Data publikacji:

Trądzik na żuchwie – co jest jego przyczyną?

Bolesne pryszcze podskórne na żuchwie to nie tylko problem estetyczny. Często mogą wskazywać na to, że w organizmie dzieje się coś złego. Sprawdź, czego objawem jest trądzik na żuchwie oraz co zrobić, by się go pozbyć.
Trądzik na żuchwie

Trądzik na brodzie i żuchwie

Trądzik na żuchwie jest wyjątkowo kłopotliwy, ponieważ ze względu na specyficzną lokalizację może sprawiać ból. Pryszcze w okolicy kości żuchwy mogą być bardzo tkliwe ze względu na silne unerwienie tej okolicy. Zmiany skórne są również, rzecz jasna, powodem kompleksów i frustracji. Co jednak ważne, przyczyny trądziku na żuchwie nie zawsze są oczywiste. Może być on po prostu następstwem cech skóry tłustej, jednak bywa, że stanowi sygnał o rozwijającej się chorobie.

Trądzik na żuchwie: przyczyny

Co może powodować trądzik na żuchwie u dorosłych? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Zaniedbania pielęgnacyjne

Bardzo częstym powodem pryszczy na żuchwie jest po prostu nieodpowiednia pielęgnacja. Jeśli stosujesz źle dopasowane kosmetyki, nie oczyszczasz skóry dokładnie lub pomijasz okolice żuchwy podczas mycia, gruczoły łojowe mogą się zapychać.

Złe nawyki

Często podpierasz twarz dłonią? A może zbyt rzadko zmieniasz poszewkę poduszki, na której śpisz? Te z pozoru błahe detale mogą mieć duże znaczenie dla stanu twojej cery.

Trądzik na żuchwie a tarczyca

Bolesne podskórne pryszcze na żuchwie są objawem wielu schorzeń tarczycy. Pryszcze w okolicach żuchwy i brody pojawiają się w przebiegu nadczynności tarczycy czy zespołu Hashimoto. Ponadto trudne do usunięcia grudki mogą mieć związek z nadmierną produkcją androgenów. Zaniepokoić powinna zwłaszcza sytuacja, gdy trądzik nagle pojawia się wyłącznie w okolicach żuchwy i brody.

Pryszcze na żuchwie a kłopoty stomatologiczne

Zgadza się: chore zęby mogą wywoływać trądzik. Jak to możliwe? Warto mieć świadomość, że bakterie wywołujące próchnicę zębów mogą migrować do innych części organizmu. Znane są nawet przypadki, w których próchnica przyczyniła się do chorób serca. Nic więc dziwnego, że może przekładać się także na stan skóry żuchwy. Jeśli dokuczają ci pryszcze, upewnij się, że z twoimi zębami wszystko w porządku.

Trądzik na żuchwie i choroby układu pokarmowego

Warto pamiętać, że stan cery jest odbiciem stanu mikrobiomu jelitowego. Uporczywe pryszcze na żuchwie i szyi mogą świadczyć o tym, że jest on poważnie zaburzony. W takiej sytuacji może dochodzić do rozrostu bakterii, które powodują zmiany trądzikowe.

Stres – przyczyna trądziku na żuchwie u dorosłych

Często bagatelizowanym powodem trądziku jest stres. Pamiętaj, że skóra to największy organ twojego ciała, który silnie reaguje na zmiany stanów emocjonalnych. Gdy często się martwisz, dochodzi do zmian hormonalnych, które mogą przyczyniać się do powstawania niedoskonałości.

Jak pozbyć się wyprysków na żuchwie?

Bez względu na przyczynę problemu, trądziku na żuchwie można się pozbyć. Sprawdź, jakie kroki należy podjąć, walcząc z wypryskami na brodzie i żuchwie.

Badania lekarskie

Trądzik na żuchwie towarzyszy ci stale i masz wrażenie, że nic nie jest w stanie go złagodzić? Zacznij od wykonania badań lekarskich. Warto szczególnie skontrolować stan hormonów tarczycy, które mogą być odpowiedzialne za niedoskonałości. Jeśli dawno nie odwiedzałaś stomatologa, najwyższa pora na kontrolę zębów.

Odpowiednio dopasowana pielęgnacja

Zadbaj o staranną pielęgnację twarzy, a szczególnie okolic żuchwy i brody.
  • Oczyszczaj ją dwa razy dziennie, stosując dopasowaną do cery piankę bądź żel. Wieczorem postaw na oczyszczanie dwuetapowe, składające się z płynu micelarnego oraz produktu myjącego.
  • Po myciu twarzy stosuj delikatny tonik, który przywróci skórze prawidłowe pH.
  • Warto zainwestować w serum na niedoskonałości, zawierające kwas migdałowy lub glikolowy bądź niacynamid. Dobre efekty w leczeniu trądziku przynosi także retinol, jednak do pielęgnacji należy wprowadzać go ostrożnie i stopniowo.
  • Postaw na lekkie kremy nawilżające, które nie zapychają porów.
  • Punktowo na żuchwę możesz stosować maści z kwasem azelainowym, wykazującym delikatne właściwości złuszczające. Inną opcją są bardzo wygodne plastry na pryszcze.
  • Pamiętaj, aby nie wyciskać i nie rozdrapywać podskórnych pryszczy na żuchwie – to prosta droga do kolejnego zakażenia, a także blizn i nieestetycznych przebarwień.

    Zmiana nawyków żywieniowych

    Skóra twojej żuchwy może reagować na to, co jesz. Warto wyeliminować z diety słodycze, przetworzoną żywność, ostre przyprawy oraz alkohol. Jeśli palisz, postaraj się ograniczyć sięganie po papierosy. Te drobne zmiany mogą znacznie poprawić stan skóry twojej żuchwy.
    A jakie produkty przysłużą się cerze ze skłonnością do trądziku? Na górze listy są oczywiście warzywa i owoce, a następnie produkty pełnoziarniste. Warto sięgać także po źródła kwasów omega, w tym morskie ryby. Nie zapominaj także o piciu odpowiednich ilości wody.

    Zachowanie higieny skóry

    Postaraj się nie dotykać twarzy w ciągu dnia, zwłaszcza jeśli nie masz możliwości na utrzymanie dłoni w wysokiej higienie. Pamiętaj również o regularnym wymienianiu poszewek oraz praniu szalików i chust.

    Trądzik na żuchwie - podsumowanie

    Trądzik na żuchwie zwykle jest oznaką zaniedbań pielęgnacyjnych lub nieprawidłowego stylu życia, jednak gdy pojawia się nagle, warto zachować czujność. W niektórych przypadkach pryszcze w okolicach żuchwy mogą oznaczać nieprawidłowy poziom hormonów lub zaburzoną pracę układu pokarmowego.
    Zdjęcie: Envato Elements