Data modyfikacji:

Wieczorna pielęgnacja twarzy krok po kroku – jak wykonać wieczorną pielęgnację?

Jak powinna wyglądać wieczorna pielęgnacja krok po kroku? Wbrew pozorom podstawowy rytuał nie jest skomplikowany i zajmuje zazwyczaj maksymalnie 10 minut. Jeżeli jesteś właśnie w trakcie opracowywania własnego planu, który pomoże ci zadbać o kondycję i wygląd skóry, to mamy coś dla ciebie. Przygotowaliśmy plan wieczornej pielęgnacji twarzy! Krok po kroku przeprowadzimy cię przez kolejne etapy, dzięki którym zadbasz odpowiednio o swoją cerę.
wieczorna pielęgnacja twarzy krok po kroku

Wieczorna pielęgnacja twarzy krok po kroku – o czym warto pamiętać?

O czym trzeba pamiętać, planując wieczorną pielęgnację twarzy? O doborze odpowiednich kosmetyków! Czasami mniej znaczy więcej, dlatego jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze świadomym dbaniem o cerę, unikaj robienia zapasów i zakupu dziesięciu różnych produktów. Zamiast tego zacznij od podstaw, o których wspominamy w tym artykule.
Równie ważne jest sięganie wyłącznie po kosmetyki o właściwych substancjach aktywnych, które powinny odpowiadać na potrzeby twojej skóry. Chcesz walczyć ze zmarszczkami? W takim razie warto włączyć do wieczornej pielęgnacji twarzy retinol. A może zmagasz się z niedoskonałościami? W takim przypadku świetnie sprawdzi się niacynamid albo kwas salicylowy.

Krok pierwszy wieczornej pielęgnacji twarzy: demakijaż

Pierwszym i zarazem najważniejszym etapem wieczornej pielęgnacji twarzy jest demakijaż. To właśnie w tym momencie usuwasz ze skóry nie tylko kosmetyki do make-upu, ale także inne zanieczyszczenia, które zgromadziły się na jej powierzchni w ciągu dnia – kurz czy sebum.
Do wyboru masz olejki, płyny dwufazowe i micelarne, mleczka, emulsje i chusteczki. Jeśli na co dzień nie wykonujesz make-upu, to nie znaczy, że powinnaś zrezygnować z tego kroku. Dwuetapowe oczyszczanie to również skuteczny sposób na zmycie z twarzy kremu z filtrem!

Krok drugi wieczornej pielęgnacji twarzy: oczyszczanie

Wiele osób uważa, że przetarcie skóry chusteczką do demakijażu albo płynem micelarnym jest wystarczające. Nic bardziej mylnego! Tego typu produkty powinny zostać dodatkowo zmyte, dlatego w twojej wieczornej pielęgnacji twarzy nie może zabraknąć kosmetyku do oczyszczania.
Na liście polecanych produktów znalazły się pianki, żele i emulsje. Wiele z dostępnych produktów jest wzbogacona o cenne składniki aktywne – ceramidy, kwas hialuronowy albo niacynamid, dzięki czemu już na etapie mycia możesz pielęgnować swoją cerę.

Krok trzeci wieczornej pielęgnacji twarzy: tonizacja

Tonizacja jest etapem, który jest czasami pomijany. Choć nie jest obowiązkowa, to warto mieć ją w swojej wieczornej pielęgnacji twarzy. Tego typu formuły mają za zadanie przywrócić skórze odpowiednie pH po oczyszczaniu, jednocześnie dostarczając jej wybrane składniki aktywne.
Możesz zdecydować się na tonik dedykowany konkretnemu typowi cery lub zamienić go na w pełni naturalny hydrolat. W trakcie poszukiwania nowego kosmetyku uważaj na formuły z kwasami! Wiele z nich nie jest przeznaczona do codziennego stosowania.

Krok czwarty wieczornej pielęgnacji twarzy: serum

Dlaczego warto włączyć serum do wieczornej pielęgnacji twarzy? To kosmetyk do zadań specjalnych, który pomoże ci walczyć z konkretnym problemem skórnym. Formuła może działać przeciwtrądzikowo, nawilżająco, rozjaśniająco, ujędrniająco czy ochronnie. To wszystko dzięki skoncentrowanej zawartości substancji aktywnych.
Na noc znakomicie sprawdzi się serum z retinolem, skwalanem, kwasem hialuronowym, peptydami albo kwasami. Wklep je w zwilżoną tonikiem albo hydrolatem skórę, a następnie przejdź do kolejnego kroku wieczornej pielęgnacji.

Krok piąty wieczornej pielęgnacji twarzy: krem na noc

Ostatnim etapem wieczornej pielęgnacji twarzy jest krem. Tu warto podkreślić, że nie musisz wcale kupować dwóch oddzielnych kosmetyków, aby stosować jeden na dzień, a drugi na noc. Jeśli czujesz, że wybrana formuła zapewnia ci odpowiednie nawilżenie i odżywienie, to z powodzeniem stosuj ją dwa razy dziennie.
Wybór kremów jest ogromny. Który z nich sprawdzi się najlepiej w wieczornej pielęgnacji twarzy? Wszystko zależy od potrzeb twojej skóry i innych kosmetyków, które stosujesz. Jeśli wcześniej aplikowałaś formułę z kwasem albo retinolem, to koniecznie sięgnij po krem nawilżający albo odżywczy. Z kolei u osób, które zmagają się z podrażnieniami i zaczerwienieniem, dobrze sprawdzi się kosmetyk regenerujący, łagodzący lub kojący, najlepiej o bogatej konsystencji.

Jakie inne kosmetyki możesz wykorzystać w swojej wieczornej pielęgnacji twarzy?

Przedstawiony powyżej schemat obejmuje podstawową wieczorną pielęgnację twarzy krok po kroku. Nie oznacza to jednak, że nie możesz dodać do niej innych kosmetyków, dzięki którym osiągniesz jeszcze lepsze efekty. Jakie formuły sprawdzą się przed snem?
Świetnym pomysłem jest wykonanie peelingu, dzięki któremu złuszczysz martwy naskórek i oczyścisz pory. Do wyboru masz kosmetyki ziarniste, enzymatyczne i kwasowe. To, który z nich dodasz do swojej pielęgnacji, zależy wyłącznie od twoich preferencji. Warto jednak pamiętać, że peelingi drobno- i gruboziarniste mogą roznosić niedoskonałości po twarzy, dlatego specjaliści rekomendują stosowanie formuł enzymatycznych lub kwasowych, które nie wymagają pocierania skóry.
Równie fantastycznym dodatkiem do wieczornej pielęgnacji twarzy jest maseczka. Jeśli wykonasz wcześniej peeling, to zawarte w niej składniki aktywne będą jeszcze lepiej wchłaniane, a efekty jej działania zobaczysz gołym okiem. Po złuszczeniu martwego naskórka znakomicie sprawdzi się maseczka nawilżająca, odżywcza, regenerująca albo kojąca.
Na zakończenie wieczornej pielęgnacji twarzy możesz sięgnąć po olej, który „domknie” wszystkie zastosowane wcześniej formuły i stworzy na skórze warstwę okluzyjną. Wybierz naturalny kosmetyk dopasowany do typu i potrzeb swojej cery (najlepiej o niskim potencjale komedogennym), a następnie zaaplikuj kilka kropel na wcześniej nałożony krem i delikatnie wklep.
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.