Data publikacji:

Warkoczyki syntetyczne – ile kosztują i czy niszczą włosy?

Fryzury z warkoczami są dzisiaj niezwykle popularne. Wykorzystuje się je do upięć okolicznościowych, uczesań na co dzień i innych oryginalnych stylizacji. Wyjątkowo oryginalną fryzurą są warkoczyki afrykańskie. Jednak nie zawsze dana osoba posiada dostatecznie gęste, grube i długie włosy, by tego typu fryzura wyglądała spektakularnie. Wówczas rozwiązaniem są warkoczyki syntetyczne, które łudząco przypominają sploty wykonane z włosów naturalnych lub stanowią ciekawy dodatek w kontrastującym kolorze. U kogo taka fryzura się sprawdzi, jak ją pielęgnować oraz jakie są jej zalety i wady? Dowiedz się więcej o tej wyjątkowej fryzurze i odmień swój wygląd!
warkoczyki syntetyczne

Czym są warkoczyki syntetyczne?

Mianem warkoczyków syntetycznych określa się pasemka zrobione z tworzywa sztucznego, wplecione w naturalne włosy w postaci długich warkoczyków afrykańskich zaczynających się tuż przy skórze głowy. Im są one cieńsze, tym lepszy efekt. Warkoczyki syntetyczne można dopasować kolorem do naturalnego odcienia włosów lub wybrać dowolną inną barwę.
Odcień zbliżony do naturalnego pozwoli na efekt przedłużenia włosów i wykonanie klasycznej fryzury o dowolnej długości. Kolorowe warkocze to natomiast ciekawa odmiana dostępna w różnych odcieniach jaskrawych, a także ombre. Dzięki nim można uzyskać efekt stopniowego przejścia od naturalnego koloru włosów do np. różu, niebieskiego czy jaskrawej zieleni. Możliwe jest również stworzenie fryzury wielokolorowej.

U kogo sprawdzą się warkoczyki syntetyczne?

Zaplecenie warkoczyków afrykańskich wymaga gęstych i grubych włosów. Wówczas fryzura wygląda spektakularnie i estetycznie. Jednak nie wszyscy mogą się pochwalić takimi warunkami z natury. Dlatego rozwiązaniem są warkoczyki syntetyczne. Dzięki nim można znacznie zwiększyć objętość naturalnych włosów, jak i całej fryzury oraz uzyskać efekt bujnych, długich włosów w przypadku gdy naturalne są krótkie.
Warkoczyki syntetyczne dedykowane są osobom, które lubią wyróżniać się z tłumu, preferują oryginalne stylizacje, niekonwencjonalny styl i duże zmiany. Tego typu fryzura z pewnością je gwarantuje. Warkoczyki to też doskonała opcja dla osób trenujących i uprawiających sport. Gwarantują one swobodę i nie wymagają poprawiania. Świetnie sprawdzą się dla tych, którzy chcieliby zaoszczędzić czas na codziennym układaniu i poprawianiu włosów. W tym przypadku przy wstaniu z łóżka fryzura jest już gotowa na wyjście.
Warkoczyki syntetyczne można nosić rozpuszczone lub spięte w dowolny sposób. Świetnie wyglądać będzie kucyk, kok, korona czy też jeden duży warkocz. Fryzurę można dodatkowo urozmaicić dostępnymi ozdobami, takimi jak np. kolorowe zapinki. Warkoczyki sprawdzą się zarówno w stylizacjach codziennych, jak i wieczorowych.

Warkoczyki syntetyczne – czy niszczą włosy?

Decydując się na warkoczyki syntetyczne, należy mieć świadomość, że znacznie wpływają one na obciążenie włosów, zwłaszcza u nasady. Dzieje się tak w przypadku fryzury zaplecionej również wyłącznie z włosów naturalnych. Dopięcie do nich syntetycznych kosmyków na większej długości potęguje to obciążenie.
Zaplecenie warkoczyków syntetycznych wystarcza średnio na 3–5 miesięcy w zależności od indywidualnej kondycji włosa i przede wszystkim tempa, w jakim włosy rosną. Im większy jest odrost, tym mniej estetycznie wyglądają warkocze i większe obciążenie dla włosów powodują u nasady. Zdarza się, że po rozpleceniu najlepszym rozwiązaniem jest ścięcie pasm. 
Poza tym tuż po zapleceniu warkoczyków mogą pojawić się pewne niedogodności. Pierwszą z nich jest napięcie skóry, do którego trzeba się przyzwyczaić, co wcale nie musi być takie proste. Niekiedy uczucie ciężaru fryzury lub „ściągnięcia” przy skórze głowy uniemożliwia sen i powoduje znaczny dyskomfort. Nowemu uczesaniu może towarzyszyć niekiedy także swędzenie skóry głowy, spowodowane nowym ułożeniem włosów i mocnym ich spięciem, a nawet drobna wysypka. Wszystkie te objawy jednak mijają w ciągu kilku dni od wykonania fryzury.

W jaki sposób pielęgnować warkoczyki syntetyczne?

Aby warkoczyki syntetyczne wpływały na kondycję włosów w jak najmniejszym stopniu i zachowały się w idealnym stanie przez dłuższy czas, należy pamiętać o ich właściwej pielęgnacji. Należy zrezygnować z gęstych i tłustych szamponów na rzecz lekkich konsystencji.
Myjąc włosy, najlepszym sposobem pielęgnacyjnym będzie dodanie kilku kropli szamponu do wody (może to być niecały kubek, np. ¾ jego objętości). Następnie głowę należy przechylić w dół i delikatnie polewać wodą tak, aby namoczeniu uległy wszystkie warkoczyki. Skórę głowy dobrze jest delikatnie wymyć, masując. Warkoczyków natomiast nie należy pocierać. Może to skutkować uszkodzeniem splotów i osłabieniem włosów.
Szampon należy bardzo dokładnie spłukać wodą, a włosy delikatnie odcisnąć z jej nadmiaru. Owinięte ręcznikiem, powinny schnąć swobodnie, co zazwyczaj zajmuje całą noc. Proces można przyspieszyć, używając delikatnego podmuchu suszarki z letnim powietrzem.

Ile kosztują warkoczyki syntetyczne?

Paczka włosów syntetycznych to koszt rzędu 10–20 zł. Należy jednak pamiętać, że na całą głowę będzie potrzebnych ich kilka. Z powodzeniem znaleźć je można w sklepach fryzjerskich lub w internecie. Zaplecenie warkoczyków syntetycznych warto powierzyć specjaliście. Wykona on odpowiedni splot i dopasuje fryzurę do kondycji i rodzaju włosów. Tego typu usługa to wydatek w granicach 450–550 zł, w zależności od umiejętności fryzjera oraz renomy salonu. Niekiedy cena może być wyższa.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!