Data publikacji:

Top no wipe czy zwykły top?

Top coat jest kluczowym lakierem w stylizacji paznokci, gdyż nie dość, że nadaje połysk płytce paznokcia, to jeszcze zabezpiecza kolor przed zniszczeniem. Bez niego stylizacja, która została wykonana na paznokciu, nie będzie trwała i w krótkim czasie się zetrze. Dlatego też wybór odpowiedniego topu jest zasadniczy. Dostępnych jest wiele rodzajów topów, np. klasyczny top coat lub top no wipe. Zatem, który z nich wybrać? Radzimy, jak wybrać odpowiedni top do paznokci.
top no wipe czy zwykły top

Top coat – co to takiego?

Top coat jest wierzchnią warstwą, którą powinno używać się przy każdej stylizacji hybrydowej. Top wpływa na większą trwałość koloru znajdującego się pod nim, co znacznie przedłuży czas posiadania pięknego manicure'u. Oprócz tego, top nadaje połysk płytce paznokcia bądź wręcz przeciwnie, matowi ją. Zależy to oczywiście od rodzaju topu, jaki wybierzemy, i jaki efekt będziemy chcieli uzyskać. Wybierając odpowiednią warstwę wierzchnią, należy zwrócić także uwagę, czy dany lakier jest klasycznym topem, czy może topem no wipe. Obydwa z nich utrwalą stylizację, jednak nieco się od siebie różnią. Zatem, który jest lepszy?

Klasyczny top do hybryd vs top no wipe

Podstawową różnicą pomiędzy zwykłym topem a topem no wipe jest wykończenie, jakie po sobie pozostawiają. Zwykły top posiada warstwę dyspersyjną, czyli lepką warstwę pozostającą po utwardzeniu lakieru. Pojawia się ona w celu połączenia ze sobą nałożonych warstw lakieru hybrydowego. Dlatego też daną warstwę trzeba przemyć cleanerem, aby pozbyć się lepkości. Wiele osób zauważa, że po tej czynności top traci swój blask i szybciej matowieje.
Z kolei top no wipe jest niemalże idealny. Wpływa na zaoszczędzenie czasu, gdyż nie wytwarza warstwy dyspersyjnej, dlatego też nie trzeba przemywać każdego paznokcia cleanerem. Pozostawia po sobie piękny blask i utwardza stylizację na długi czas. Jedynym minusem topu no wipe jest cena, gdyż jest nieco wyższa niż cena klasycznego topu. Jednak po przeliczeniu kosztów wacików i cleanera, których trzeba używać przy zwykłym topie, ceny obydwu topów się praktycznie wyrównują.

Co oprócz topu użyć podczas wykonywania manicure'u hybrydowego?

W pierwszej kolejności należy odtłuścić płytkę paznokcia cleanerem, w celu pozbycia się drobinek znajdujących się na paznokciu. Po przygotowaniu płytki paznokcia należy użyć bazę, która stanowi podkład pod następne warstwy lakieru. Bazę, tak jak lakier i top, należy utwardzić w lampie UV/LED przez odpowiednią ilość czasu, która zazwyczaj jest opisana przez producenta na opakowaniu lub stronie internetowej. Następnie nakładamy jedną lub dwie warstwy koloru, w zależności od jego krycia. Na koniec stosujemy top – jeżeli jest klasycznym topem, to przemywamy wierzchnią część paznokcia cleanerem, a jeżeli jest to top no wipe, mamy już gotowy manicure hybrydowy.

Jaki top wybrać? Ranking

1. Tip Top Top Coat – jest to produkt marki Indigo, który daje lśniące wykończenie i długą trwałość. Nie wytwarza warstwy dyspersyjnej i jest łatwy w aplikacji dzięki swojej rzadkiej konsystencji.
2. Semilac Top do lakieru hybrydowego – jest to klasyczny top, a zatem wymagane jest użycie cleanera. Mimo to nadaje świetny połysk paznokciom na wiele dni.
3. Top hybrydowy Dry Top No Wipe – dany produkt pochodzi od marki NeoNail. Tworzy na paznokciu trwałą warstwę ochronną i nie trzeba go przemywać po utwardzeniu.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dominika Mańka