Data publikacji:

Usuwanie rozstępów: efekty. Jak pozbyć się rozstępów?

Rozstępy, choć nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, dla wielu kobiet pozostają istotnym problemem. To właśnie one często bywają powodem, dla którego boimy się odsłonić ciało na plaży. W jaki sposób się ich pozbyć? Sprawdź, jakie efekty daje usuwanie rozstępów domowymi i gabinetowymi metodami.
Usuwanie rozstępów: efekty

Jak powstają rozstępy?

Rozstępy to nic innego jak płytkie blizny, powstające na skutek uszkodzenia tkanki łącznej. Do głównych powodów ich powstawania zaliczamy zmiany hormonalne oraz czynniki mechaniczne. Najczęściej pojawiają się na pośladkach, udach, brzuchu, piersiach i ramionach.
Powszechną przyczyną powstawania rozstępów jest szybkie rozciąganie skóry na skutek przybierania na wadze. Dotyczy to m.in. dziewcząt w okresie dojrzewania oraz kobiet ciężarnych. Włókna kolagenowe w gwałtownie naciąganej skórze pękają, czego efektem są cienkie blizny, początkowo o sinym lub czerwonym kolorze. Z czasem przybierają perłowy odcień.
Zaburzenia gospodarki hormonalnej, na przykład w ciąży czy w trakcie leczenia sterydowego, mogą przyczynić się do osłabienia produkcji kolagenu w skórze, a tym samym zwiększać ryzyko pojawiania się rozstępów.
Warto dodać, że rozstępy nie są wyłącznie kobiecą domeną. Dotyczą również mężczyzn, u których pojawiają się na skutek zwiększenia wagi ciała czy wzrostu masy mięśniowej.

Czy rozstępy można usunąć?

Jak wspomnieliśmy, rozstęp to po prostu blizna, dlatego usunięcie jej domowymi metodami może być bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Aby zmniejszyć widoczność rozstępów, warto zadziałać od razu, gdy tylko się pojawią. Wówczas blizna pozostaje świeża i ukrwiona, a tym samym bardziej podatna na regenerację.

Domowe zabiegi na rozstępy – efekty

Sprawdź, jak zmniejszyć rozstępy domowymi zabiegami.

Peelingi na rozstępy

Widoczność świeżych rozstępów można zredukować, regularnie stosując gruboziarniste peelingi. Złuszczanie naskórka aktywuje skórę do odbudowy i produkcji nowych włókien kolagenowych, dzięki czemu rozstęp staje się gładszy i mniej wydatny.

Kremy na rozstępy

Na rynku znajdziesz wiele kosmetyków na rozstępy, które działają ujędrniająco, regenerująco oraz rozjaśniająco. Preparat zastosowany na świeżą bliznę przyspieszy jej gojenie i poprawi elastyczność skóry w tym obszarze.

Masaż na usuwanie rozstępów – efekty

Wiele osób rekomenduje również masaże jako metodę zmniejszania rozstępów. Intensywne masowanie skóry wzmaga jej ukrwienie i elastyczność. Warto rozważyć zwłaszcza szczotkowanie ciała na sucho – specyficzną odmianę masażu, która rewelacyjnie wpływa na regenerację skóry w głębokich jej partiach.

Profesjonalne zabiegi na rozstępy

O ile domowe zabiegi na rozstępy jedynie zmniejszają ich widoczność, o tyle fachowe metody mogą całkowicie je zniwelować. Najlepsze efekty uzyskasz, poddając leczeniu świeże rozstępy.

Laser na rozstępy

Laseroterapia jest najczęściej stosowaną metodą usuwania rozstępów. Stoi za tym jej bardzo wysoka skuteczność. Do zabiegu wykorzystywany jest laser frakcyjny, wyróżniający się precyzją działania.
Podczas zabiegu skóra poddawana jest działaniu wiązki lasera, która wykonuje w niej kontrolowane uszkodzenia. To pobudza skórę do aktywowania procesów regeneracyjnych. Zdrowa tkanka pozostaje nienaruszona.
Efekty zabiegu laserowego na rozstępy można zauważyć już po 3–6 tygodniach.

Mezoterapia mikroigłowa

To zabieg, który polega na nakłuwaniu skóry pokrytej rozstępami głowicą z mikroskopijnymi igiełkami. W ten sposób powstają niewielkie uszkodzenia, które pobudzają skórę do odbudowy i produkcji nowych włókien kolagenowych. Podczas zabiegu do skóry mogą być dostarczane specjalne substancje aktywne, które wspomagają odbudowę skóry: retinol, kwas hialuronowy czy witaminy.

Karboksyterapia na usuwanie rozstępów – efekty

Karboksyterapia to inaczej terapia dwutlenkiem węgla, który jest wtłaczany do skóry. Zabieg powoduje intensywną poprawę krążenia, rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz niewielki stan zapalny, który jest aktywatorem procesów leczniczych. Już po kilku dniach następuje gojenie skóry, która produkuje nowe włókna kolagenowe i elastynowe. Rozstępy stają się niewidoczne już po 8–10 zabiegach.

Zabiegi z kwasami na rozstępy

Ostatnim typem zabiegów, które mogą pomóc w pozbyciu się rozstępów, są peelingi chemiczne. Te same substancje stosowane są do redukcji blizn potrądzikowych czy przebarwień.
Kwasy powodują złuszczanie się skóry, co daje bardzo szybki efekt w postaci jej samoodbudowy. Zabiegi najlepiej wykonywać w seriach.

Jak zapobiegać pojawianiu się rozstępów?

Gabinetowe leczenie rozstępów, choć skuteczne, wiąże się z dużymi wydatkami. Warto więc pamiętać, że pojawianiu się blizn można zapobiegać, wprowadzając do codziennej pielęgnacji kilka zasad.

Intensywnie nawilżaj skórę

Nawilżona skóra jest bardziej elastyczna i odporna na pękanie. Stosuj balsamy i olejki do ciała o działaniu silnie natłuszczającym, zawierające składniki takie jak kwas hialuronowy, masło shea, koenzym Q10, oleje roślinne.

Regularnie wykonuj peelingi

Peelingi sprzyjają usuwaniu martwego naskórka i poprawiają naturalne ukrwienie skóry. Wykonuj je 1–2 razy w tygodniu, stosując kosmetyk gruboziarnisty, szorstką szczotkę lub rękawicę.

Unikaj gorących kąpieli

Wysokie temperatury osłabiają włókna kolagenowe, dlatego, aby uniknąć rozstępów, lepiej zastąpić je kąpielami w letniej wodzie. Dobrym sposobem na ujędrnienie skóry jest również stosowanie naprzemiennych, ciepło-zimnych natrysków.

Usuwanie rozstępów – podsumowanie

Rozstępy to nic innego jak blizny, które powstają na skutek silnego naciągnięcia skóry. Ich widoczność można zniwelować za pomocą domowych i gabinetowych zabiegów. Pamiętaj, że można im zapobiegać, dbając o ujędrnianie i nawilżanie skóry.
Zdjęcie: Evanto Elements