Data modyfikacji:

Warkoczyki afrykańskie – ile kosztują i czy niszczą włosy?

Modne kiedyś warkocze przeżywają dziś swój renesans. Popularne są zarówno fryzury upinane z warkoczami, jak i różnego rodzaju stylizacje wykorzystujące ten charakterystyczny splot. Bardzo ciekawą alternatywą i pomysłem na fryzurę okolicznościową, jak i noszoną na co dzień, są też warkoczyki afrykańskie. Tego typu fryzura na pewno wyróżnia się z tłumu, podkreśla osobowość i wygląda bardzo ciekawie, będąc uzupełnieniem różnego rodzaju stylizacji. Gdzie wykonać można taką fryzurę, jaki jest jej koszt i na czym polega pielęgnacja warkoczyków afrykańskich? Czy każdy typ włosów umożliwia skorzystanie z tej opcji? Sprawdź i odmień swój wygląd w sposób niepowtarzalny, wyjątkowy i spektakularny!
warkoczyki afrykańskie

Czym są warkoczyki afrykańskie?

Warkoczyki afrykańskie to fryzura wywodząca się z krajów afrykańskich, gdzie do dziś jest oznaką kulturową, a jej wykonywanie stanowi pewien rytuał umacniający więzi społeczne i przekazujący wiele istotnych informacji o danej osobie. To mocne, gęste i zbite sploty wykonywane z całości włosów. Charakteryzują się wykonaniem z niezwykle cienkich pasm, dzięki czemu stworzenie tego typu uczesania jest bardzo misterne i pracochłonne.
W niektórych kulturach sposób plecenia i układania warkoczy świadczył m.in. o stanie cywilnym, regionie pochodzenia, pełnionej w społeczności funkcji, statusie społecznym czy wieku. Dziś warkoczyki afrykańskie noszone są również przez osoby o białej skórze niemal na całym świecie i stanowią raczej rodzaj fryzury, pełniąc funkcję estetyczną.

Komu dedykowane są warkoczyki afrykańskie?

Warkoczyki afrykańskie zaplatane od samej skóry głowy to opcja dla osób, którym podobają się tego typu fryzury, oraz tych, którzy lubią wyróżniać się z tłumu. Taka fryzura świetnie sprawdzi się w przypadku osób lubiących obszerne i okazałe uczesania. Warkoczyki doskonale prezentują się w luźnym ułożeniu, ale ciekawie wyglądają też spięte w kucyk, kok lub koronę. Tego typu fryzura świetnie wygląda również z ozdobami dedykowanymi cienkim warkoczom, takimi jak koraliki czy kolorowe zapinki. Warkoczyki afrykańskie to też ciekawa forma dla osób, które zastanawiają się nad zrobieniem dredów. To opcja nie aż tak ostateczna, jak dredy, więc może stanowić pewnego rodzaju sprawdzenie i uczesanie na próbę.
Warkoczyki afrykańskie nie są jednak najlepszą propozycją dla osób, których włosy są słabe, zniszczone lub cienkie. W przypadku osób ciemnoskórych, włosy z natury są gęste, mocne i grube, więc ich kondycja znacznie lepiej znosi tego typu uczesanie. Słabsze i delikatniejsze włosy osób o białym kolorze skóry mogą zostać bardzo nadwyrężone. Znacznie trudniej jest też na takich włosach wykonać warkoczyki. Fryzura nie jest też polecana osobom o włosach bardzo cienkich i rzadkich.
Jeżeli jednak danej osobie mimo wszystko zależy na uzyskaniu spektakularnej fryzury, możliwe jest wykonanie warkoczyków afrykańskich z dodatkiem doczepionych, gotowych warkoczy lub kosmyków włosów. Pozwoli to zagęścić fryzurę i wyeliminować prześwity u nasady włosów. Wówczas warto udać się do specjalisty, który wykona całe uczesanie od podstaw, łącznie z dopięciem sztucznych włosów.

Czy warkoczyki afrykańskie niszczą włosy?

Warkoczyki afrykańskie zaplata się raz na 3 do 6 miesięcy. Czas ten wynika z kondycji włosów oraz tempa ich odrastania. Im większy jest odrost, tym mniej estetycznie wygląda tego typu fryzura. Wówczas znacznie bardziej obciążone są również włosy u nasady, co może wpływać na ich osłabienie. Kluczowa jest też technika zaplatania. Dlatego, aby możliwie najpełniej chronić swoje włosy, warto udać się do fryzjera, który w sposób profesjonalny oceni stan włosów i dobierze właściwy rodzaj fryzury oraz metodę jej wykonania.
We właściwym dbaniu o włosy przy warkoczykach afrykańskich istotna jest również ich odpowiednia pielęgnacja. Fryzury nie rozplata się do mycia, dlatego należy używać kosmetyków o lekkich formułach oraz zrezygnować z produktów o gęstej i tłustej konsystencji. Ich wypłukanie z włosów może być problematyczne. Ponadto właściwego szamponu należy używać rozcieńczonego z wodą, a odżywkę nakładać jedynie na same końce.
Warkoczyki afrykańskie należy suszyć suszarką, ale wyłącznie z użyciem letniego strumienia powietrza. Wychodząc na słońce, warto pamiętać o odsłoniętej skórze głowy, która wymaga posmarowania kremem z filtrem. W przeciwnym wypadku może ulec poparzeniu, co dodatkowo osłabi włosy u nasady. Kładąc się spać, warkocze powinny być związane. W przypadku gdy włosy stają się suche, można spryskać je kosmetykiem nawilżającym, takim jak spray.

Ile kosztują warkoczyki afrykańskie?

Koszt wykonania tego typu fryzury jest dość duży i wynieść może od 400 do 800 zł i więcej. Ostateczna cena zależy od kilku czynników. Poza renomą salonu, w którym wykonywana będzie usługa, i umiejętnościami osoby wykonującej warkoczyki, kluczowa jest długość oraz gęstość włosów, ponieważ wpływa to na czas wykonywanej usługi. Jeżeli włosy są gęste i długie, zaplatanie może potrwać nawet kilka godzin.
W przypadku cieńszych i rzadkich włosów, pod uwagę należy wziąć jeszcze dopięcie sztucznych kosmyków, ich koszt oraz zaplecenie całości fryzury. Aby możliwe było wykonanie warkoczyków afrykańskich, włosy muszą mieć długość co najmniej 7 cm.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!