Data publikacji:

Witamina PP na trądzik: kiedy stosować?

Walka z trądzikiem wymaga kompleksowego, holistycznego podejścia. Bardzo często niezbędne jest wykonanie badań hormonalnych, wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji, a także zadbanie o właściwą dietę ewentualnie wspomaganą suplementacją. Jak się okazuje, coraz popularniejsza jest witamina PP na trądzik. Jak działa na skórę, czy ma jakieś przeciwwskazania oraz jakie jest optymalne dawkowanie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
witamina pp na trądzik

Czy witamina PP to niacyna? Rozwiewamy wątpliwości

Na początek odpowiemy na pytanie, które z pewnością sobie zadajesz – czy witamina PP to niacyna? Tak, te dwie nazwy są stosowane zamiennie i dotyczą tej samej substancji. Co ciekawe, witamina PP lub niacyna to także witamina B3.
Sama witamina PP jest rozpuszczalna w wodzie oraz pełni ważne funkcje w ludzkim organizmie. Przede wszystkim odpowiada za prawidłową pracę układu pokarmowego i nerwowego. Dodatkowo wspomaga regulację cholesterolu oraz jest niezbędna do zachowania pięknej kondycji cery i włosów.
Sprawdź również: Jak dbać o cerę trądzikową?

Czy witamina PP pomaga na trądzik?

Zastanawiasz się, czy witamina PP pomaga na trądzik? Jak się okazuje, tak, niacyna jest substancją pomocniczą często wykorzystywaną w walce nie tylko z niedoskonałościami skóry, ale także z pogorszonym stanem włosów.
Witamina PP działa na trądzik, ale nie tylko. Równie znakomicie radzi sobie w przypadku mniejszych niedoskonałości, podskórnych stanów zapalnych czy szorstkości i zaczerwienień. Co istotne, można stosować ją zarówno od środka, czyli w postaci suplementów, jak i bezpośrednio na cerę, wybierając kosmetyki z niacynamidem.
To jednak nie koniec! Witamina PP bierze udział w produkcji kolagenu, który jest niezbędny do zachowania elastyczności i jędrności skóry, wspomaga regenerację naskórka, chroni przed nadmierną utratą wody oraz wykazuje działanie antyoksydacyjne, czyli zabezpiecza cerę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Kiedy jeszcze warto sięgać po witaminę PP? Niacyna oprócz walki z trądzikiem może także pomagać w przypadku zajadów czy bólu migrenowego lub menstruacyjnego.

Witamina PP – dawkowanie na trądzik

Chcesz zacząć suplementować witaminę PP i nie wiesz, jak wygląda jej dawkowanie? Przede wszystkim nie stosuj preparatów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który nie tylko sprawdzi, czy są wskazania do suplementacji, ale także zaproponuje odpowiednią dawkę niacyny.
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę PP jest uzależnione od wieku, płci i aktualnego stanu, np. ciąży. Na dawkę suplementacji niacyny wpływa również twoja dieta. Jeśli jest bogata w witaminę B3 i zaczniesz stosować wybrany preparat, to ryzykujesz przekroczeniem zalecanej dziennej ilości.

Masz trądzik różowaty? Zobacz, czy nie masz przeciwwskazań do suplementacji witaminy PP 

Z suplementacji witaminy PP na trądzik różowaty i inne dolegliwości skórne powinny zrezygnować osoby z ostrą niewydolnością sercowo-naczyniową. Podobnie jest w przypadku astmy i alergii, ponieważ przyjmowanie niacyny może zwiększać poziom histaminy. Przyjmowanie witaminy B3 nie jest również wskazane u osób ze zdiagnozowaną dną moczanową.
A jakie ewentualne skutki uboczne mogą się pojawić w trakcie przyjmowania witaminy PP na trądzik? Zaliczamy do nich biegunki, nudność, wzdęcia i niestrawność. U niektórych mogą pojawić się również objawy niepożądane ze strony skóry, w szczególności swędzenie i pieczenie.

Naturalne źródła witaminy PP – spożywaj je, jeśli masz trądzik różowaty

Jeśli chcesz skorzystać z cennych właściwości, jakie wykazuje witamina PP na trądzik, to warto zadbać nie tylko o suplementację, ale także o odpowiednio zbilansowaną dietę. W końcu niacyna występuje naturalnie w pożywieniu. Właśnie dlatego, jeśli zmagasz się z niedoskonałościami cery, sprawdź, czy w twoim menu znajdują się jej smaczne źródła.
Jakie produkty spożywcze zawierają dużo witaminy PP? Cennym źródłem niacyny są produkty pochodzenia zwierzęcego, w szczególności ryby, wątróbka i mięso. Występuje również w drożdżach, orzechach, otrębach, roślinach strączkowych, a także w produktach zbożowych. Wolisz owoce albo warzywa? W takim razie zadbaj o to, aby na twoim talerzu pojawiały się regularnie marchewki, pomidory, awokado i truskawki.

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące witaminy PP nie tylko na trądzik

Na zakończenie zachęcamy cię do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące witaminy PP.

Jakie są objawy braku witaminy PP?

Jak się okazuje, zbyt niski poziom witaminy PP może nie tylko wpływać na trądzik i pogorszenie kondycji skóry. Do innych objawów niedoboru niacyny możemy zaliczyć biegunki i nieżyt żołądka, ciemnobrązowe przebarwienia na ciele, stan zapalny języka i jamy ustnej oraz problemy ze strony układu nerwowego.

Kiedy brać witaminę PP? 

Kiedy najlepiej brać witaminę PP? Bez względu na to, czy stosujesz ją na trądzik, czy inne dolegliwości – zaleca się przyjmować ją albo między posiłkami, albo w trakcie jedzenia

Ile witaminy PP dziennie?

W przypadku zdrowych osób dorosłych dzienne zapotrzebowanie na niacynę waha się w graniach 15-20 mg. U kobiet w ciąży należy zwiększyć dawkowanie, podobnie jak w trakcie karmienia piersią czy okresu intensywnej aktywności fizycznej.
Przypominamy, że dawkę witaminy PP zawsze określa lekarz, po wcześniejszym wywiadzie i badaniach. Suplementacja niacyny na własną rękę może przynieść odwrotny efekt i doprowadzić do nadmiaru witaminy PP w organizmie, który niesie za sobą ryzyko pojawienia się cukrzycy insulinozależnej, arytmii serca czy nawet martwicy wątroby.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.