Data modyfikacji:

Co na trądzik w ciąży? Jakie kosmetyki?

Wiele osób uważa, że trądzik jest dolegliwością, z którą boryka się głównie dorastająca młodzież, jednak nie jest to prawda. Trądzik często pojawia się również u osób dorosłych, w szczególności w okresie zmian hormonalnych. Jednym z etapów życia, w których takie zmiany następują bardzo dynamicznie, jest ciąża. Problemy ze skórą w tym okresie dotyczą ponad 40% kobiet. Dowiedz się, co warto stosować na trądzik w ciąży.
co na tradzik w ciazy

Trądzik w ciąży

Trądzik w ciąży jest bardzo popularną dolegliwością. W tym czasie ma miejsce zwiększona produkcja między innymi progesteronu, androgenów czy gonadotropiny. Skutkiem tego może być nadmierna produkcja sebum, zatykanie się porów i powstawanie niedoskonałości. W ciąży często ma miejsce również radykalna zmiana trybu życia – przyszłe mamy ograniczają aktywność fizyczną i częściej jedzą to, na co mają ochotę, a jak wiadomo, niektóre produkty zwiększają ryzyko pojawiania się wyprysków. W przypadku wystąpienia trądziku dobrze będzie ograniczyć nadmiar cukru i soli, konserwantów, wysoko przetworzonej żywności oraz ostrych przypraw.

Czy trądzik po ciąży zniknie?

Najczęściej już w II lub III trymestrze ciąży obserwuje się znaczną poprawę stanu skóry, jednak nie stanowi to reguły. Czasami trądzik może pozostać z przyszłą mamą jeszcze na okres karmienia piersią, co ma związek ze zwiększonym wydzielaniem prolaktyny. Jeśli trądzik nie ustąpi, po zakończeniu karmienia można przystąpić do jego leczenia. Wcześniej należy jednak dokładnie przeanalizować czynniki, które mogą go wywoływać.

Trądzik różowaty w ciąży

Trądzik różowaty najczęściej pojawia się u kobiet po 30. roku życia. Charakteryzuje się okresowo pojawiającymi się objawami, z momentami ich wyciszenia i zaostrzenia. W ciąży trądzik różowaty często się nasila, a możliwości jego leczenia stają się ograniczone. Wynika to ze zmian poziomu hormonów lub potrzeby odstawienia stosowanych dotychczas leków na trądzik różowaty w ciąży. Leczenie trądziku różowatego znacznie różni się od leczenia trądziku pospolitego. Należy udać się do dermatologa i omówić z nim możliwości leczenia. Można także powrócić do niego po zakończeniu okresu karmienia piersią.

Co na trądzik w ciąży?

W ciąży możliwości leczenia trądziku są bardzo ograniczone, ponieważ większości leków, którymi można go leczyć, nie powinno się stosować, gdyż mogłyby spowodować nieodwracalne uszkodzenia płodu. Bardzo ważna w takim przypadku staje się pielęgnacja cery odpowiednimi kosmetykami i dokładne oczyszczanie cery. Najlepiej jest stosować oczyszczanie dwuetapowe – zmywając dokładnie makijaż i zanieczyszczenia z twarzy olejkiem do demakijażu, mleczkiem lub płynem, a następnie myjąc skórę żelem lub pianką z delikatnym detergentem. Po myciu można przejść do nakładania kosmetyków takich jak krem, serum czy maski. Raz w tygodniu warto wykonać peeling enzymatyczny lub mechaniczny, który złuszczy martwy naskórek.

Substancje komedogenne

W ciąży bezwzględnie należy unikać retinoidów. Warto też zwrócić uwagę, czy w dotychczasowo stosowanych kosmetykach nie występują substancje komedogenne, czyli takie, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawiania się na skórze niedoskonałości. Wśród takich składników występujących w kosmetykach można wymienić między innymi lanolinę, wazelinę, parafinę, niektóre silikony czy masło shea. Dobrze jest zwrócić się w stronę lekkich, niezapychających skóry kosmetyków w postaci mleczek, kremów-żeli i innych nieobciążających formuł.

Czego szukać w kosmetykach przy skórze trądzikowej w ciąży?

W kosmetykach na trądzik często obecne są kwas salicylowy lub migdałowy. Chociaż są skuteczne, w ciąży należy ich bezwzględnie unikać. W preparatach wspomagających walkę o ładną cerę można za to szukać składników takich jak:
  • cynk – pomaga zwalczać trądzik, na skórę działa kojąco, przeciwdziała wolnym rodnikom i przyspiesza gojenie się zmian chorobowych. Stosować go można zarówno na skórę, jak i doustnie, po konsultacji z lekarzem;
  • węgiel aktywny – kosmetyki z węglem aktywnym to doskonałe działanie oczyszczające skórę, antybakteryjne i ściągające. Świetnie poradzą sobie ze złagodzeniem zmian trądzikowych;
  • srebro – również o działaniu antybakteryjnym i oczyszczającym. Daje efekt zmatowienia skóry i ogranicza nadmierne wydzielanie się sebum;
  • alantoina i pantenol – mają bardzo mocno łagodzące i kojące właściwości. Zmniejszą podrażnienia, wspomogą gojenie się skóry oraz nawilżą ją;
  • aloes – ma bardzo pozytywny wpływ na skórę trądzikową. Ukoi ją i ułatwi jej regenerację, nawilży oraz zadziała przeciwświądowo;
  • witamina C – jest zalecana w pielęgnacji wszystkich typów skóry, nie tylko tej trądzikowej. Witamina C umożliwia delikatne rozjaśnienie cery, wyrównanie i poprawę jej kolorytu oraz zapobiega pojawianiu się pierwszych oznak starzenia;
  • wyciąg z zielonej herbaty – ma działanie odświeżające i antybakteryjne, dzięki czemu pozwala ograniczyć powstawanie nowych wyprysków. Poza tym doskonale matowi i uspokaja cerę.

Kosmetyki na trądzik w ciąży powinny być przede wszystkim delikatne i bazujące na bezpiecznych, naturalnych składnikach. Po wybraniu konkretnego preparatu należy sprawdzić, czy można stosować go w ciąży. Jeśli takiej informacji brakuje, można zapytać o to producenta.

Trądzik w ciąży a płeć dziecka

Niektórzy wierzą, że trądzik w ciąży i inne problemy z urodą związane są z tym, że urodzi się dziewczynka. Nie jest to jednak prawda. Płeć dziecka określa lekarz ginekolog podczas badań przeprowadzanych w gabinecie. Problemy skórne w okresie ciąży nie mają żadnego związku z płcią dziecka.
Autor: Patrycja Wojas