Data modyfikacji:

Uzupełnienie żelu krok po kroku

Żelowe paznokcie są ostatnimi czasy na topie. Wiele osób decyduje się na nie ze względu na znaczną wytrzymałość stylizacji żelowej oraz jej ładny wygląd. Dobrze wykonane żele mogą wytrzymać nawet miesiąc lub dwa, jednak zaleca się ich zmianę lub odświeżenie i dopełnienie w szybszym terminie, gdyż może mieć to niekorzystne skutki. Jak uzupełnić paznokcie żelowe? Co ile uzupełniać żele? Radzimy, jak uzupełniać żel na paznokciach krok po kroku.
uzupełnianie żelu krok po kroku

Czym są paznokcie żelowe? Co ile je uzupełniać?

Paznokcie żelowe są popularną metodą stylizacji paznokci, gdyż są bardzo wytrzymałe na różnego rodzaju uszkodzenia, a przy tym wyglądają świetnie. Dobrze wykonana stylizacja żelowa na zdrowej płytce paznokcia jest w stanie utrzymać się od jednego do dwóch miesięcy. Jednak w ciągu miesiąca przeciętnie paznokieć rośnie 3–4 mm, dlatego też po upływie tego czasu odrost będzie bardzo widoczny. Wtedy paznokcie nie będą wyglądały już schudnie i elegancko, a wręcz przeciwnie. W związku z tym poleca się zamianę stylizacji żelowej bądź jej uzupełnienie po upływie 3–4 tygodni. Dłuższe trzymanie tej samej stylizacji żelowej zwiększa ryzyko złamania paznokcia, bądź jego poważniejszego uszkodzenia.

Uzupełnienie żelu krok po kroku

Po 3–4 tygodniach noszenia danej stylizacji żelowej przychodzi moment na jej uzupełnienie. Jest to dosyć skomplikowany proces, zwłaszcza dla niedoświadczonych stylistek. Czas trwania uzupełnienia żelu wynosi około pół godziny do godziny, wszystko zależy od umiejętności i doświadczenia osób, które go wykonują. Jak uzupełnić stylizację żelową? Oto nasze rady:
Pierwszym krokiem podczas uzupełniania żelu jest przygotowanie skórek, czyli ich odsunięcie oraz ewentualne wycięcie cążkami. Następnie należy skrócić paznokcie pilnikiem do pożądanej długości.
Frezarką lub pilnikiem spiłuj część starego żelu (około 50–60 procent), aby przygotować płytkę paznokcia na nałożenie nowej warstwy masy. Jeżeli spiłuje się zbyt mało żelu, paznokieć będzie za gruby, co wygląda niekorzystnie i wpłynie na szybsze jego uszkodzenie.
Po przygotowaniu płytki paznokcia należy go oczyścić i odtłuścić cleanerem.
Następnym krokiem jest nałożenie primera i bazy w miejsce odrostu, aby przygotować naturalną płytkę paznokcia na nałożenie żelu. Położoną warstwę bazy należy oczywiście utwardzić w lampie UV. (Jeżeli posiadasz żel jednofazowy, wtedy nałożenie bazy będzie zbędne).
Potem możesz już nałożyć żel budujący na całą płytkę paznokcia, tworząc odpowiedni kształt.
Po utwardzeniu żelu można pomalować paznokieć wybranym kolorem, utwardzić, a na koniec użyć topu w celu utrwalenia stylizacji.
Stosując się do wyżej wymienionych kroków, będziesz już wiedziała w teorii, jak uzupełnić paznokcie żelem. Teraz wystarczy ćwiczyć, aż dojdzie się do wprawy, a wykonanie żelowych paznokci nie będzie stanowiło problemu.

 Jaki żel do paznokci użyć?

Istnieje wiele rodzajów żeli do paznokci, które różnią się od siebie właściwościami i poszczególnymi cechami. Można je podzielić ze względu na:
Fazowość – w tej grupie żele dzielą się na jednofazowe i trójfazowe. Co to oznacza? Żel jednofazowy jest samowystarczalny, czyli pełni funkcję bazy, żelu budującego i nabłyszczacza. Nie wymaga zatem użycia innych produktów. Jeżeli jednak żel jest trójfazowy, to używa się go klasycznie, czyli należy użyć bazę pod żel budujący, a na koniec utrwalający top. Żel jednofazowy nie wyklucza jednak używania bazy pod spód. Wiele stylistek paznokci mimo to kładzie najpierw cienką warstwę lakieru bazowego, a dopiero potem żel jednofazowy. Jak mówią, jest to patent, który wpływa na jeszcze większą trwałość żelu i dłuższe utrzymanie się go na płytce paznokcia.
Konsystencję – tutaj dzielimy żele na gęste i te rzadsze. Gęste żele są bardziej odpowiednie do przedłużania paznokcia, gdyż są bardziej zbite, twardsze i bardziej wytrzymałe. Gęsty żel nakłada się płaskim pędzelkiem i wędruje nim pod same skórki. Należy mieć na uwadze także równomierne rozłożenie żelu, aby płytka paznokcia była równa. Z kolei rzadsze żele, czyli zazwyczaj samopoziomujące, są prostsze w użyciu i w łatwy sposób rozkładają się na płytce paznokcia. Żele samopoziomujące są idealne dla początkujących stylistek. Mają wyjątkową spoistość, gdyż mają lekko gęstą konsystencję, która zapobiega zalewaniu się skórek, jednak nie na tyle gęstą, aby nie dało się swobodnie uformować docelowego kształtu paznokcia. Po nałożeniu żelu samopoziomującego rozpływa się on po paznokciu i aby stworzyć idealny kształt, należy odwrócić palec na parę sekund paznokciem do dołu i gotowe.
Kolor – w tej grupie żeli znajdują się lakiery przezroczyste, białe, jasnoróżowe w naturalnym odcieniu płytki paznokcia, a także najprzeróżniejsze kolory, które wykorzystuje się często do zdobień. Wybór koloru lakieru jest dowolny, jednak szczególnie polecane są żele w delikatnym kolorze, które stanowią idealną „bazę” pod docelowy lakier, wybijając jego kolor.
Wiele osób może zadawać teraz pytanie, który z żeli jest lepszy. To już zostawiam do oceny własnej, gdyż każdy ma inne preferencje co do korzystania z produktów do paznokci. Jedni wolą gęste, przezroczyste żele, a inni samopoziomujące w jasnoróżowym kolorze. Dlatego też wybór żeli jest indywidualny, ponieważ trzeba wybrać taki żel, aby dobrze się nam z nim pracowało i długo utrzymywał się na płytce paznokcia.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dominika Mańka