Data publikacji:

Czym jest trądzik neuropatyczny? Jak się go pozbyć?

Trądzik najczęściej kojarzy się z okresem dojrzewania i burzą hormonów. Jak się jednak okazuje, w niektórych przypadkach jego przyczyna nie ma nic wspólnego z procesami zachodzącymi w twoim ciele, niedopasowaną pielęgnacją czy niewłaściwą dietą, a zamiast tego ma podłoże psychiczne. W takich sytuacjach mowa o trądziku neuropatycznym. Co to takiego, jak go leczyć i jakich kosmetyków używać, jeśli zdiagnozowano u ciebie trądzik neuropatyczny? Podpowiadamy!
trądzik neuropatyczny

Trądzik neuropatyczny – co to?

Zacznijmy od odrobiny teorii na temat trądziku neuropatycznego. Co to takiego? To dermatoza, czyli choroba skóry. Ma on podłoże psychologiczne. Oznacza to, że u osoby, u których go zdiagnozowano, odczuwają niepohamowaną chęć wyciskania i rozdrapywania niedoskonałości – od zaskórników aż po zmiany ropne. Co istotne, trądzik neuropatyczny zazwyczaj towarzyszy innym problemom, na przykład depresji, nerwicy czy niskiej samoocenie.

Trądzik neuropatyczny – jak wygląda?

Wiesz już, czym jest trądzik neuropatyczny. A jak wygląda? Najczęściej pojawia się na twarzy, jednak nie musi ograniczać się wyłącznie do niej. Zmiany występują też na szyi i dekolcie oraz innych partiach ciała – plecach, klatce piersiowej czy ramionach. 
Co ważne, to, że od czasu do czasu wyciśniesz pryszcza, wcale nie oznacza, że zmagasz się z trądzikiem neuropatycznym. Jeżeli jednak czujesz kompulsywną potrzebę wyciśnięcia i rozdrapania każdej, nawet najmniejszej zmiany, która pojawiła się na twojej twarzy lub ciele, a w wolnych chwilach uważnie przyglądasz się skórze, aby sprawdzić, czy nie pojawiły się nowe wykwity – istnieje spore ryzyko, że to właśnie trądzik neuropatyczny. 
Warto również pamiętać, że trądzik neuropatyczny, podobnie jak i sporadyczne wyciskanie niedoskonałości, wiąże się z ryzykiem powstawania powikłań. Jednym z nich są liczne ślady na skórze – blizny i przebarwienia, które pozostają na skórze po rozdrapanych zmianach trądzikowych.

Co na trądzik neuropatyczny? Leczenie

Co stosuje się na trądzik neuropatyczny? Leczenie farmakologiczne zazwyczaj wygląda tak samo, jak w przypadku innych odmian trądziku – proponuje się leki miejscowe albo doustne, stosowane pod okiem dermatologa.
W zależności od stopnia zaawansowania problemu dermatolog może zaproponować antybiotyk (klindamycynę lub erytromycynę) albo metronidazol. Równie dobre efekty przynosi terapia retinoidami, czyli pochodnymi witaminy A, które mogą być stosowane zarówno doustnie (Izotek), jak i w postaci maści.

Zabiegi na trądzik neuropatyczny 

W walce z trądzikiem neuropatycznym pomocne mogą okazać się zabiegi dostępne w gabinetach kosmetologicznych i medycyny estetycznej. To świetne uzupełnienie leczenia farmakologicznego, które pomoże w poprawie kondycji cery i walce z niedoskonałościami.
Jednym z polecanych zabiegów jest peeling chemiczny. W przeciwieństwie do kosmetyków z kwasami przeznaczonych do domowego użytku te w gabinecie mają wyższe stężenia, a co za tym idzie – działają szybciej, intensywniej i skuteczniej. W pielęgnacji skóry z trądzikiem neuropatycznym stosuje się najczęściej kwas salicylowy, migdałowy i pirogronowy. Substancje aktywne wykazują właściwości antybakteryjne, oczyszczające i wyrównujące koloryt cery.
Specjaliści proponują też mikronakłuwanie, czyli mezoterapię mikroigłową, która działa przede wszystkim na pozostałe po zmianach trądzikowych blizny i przebarwienia. Dodatkowo radzi sobie świetnie z walką ze starzeniem się skóry.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem neuropatycznym – wskazówki

Jeśli masz trądzik neuropatyczny, to dobrym sposobem jest także zadbanie o odpowiednią pielęgnację. Chodzi nie tylko o widoczną poprawę stanu cery, ale także o znalezienie odrobiny wolnego czasu dla siebie. Poranny i wieczorny rytuał może pomóc ci się zrelaksować.
Podstawą, jeśli chodzi o pielęgnację skóry z trądzikiem neuropatycznym, jest dokładne oczyszczanie. Nie pomijaj tego kroku, bo nieusunięte zanieczyszczenia czy pozostałości po makijażu mogą dodatkowo pogarszać kondycję twojej cery. Z uwagi na ranki, które powstają w wyniku rozdrapywania i wyciskania zmian, warto włączyć do pielęgnacji delikatne kosmetyki – pianki, emulsje i żele. Szukaj produktów z cynkiem, zieloną herbatą, niacynamidem czy ekstraktem z łopianu.
W twojej porannej rutynie powinien koniecznie znaleźć się krem z filtrem, który zmniejszy ryzyko powstawania blizn i przebarwień. Zainwestuj też w odpowiednie serum – z witaminą C i niacynamidem. W przypadku kremu na noc najlepiej sprawdzą się niekomedogenne formuły wspierające odbudowę bariery hydrolipidowej i wspomagające regenerację skóry. Dobrze poradzą sobie też kosmetyki o właściwościach seboregulujących, które regulują pracę gruczołów łojowych.

Czy warto zapisać się na psychoterapię, jeśli zmagasz się z trądzikiem neuropatycznym?

U większości osób, u których zdiagnozowano trądzik neuropatyczny, leczenie obejmuje nie tylko farmakoterapię i odpowiednią pielęgnację, ale także psychoterapię. Regularne spotkania ze specjalistą są rekomendowane ze względu na podłoże emocjonalne tej choroby. Psychoterapia ma za zadanie znalezienie źródła problemu i wypracowanie z pacjentem odpowiednich mechanizmów, które pomogą w opanowaniu chęci rozdrapywania i wyciskania niedoskonałości.
Innym rozwiązaniem może być również skorzystanie z pomocy specjalisty z zakresu psychodermatologii, czyli połączenia psychologii lub psychiatrii z dermatologią. Jest to dość nowa dyscyplina medyczna, dzięki której pacjenci mogą uzyskać kompleksową opiekę i pomoc w chorobach skóry o podłożu psychogennym.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.