Data publikacji:

Jakie witaminy na paznokcie? Sposoby na łamliwą płytkę

Łamliwość paznokci to problem, z którym boryka się niejedna kobieta. Stan płytki paznokciowej może pogarszać wiele różnych czynników, z którymi stykasz się na co dzień. Istotnym warunkiem ich ładnego i zdrowego wyglądu jest odpowiednie odżywienie „od zewnątrz” – po to, by paznokieć rósł mocny i odporny na uszkodzenia. Podpowiadamy, jakie witaminy na paznokcie pomogą ci przywrócić ich dobrą kondycję.
witaminy na paznokcie

Łamliwe paznokcie – co ich przyczyną?

Zauważyłaś, że twoje paznokcie są kruche, szybko się łamią i rozdwajają? Zapuszczenie długich paznokci graniczy z cudem? To kłopot znany niejednej kobiecie. Jeśli chcesz cieszyć się zdrowymi i pięknymi paznokciami, najpierw należy ustalić czynnik, który im szkodzi, oraz ograniczyć styczność z nim.

Do najczęstszych przyczyn kruchości paznokci zależą:

Kontakt płytki z drażniącymi substancjami i wilgocią

Twoje dłonie codziennie stykają się z detergentami, a może w związku z wykonywaną pracą bardzo często je myjesz? Te czynniki mogą osłabiać płytkę paznokciową.

Nieprawidłowa pielęgnacja

Dłonie to część ciała często pomijana podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Tymczasem, by wyglądały estetycznie, wymagają dużej troski. Na co dzień wystarczy dobry krem nawilżający.

Źle przeprowadzona stylizacja paznokcia

Lakiery hybrydowe, żelowe czy akrylowe nie niszczą paznokci pod warunkiem, że są aplikowane w prawidłowy sposób. Błędy w stylizacji oraz zbyt agresywne ściąganie lakieru mogą doprowadzić do uszkodzeń płytki. Stan paznokci pogarsza także zła technika piłowania pilnikiem.

Niezbilansowana dieta

Ostatni, lecz bardzo ważny filar zdrowych paznokci to dieta. Choć płytka paznokcia jest tworem „martwym” zupełnie tak, jak włos, aby rosła silna i mocna, wymaga odpowiedniego budulca. By proces wzrostu paznokcia przebiegał prawidłowo, zadbaj o zdrowe odżywianie. Bez tego ani rusz!

Witaminy na wzmocnienie paznokci. Rola witamin w organizmie człowieka

Być może udało ci się ustalić, że za słabą kondycją paznokci stoi któryś z powyższych czynników. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsze odżywki i zabiegi regeneracyjne zdadzą się na nic, jeśli nie wykonasz pracy u podstaw. Dieta bogata w dobroczynne witaminy na paznokcie pozwoli organizmowi produkować mocną, silną płytkę, która będzie bardziej odporna na uszkodzenia.

Jakie witaminy i minerały brać na rozdwajanie paznokci?

Żelazo, krzem i wapń: pokarm dla twoich paznokci

Żelazo to pierwiastek niezbędny do odżywienia macierzy paznokcia, która jest bardzo silnie ukrwiona. To właśnie ona „produkuje” świeży paznokieć. Jeśli w organizmie brakuje żelaza, paznokcie stają się miękkie i wysklepione.
Bogatym źródłem żelaza jest mięso, a przede wszystkim podroby. Znajdziesz je również w produktach zbożowych, orzechach, ziarnach, jak i w niektórych liściach (szpinaku czy pietruszce).
Drugim niezbędnym do zdrowia paznokci pierwiastkiem jest wapń, który utwardza płytkę i zapobiega jej rozdwajaniu. Aby zadbać o jego poziom, jedz dobrej jakości produkty mleczne.
Trzeci pierwiastek, krzem, jest niezbędny do procesu podziału komórkowego. Odżywia paznokcie i przyspiesza ich wzrost. Jego naturalne źródła do warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste. Najwięcej tego pierwiastka zawiera skrzyp polny, będący częstym składnikiem witamin na włosy i paznokcie.

Witaminy A i E na paznokcie

Obecne w wielu kosmetykach witaminy A i E to zabójcy wolnych rodników, odpowiedzialnych za starzenie się organizmu. Działają antyoksydacyjnie, wspierają prawidłowe nawilżenie i wzmacniają nie tylko paznokcie, ale także skórę i włosy. Ich bogatymi źródłami są produkty zbożowe, kasze, a także przetwory mleczne, podroby i zielone warzywa.

Biotyna: witamina na wzmocnienie paznokci

Biotyna, czyli witamina H, jest absolutnie niezbędna do prawidłowego funkcjonowania skóry i jej przydatków (włosów i paznokci). Sprawia, że paznokcie zyskują mocną, zbitą strukturę. Znajdziesz ją w jajach, soi, drożdżach, a także w pomidorach, szpinaku i gorzkiej czekoladzie.

Niedobór witamin – jak go zbadać?

Przed rozpoczęciem ewentualne suplementacji warto udać się na proste badania krwi i sprawdzić poziomy powyższych witamin. Wyniki będą cenną wskazówką, która podpowie ci, jakie witaminy na paznokcie warto suplementować.

Jakie witaminy na paznokcie? Skuteczne suplementy diety

Zadbaj o to, by w twojej diecie nie brakowało naturalnych i nieprzetworzonych produktów, a szybko zauważysz poprawę wyglądu swoich paznokci. Gdy dokonasz modyfikacji codziennego jadłospisu, dla lepszego efektu warto rozważyć stosowanie witamin na paznokcie. Podpowiadamy, jakie witaminy brać na co dzień, by efekty były jeszcze bardziej spektakularne. Zaletą wszystkich jest to, że oddziałują nie tylko na płytkę paznokcia, ale także na skórę i włosy.

Biotebal

To doskonale oceniany suplement na włosy i paznokcie z wysoką zawartością biotyny. Przyczynia się do produkcji keratyny i różnicowania komórek naskórka. Recenzentki tych witamin na paznokcie wskazują, że już po dwóch tygodniach można zauważyć efekty ich stosowania.

Biotynox Forte

Biotynox Forte zawiera 10 mg biotyny. Już po czterech tygodniach stosowania widocznie wzmacnia paznokcie i włosy.

Skrzypovita

Skrzyp to najbogatsze źródło krzemu, który wspiera dzielenie się komórek i produkcję nowych, silnych paznokci. Jeśli nie przemawiają do ciebie herbaty skrzypowe, wybierz wygodne kapsułki Skrzypovita. To preparat na bazie skrzypu polnego, bogaty nie tylko w krzem, ale także witaminy A, H, B oraz cynk.

Solgar Formuła

To prawdziwa bomba witaminowa, która zadba o stan twoich włosów, skóry i paznokci. Solgar zawiera witaminę C, cynk, krzem pozyskany z alg morskich, magnez oraz miedź. Składniki w odpowiedniej kombinacji cechują się bardzo wysoką przyswajalnością.

Łamliwe paznokcie – wypróbuj zabiegi domowe

Aby wzmocnić paznokcie, warto działać jednocześnie „od wewnątrz” i „od zewnątrz”. Nie musisz decydować się na kosztowne wizyty w salonie manicure. Przykładowym domowym zabiegiem, który świetnie wpływa na kondycję paznokci, jest moczenie ich w lekko podgrzanej oliwie z oliwek. Płytkę możesz smarować także olejem ze słodkich migdałów lub olejkiem tamanu.
Na co dzień warto mieć pod ręką wzmacniający krem do rąk i paznokci, który pozwoli ci ekspresowo nawilżyć je nawet poza domem. Ponadto, na czas regeneracji paznokci warto zrezygnować z malowania ich lakierami.

Witaminy na włosy i paznokcie – wsparcie dla urody

Suplementy na paznokcie mogą stanowić cenne wsparcie dla zbilansowanej diety. Jeśli zauważasz pogorszenie stanu swoich paznokci, w pierwszej kolejności warto wykonać badania poziomu witamin i minerałów oraz zadbać o zdrowe odżywianie. Preparaty witaminowe będą doskonałym uzupełnieniem zdrowego jadłospisu.
Zdjęcie: Evanto Elements