Data publikacji:

Trądzik hormonalny – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Skończyłaś 25. rok życia, a pryszcze nadal pozostają twoim problemem? Sprawdź, czy nie borykasz się z trądzikiem hormonalnym – częstym kłopotem kobiet po okresie dojrzewania. Tłumaczymy, co jest przyczyną hormonalnych krostek, jak je leczyć, a także jak rozpoznać trądzik hormonalny.
trądzik hormonalny

Hormony a trądzik

Trądzik kojarzony jest przede wszystkim z problemem młodzieży w okresie dojrzewania. To właśnie u niej, na skutek gwałtownego wzrostu produkcji hormonów płciowych, dochodzi do zaburzeń pracy gruczołów łojowych, ich zapychania oraz w konsekwencji – powstawania pryszczy.
Należy jednak wiedzieć, że trądzik nie dotyczy wyłącznie nastolatków. Bardzo powszechnym kłopotem jest trądzik hormonalny u osób pomiędzy 25. a 35. rokiem życia. W grupie tej przeważają kobiety, które bardziej niż mężczyźni podatne są na zmiany poziomu hormonów w organizmie.

Co powoduje trądzik hormonalny?

Na to pytanie zdążyliśmy odpowiedzieć między wierszami. Przyczyną trądziku hormonalnego są zaburzenia gospodarki hormonalnej, na które skóra jest szczególnie wrażliwa.
Hormony, które powodują trądzik, to przede wszystkim androgeny, testosteron, dihydrotestosteron, androstenediol. Mogą wywoływać go również estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe. W zależności od rodzaju hormonów, których normy zostały przekroczone, trądzik hormonalny daje zupełnie odmienne objawy.
Należy podkreślić, że po 25. roku życia trądzik może być wywoływany także nieprawidłową dietą, niezdrowym stylem życia, niewłaściwą pielęgnacją skóry.

Objawy hormonalnego trądziku

  • Prostym sygnałem mówiącym, że masz do czynienia z trądzikiem hormonalnym, jest twój wiek. Jeśli jesteś już grubo po 20. roku życia, istnieje spora szansa, że krostki są efektem nieprawidłowości w działaniu układu wewnątrzwydzielniczego.
  • Trądzik hormonalny powodowany przez męskie hormony płciowe objawia się podskórnymi, bolesnymi krostkami na czole, brodzie oraz linii żuchwy. Pryszcze nie są objęte stanem zapalnym.
  • Żeńskie hormony płciowe wywołują trądzik pojawiający się na policzkach, nosie oraz czole. W tym wypadku krostki są mniejsze, jednak mocno swędzą. Szybko zauważalny jest ropny wysięk.
  • Trądzik hormonalny – leczenie. Jakie badania wykonać?

    Jeśli podejrzewasz u siebie trądzik hormonalny, pierwsze kroki powinnaś skierować do gabinetu dermatologa. Badania poziomu hormonów to absolutna podstawa przed podjęciem odpowiedniej terapii.
    Aby znaleźć przyczynę trądziku hormonalnego, należy sprawdzić poziomy:
  • testosteronu całkowitego,
  • testosteronu wolnego,
  • dehydroepiandrosteronu (DHEA),
  • hormonów tarczycy,
  • prolaktyny,
  • hormonu folikulotropowego (FSH),
  • hormonu luteotropowego (LH),
  • insuliny.
  • Jak leczy się trądzik hormonalny?

    Po ustaleniu, jakie hormony powodują zmiany skórne, dermatolog lub endokrynolog zaleci stosowanie środków doustnych oraz preparatów miejscowych. Tabletki hormonalne na trądzik mogą mieć postać leków antykoncepcyjnych lub innych środków, które stabilizują działanie układu wewnątrzwydzielniczego.
    Kosmetyki polecane przez lekarzy w celu leczeniu trądziku hormonalnego to najczęściej retinoidy – pochodne witaminy A. Należy stosować je ściśle z zaleceniami ekspertów, ponieważ niewłaściwie używane mogą spowodować szereg środków ubocznych.

    Dieta na trądzik hormonalny

    Nie należy bagatelizować znaczenia diety w leczeniu trądziku. Na liście zakazanych produktów znajdują się słodkie i słone przekąski, dania typu fast food, żywność przetworzona, a także ostre przyprawy. Należy ograniczyć lub całkowicie odstawić alkohol oraz papierosy.
    Stan cery trądzikowej znacznie poprawią świeże owoce i warzywa, ryby, produkty bogate w cynk, selen, siarkę (np. jaja). W miarę możliwości należy sięgać po produkty świeże lub poddane lekkiej obróbce termicznej, takiej jak gotowanie na parze.
    Nie zapominaj także o właściwym nawodnieniu skóry, które jest niezbędne dla jej zdrowia. Pij minimum 1,5 litra wody dziennie.

    Zioła na trądzik hormonalny

    Wiele osób interesuje naturalne leczenie trądziku hormonalnego. Terapię zarekomendowaną przez lekarza można wesprzeć, stosując suplementy diety bazujące na naturalnych składnikach. Doskonałe opinie zyskuje wiesiołek, który reguluje produkcję hormonów, działa antyoksydacyjnie oraz regenerująco.

    Domowa pielęgnacja skóry z trądzikiem hormonalnym

    Ważnym elementem walki z trądzikiem hormonalnym jest również oczywiście domowa pielęgnacja. W kosmetyczce powinny zagościć dobre dermokosmetyki dedykowane cerze tłustej i trądzikowej.
  • Pamiętaj o codziennym, dokładnym demakijażu oraz oczyszczaniu skóry żelem lub pianką.
  • Po myciu twarzy stosuj tonik, który przywraca skórze właściwe pH i odbudowuje jej płaszcz lipidowy.
  • Wprowadź do pielęgnacji serum antytrądzikowe, które zmniejsza produkcję sebum i działa przeciwbakteryjnie. Warto zainteresować się produktami zawierającymi lekkie kwasy.
  • Wieczorem aplikuj na skórę krem dogłębnie nawilżający, rano – matujący i normalizujący. Nie zapomnij o pielęgnacji skóry pod oczami.
  • Raz w tygodniu aplikuj peeling enzymatyczny oraz maseczkę ściągającą pory (koniecznie wypróbuj działanie glinki zielonej i białej).
  • Wygraj z trądzikiem hormonalnym

    Trądzik hormonalny to problem, z którym boryka się wiele osób. Aby z nim wygrać, odwiedź dermatologa i wykonaj pakiet badań. Wiedząc, jakie hormony powodują krostki, będziesz mogła wyregulować ich poziom za pomocą terapii hormonalnej i preparatów rekomendowanych przez lekarza. Ważnymi elementami walki z trądzikiem są również dieta oraz pielęgnacja domowa.
    Zdjęcie: Evanto Elements