Data publikacji:

Czym jest warstwa dyspersyjna? Dlaczego lakier hybrydowy nie wysycha pod lampą?

Manicure hybrydowy jest od paru lat na topie i wykonuje go wiele osób. Przynosi efekt pięknych, zadbanych paznokci przez wiele dni, gdyż utrzymuje się na paznokciach zazwyczaj 1–2 tygodnie. Do stylizacji hybrydowej potrzebne są oczywiście odpowiednie produkty, takie jak baza, kolor, top, cleaner itd., które umożliwiają jej wykonanie. Kupując dane produkty, nieraz można spotkać się ze specjalistycznymi słowami, które mogą wprawić w zakłopotanie. Dlatego w tym artykule skupimy się na jednym z nich. Czym jest warstwa dyspersyjna? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz.
czym jest warstwa dyspersyjna

Warstwa dyspersyjna – czym jest?

 Warstwa dyspersyjna jest to lepka warstwa, która wytwarza się po nałożeniu lakieru hybrydowego i utwardzeniu go w lampie UV/LED. Jest to naturalny efekt, który umożliwia połączenie nakładanych po sobie warstw. Dzięki niemu stylizacja hybrydowa stworzy spójną całość. Dlatego też, po powstaniu warstwy dyspersyjnej, nie należy jej zmywać cleanerem, gdyż może to spowodować zbyt słabe połączenie się lakierów, a w efekcie odpryskiwanie, odklejanie, pękanie, czyli krótszą trwałość stylizacji. Tę czynność, czyli przemywanie hybrydy cleanerem, należy wykonać dopiero po utwardzeniu wierzchniej warstwy – topu.

Klejenie się hybrydy po utwardzeniu

Wiele osób sądzi, że lepka warstwa pojawiająca się na hybrydzie jest powodem np. nieutwardzonego lakieru bądź że ma zły wpływ na dalszą stylizację płytki paznokcia, więc zmywa ją. Jest to zasadniczym błędem, ponieważ ta klejąca się warstwa jest właśnie warstwą dyspersyjną i pod żadnym pozorem nie należy jej zmywać. Jak zostało już wspomniane powyżej, pełni ona ważną funkcję podczas łączenia się warstw lakieru, dlatego też jest potrzebna przy prawidłowo wykonywanej stylizacji hybrydowej

Dlaczego lakier hybrydowy nie wysycha pod lampą?

Podczas stylizacji paznokci można popełnić wiele błędów, gdyż wbrew pozorom nie jest to łatwa czynność. Jednym z częstych błędów jest nieodpowiednia ilość nałożonego lakieru. Jeśli zostanie nałożona na płytkę paznokcia zbyt duża warstwa lakieru, to pomijając temat warstwy dyspersyjnej, hybryda może być lepka i miękka, co może powodować marszczenie się lakieru. Jaka jest więc odpowiednia ilość lakieru? Zazwyczaj jedna kropla powinna pokryć całą płytkę paznokcia, jednak jest to uzależnione od długości posiadanego paznokcia, więc tak naprawdę ilość lakieru jest indywidualna. Lepiej nałożyć na początku mniej lakieru i móc go dołożyć, niż od razu zalać paznokieć i mieć problem z utwardzeniem lakieru i szybszym odpryskiwaniem. Podczas nakładania odpowiedniej ilości lakieru sprawdzą się precyzyjne pędzelki do paznokci, którymi bez problemu można dokładać mniejsze porcje lakieru, a także pomogą w równomiernym i dokładnym rozłożeniu lakieru po płytce paznokcia.

Top z warstwą dyspersyjną czy bez?

Istnieje wiele rodzajów topów, czyli wierzchniej warstwy lakieru, jednak najbardziej znanym podziałem jest ten na klasyczny top i top no wipe. Czym się one różnią? Pierwszy z nich, zwykły top, posiada warstwę dyspersyjną, którą na koniec stylizacji paznokci należy zmyć cleanerem. Drugi z nich, top no wipe, nie wymaga przecierania i po wyciągnięciu z lampy jest już gotowy. Wiele osób twierdzi, że top no wipe jest o wiele wygodniejszą metodą, która ze względu na brak dodatkowych czynności w postaci przemycia cleanerem jest szybsza w użyciu. Jednak wybór odpowiedniego topu jest indywidualny i każdy może używać takiego, jaki mu odpowiada.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dominika Mańka