Data publikacji:

Jakie są typy sylwetki?

Podczas dbania o urodę i dobierania ubrań bardzo ważna jest świadomość własnego ciała, jego zalet i słabych stron. Wybór stroju, który najlepiej podkreśli twoje atuty, to trudna sztuka, jednak znając swój typ sylwetki, masz szansę wypełnić swoją szafę perfekcyjnie dopasowaną odzieżą, w której będziesz prezentować się rewelacyjnie. Jakie są rodzaje sylwetek i w jaki sposób określić swój typ? Najlepiej zrobić to, mierząc biodra, talię i ramiona, a następnie porównując proporcje. Dowiedz się więcej na temat swojego ciała, to z pewnością zaprocentuje.
jakie są typy sylwetki

Typy figury – prosty podział

Styliści posługują się rozmaitą kategoryzacją, w której czasami łatwo się pogubić. Z tego względu jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z rozpoznawaniem rodzaju figury, lepiej ogranicz się do najprostszego podziału, który skupia się na jej najważniejszych cechach. Dzięki temu szybko określisz swój typ sylwetki.
Jakie są rodzaje sylwetek? W najbardziej podstawowym podziale możemy wyróżnić jabłko, gruszkę, kolumnę, klepsydrę oraz rożek. Każda z tych figur ma swoje mocniejsze i słabsze strony, a z pomocą modowych sztuczek z łatwością wymodelujesz sylwetkę, by wyglądała najbardziej korzystnie.

Jak określić typ sylwetki?

Żeby określić typ sylwetki, zacznij od przyjrzenia się sobie w lustrze. Postaraj się zrobić to obiektywnie, nie skupiając się na krytykowaniu ciała, a na chłodnym stwierdzeniu jak wyglądają proporcje między poszczególnymi częściami ciała. Następnie przejdź do pomiarów, które będą dla ciebie kluczową wskazówką. Najważniejsze są trzy punkty: ramiona, talia i biodra, ale istotną informacją jest również rozmiar pośladków oraz biustu.
Gdy masz już gotowe pomiary, przychodzi czas na ich porównywanie – musisz określić, jaka jest różnica między poszczególnymi częściami ciała. Zadaj sobie kilka pytań:
  • Czy wyraźnie zarysowane jest wcięcie w talii, czy też jej wymiary niewiele różnią się od bioder i ramion?
  • Czy biodra i ramiona mają podobne wymiary, czy też któryś z nich jest wyraźnie większy?
  • Czy ciężar sylwetki wyraźnie przesuwa się w stronę góry lub dołu ciała?
  • W jaki kształt geometryczny mogłabyś wpisać swoją figurę?

5 najważniejszych typów sylwetek

Jabłko (koło)

To typ sylwetki, który wyróżnia się dużym biustem i zaokrąglonym brzuchem bez wyraźnego wcięcia w talii. Bardzo często panie o tej figurze posiadają zgrabne nogi. Najważniejszym zadaniem kobiet o sylwetce jabłka jest optyczne wysmuklenie i wyrównanie proporcji, a także podkreślanie talii.
W jaki sposób kobiety o typie sylwetki jabłko powinny dobierać stroje? W ich przypadku najlepiej będzie zakładać ciemniejsze ubrania na górze, a jaśniejsze na dole. Dobrym pomysłem będzie również eksponowanie nóg oraz wykorzystanie magii pionowych linii, by optycznie wyszczuplić brzuch i obfity biust. Możesz na przykład założyć czarny T-shirt, a do niego rozpiętą kurtkę, kardigan lub marynarkę.

Gruszka (trójkąt)

Kobiety o typie sylwetki przypominającym trójkąt mają szerokie biodra i większą pupę, a także wyraźnie zaznaczoną talię, natomiast ich ramiona są wąskie. To bardzo kobiecy rodzaj figury, który podoba się wielu mężczyznom, wymaga jednak zwrócenia uwagi na wyrównanie proporcji ciała. Jeżeli jesteś gruszką, możesz to zrobić, zakładając jasne sukienki lub bluzki z ozdobną górą, na przykład z bufiastymi rękawami czy falbankami. Dodadzą one optycznie objętości górnej części ciała. Dół stroju powinien być ciemniejszy, a jego fason dobrze przemyślany. Sprawdzą się na przykład niezbyt obcisłe spodnie z wysokim stanem lub rozkloszowane spódnice, pod którymi ukryjesz bardziej obfite kształty.

Rożek (odwrócony trójkąt)

Posiadasz wyraźnie odznaczające się ramiona, które są szersze od bioder o minimum 5 centymetrów, a twoją sylwetkę można wpisać w kształt odwróconego trójkąta? To znak, że twój typ sylwetki przypomina rożek. Żeby wyglądać bardziej proporcjonalnie, noś ubrania, które rozszerzają się ku dołowi, a także odwracają uwagę od ramion. Góra stroju powinna być ciemniejsza i wolna od ozdobników, by optycznie wysmuklić ramiona. W twoim przypadku warto również podkreślać talię paskami. Czego powinny unikać rożki? Sukienek i bluzek na ramiączkach lub w typie bokserki, eksponujących ramiona. Świetnie sprawdzą się natomiast rozkloszowane kopertowe sukienki, które wymodelują sylwetkę na kształt klepsydry.

Klepsydra (połączone trójkąty)

Jeżeli często słyszysz, że twoja figura jest wyjątkowo proporcjonalna, masz wyraźne wcięcie w talii, a biodra i ramiona są podobnej szerokości, jesteś klepsydrą. Ten typ sylwetki uznaje się za najdoskonalszy i najbardziej pożądany. Chociaż każdemu podoba się co innego, z pewnością klepsydry mają ułatwione zadanie podczas doboru strojów, ponieważ mogą nosić wszystko, nie zastanawiając się nad poprawą swoich proporcji. Warto, by podkreślały swoje atuty, zakładając piękne, dopasowane kobiece stroje, dzięki czemu będą prezentowały się jeszcze lepiej.

Kolumna (prostokąt)

Kobiety, które po zmierzeniu bioder, ramion i talii dochodzą do wniosku, że różnica między wymiarami jest bardzo niewielka, mogą założyć, że ich typ sylwetki przypomina prostokąt. Ramiona są równe biodrom, a talia nie odstaje od nich więcej niż 5 centymetrów.
W przypadku kobiet o figurze kolumny, zwanej też gazetą, najgorszym wyborem będą bezkształtne ubrania, które nie podkreślają talii. Chcąc nadać figurze bardziej kobiece kształty, powinny one zadbać o podkreślenie talii paskiem lub sznurkiem. Idealnie będą im pasowały sukienki odcinane w talii z rozkloszowanym dołem.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym