Data modyfikacji:

Trądzik różowaty – pielęgnacja. Jak dbać o cerę przy trądziku różowatym?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba dermatologiczna, która jest uwarunkowana genetycznie. Podobnie jak w przypadku innych problemów ze skórą, tak i tu niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja. Jak dbać o taką cerę i na co zwrócić szczególną uwagę? Znamy odpowiedź! Jeśli masz trądzik różowaty, to sprawdź, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry.
trądzik różowaty pielęgnacja

Co warto wiedzieć o trądziku różowatym?

Zanim przejdziemy do szczegółów związanych z kosmetykami dedykowanymi cerze z trądzikiem różowatym i pielęgnacją twarzy, warto najpierw poznać bliżej samą chorobę dermatologiczną.
Jeśli do tej pory trądzik kojarzył ci się głównie z okresem dojrzewania, to w przypadku trądziku różowatego początki choroby mogą pojawić się nawet około 40. roku życia. Co ciekawe, o wiele częściej występuje on u kobiet niż u mężczyzn, którzy zmagają się jednak z o wiele bardziej nasilonymi objawami.
Trądzik różowaty jest chorobą o charakterze zapalnym, najczęściej obejmującą brodę, policzki, nos i czoło. Do dziś nie poznano dokładnych przyczyn występowania charakterystycznych zaczerwienień na skórze. Ustalono jednak, że dużą rolę odgrywają tu czynniki genetyczne. Na liście innych potencjalnych przyczyn znalazły się problemy z hormonami, zaburzenia naczynioruchowe czy problemy z układem odpornościowym.
A jak rozpoznać trądzik różowaty? Jego objawy są uzależnione od postaci choroby dermatologicznej. Zaliczamy do nich:
  • rumień, rozszerzone naczynka, pieczenie i swędzenie (postać rumieniowa z teleangiektazjami),
  • przewlekły obrzęk, zmiany guzowate (postać przerostowo-naciekowa),
  • jęczmień, zapalenie spojówek i rogówki (postać oczna będąca konsekwencją pojawienia się postaci przerostowo-naciekowej),
  • grudki, krostki w strefie T, łuszczenie się skóry, obrzęk (postać grudkowo-krostkowa).
Warto pamiętać, że objawy mogą się nasilić pod wpływem nagłych zmian temperatury, ekspozycji na słońce, niewłaściwej diety, stresu, a nawet w trakcie przyjmowania niektórych leków. U osób z trądzikiem różowatym dużą rolę odgrywa też prawidłowa pielęgnacja twarzy, o której opowiadamy więcej poniżej.

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym?

Zastanawiasz się, jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym? Zacznij od regularnego oczyszczania twarzy przy pomocy delikatnej formuły – pianki, olejku czy mleczka. Po umyciu sięgaj po hydrolat albo tonik bez alkoholu.
Obowiązkowo zaopatrz się w serum i krem o właściwościach wzmacniających naczynka krwionośne. Od czasu do czasu wykonuj peeling twarzy, stosując do tego kosmetyki chemiczne z kwasem azelainowym albo laktobionowym. Po złuszczeniu martwego naskórka obowiązkowo nałóż maseczkę.

Jakich składników szukać w kosmetykach do skóry z trądzikiem różowatym? Substancje aktywne w pielęgnacji

Jeśli zdiagnozowano u ciebie trądzik różowaty, to w pielęgnacji twojej twarzy powinny znaleźć się konkretne składniki aktywne. Jakie substancje wybierać, aby załagodzić objawy choroby dermatologicznej? Dobrze sprawdzają się witaminy, w szczególności C i K, które odpowiadają za zmniejszenie przepuszczalności naczynek.
Dobrym pomysłem jest także sięganie po kosmetyki ze związkami krzemu, które uszczelniają naczynka, a także z nagietkiem wykazującym właściwości przeciwzapalne. Równie znakomicie sprawdzą się algi morskie, które są bogactwem witamin i minerałów, czy składniki aktywne łagodzące podrażnienia – pantenol, oczar wirginijski i alantoina.
Na liście innych substancji aktywnych, które mogą wykorzystać osoby z trądzikiem różowatym do pielęgnacji w domu, znalazły się: ekstrakt z zielonej herbaty, rumianek, arnika górska, miłorząb japoński, kasztanowiec zwyczajny, rutyna, gliceryna, oleje roślinne czy krwawnik.

Masz trądzik różowaty? Podstawą pielęgnacji jest krem z filtrem

Osoby zmagające się z trądzikiem różowatym powinny włączyć do pielęgnacji krem z filtrem. To absolutna podstawa, bez której objawy mogą się nasilić – w końcu nadmierna ekspozycja na słońce oddziałuje negatywnie nawet na zdrową skórę.
Najlepszym wyborem jest krem z poziomem ochrony SPF 50. Stosuj go codziennie rano, bez względu na porę roku! Wbrew pozorom promienie słoneczne bez problemu docierają do ziemi także zimą. Oprócz aplikacji przed wyjściem z domu nie zapomnij o regularnym dokładaniu kremu z filtrem. Warto robić to co około 3 godziny.

Polecane kosmetyki do cery z trądzikiem różowatym – skompletuj pielęgnację

Jakie kosmetyki do cery z trądzikiem różowatym wykorzystać w pielęgnacji twarzy? Przygotowaliśmy dla ciebie propozycje polecanych produktów, wśród których znajdziesz krem, pastę i płyn oczyszczający.
Krem na trądzik różowaty Clarena jest przeznaczony do stosowania na dzień i sprawdzi się doskonale w przypadku cery trądzikowej i naczynkowej. Polecany kosmetyk zawiera ekstrakt z ambory, witaminę U i bioflawonoid Tiliroside, które wspólnie nawilżają skórę, wzmacniają jej barierę ochronną oraz regulują angiogenezę.
Pasta na trądzik różowaty Acnerose Night Paste Sensitive Redness Rosacea Skin to świetny dodatek do pielęgnacji domowej. Kosmetyk przeznaczony do stosowania na noc zawiera olej kokosowy, tlenek cynku, ichtiol i lanolinę. Dzięki temu łagodzi stany zapalne, zmniejsza wykwity, wspiera regenerację naskórka i zapobiega rozwojowi drobnoustrojów.
Płyn na trądzik różowaty Acnerose Cleansing Solution Sensitive Redness Rosacea Skin ma właściwości przeciwtrądzikowe, tonizujące i łagodzące. Formuła oczyszczająca bazuje na ekstrakcie z aloesu, olejku z mięty zielonej, kwasie laktobionowym, glukonolaktonie i alantoinie. Płyn należy stosować dwa razy dziennie. Mogą sięgać po niego również osoby z cerą naczynkową i alergiczną.
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.