odcieniach – najpopularniejsze są tonery srebrny i niebieski, gwarantujące platynowy kolor.

Częsty spotykany jest również różowy toner do włosów, który neutralizuje żółte tony i nadaje kosmykom malinowy, neutralny odcień. Ten kolor tonera jest odpowiedni dla osób, które nie do końca potrafią ocenić swój wyjściowy odcień blondu.

Toner do włosów w szamponie

O kolor włosów blond można zadbać już na etapie ich mycia. Wystarczy zastosować szampon z pigmentem o chłodnym odcieniu. Podczas mycia włosów, spieniony szampon należy pozostawić na kosmykach na około 3 minuty, a następnie dokładnie spłukać. Uwaga: nie trzymaj szamponu tonującego na włosach zbyt długo, ponieważ mogą zabarwić się one na niebiesko!

Szampony z pigmentem mają właściwości myjące, dlatego nie musisz zmywać ich dodatkowym produktem. Niestety, wiele z nich może wysuszać włosy, dlatego najlepiej stosuj je co 2-3 mycia. Po użyciu szamponu tonującego, zawsze nakładaj na włosy nawilżającą odżywkę.

Toner do włosów blond w odżywce

Ostatnim sposobem na tonowanie włosów blond w domu jest zastosowanie odżywki lub maski koloryzującej. W odróżnieniu od szamponów, odżywki tonujące nie wysuszają włosów. To produkty o działaniu wygładzającym i nawilżającym, a dzięki domieszce pigmentu – również ochładzającym odcień.

Maskę tonującą możesz przygotować również z tych kosmetyków, które już posiadasz. Wystarczy zaopatrzyć się w niebieski pigment, a następnie wymieszać go z ulubioną odżywką lub maseczką.

Jak dbać o włosy rozjaśniane?

Aby włosy blond wyglądały zdrowo, nie wystarczy koncentrować się jedynie na odświeżaniu ich koloru. Bardzo istotne jest ich regularne nawilżanie – suche włosy szybciej tracą kolor i blask. Po każdym umyciu stosuj odżywkę lub maskę do włosów wysokoporowatych, a przed suszeniem nałóż na nie serum chroniące przed wysoką temperaturą.

Włosy rozjaśniane bardzo dobrze reagują na zabiegi olejowania. Najlepiej sprawdzą się na nich oleje: lniany, sezamowy, musztardowy, a także olej jojoba oraz arganowy. Taki zabieg wystarczy przeprowadzać 1-2 razy w tygodniu.

Tonowanie włosów – zrób to sama

Aby cieszyć się pięknym odcieniem blondu, nie musisz odwiedzać fryzjera co 2-3 tygodnie. Pomiędzy kolejnymi koloryzacjami wystarczy sięgać po produkty tonujące, które usuną efekt „żółtego kurczaczka” i nadadzą twoim kosmykom piękny, platynowy kolor.

Autorka: Joanna Stanuch