Data publikacji:

Włosy jak guma po rozjaśnianiu – co stosować?

Blond włosy utożsamiane są z czułością. Kobiety z tym kolorem włosów mają łagodniejsze rysy twarzy i optycznie rozjaśnioną twarz. Dzięki temu są bardziej atrakcyjne dla mężczyzn. Kolor blond jest coraz częściej wybierany przez kobiety. Bardzo często, aby uzyskać pożądany kolor włosów, konieczne jest ich rozjaśnianie. Co zrobić, gdy włosy są jak guma po rozjaśnianiu? Jak pielęgnować takie włosy? Co stosować? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na postawione pytania.
włosy jak guma po rozjaśnianiu

Wpływ rozjaśniacza na włosy

Uszkodzenia chemiczne to jedne z najsilniejszych uszkodzeń włosów. Dochodzi do uszkodzenia nie tylko otoczki, ale i kory włosa. Nawet prawidłowe postępowanie fryzjera powoduje w jakimś stopniu uszczerbek na strukturze włosa. Jednak największe problemy pojawiają się wówczas, gdy eksperymentujemy na własną rękę. Niestosowanie się do zaleceń producenta, niedostosowanie produktu do stanu włosów, chęć posiadania jasnych włosów na już, zamiast stopniowo… To tylko niektóre z przykładów, gdy struktura włosa zostaje mocno naruszona. W procesie rozjaśniania włosów substancje aktywne (utleniające i alkalizujące o pH 9–10) działają na pigment i rozrywają mostki dwusiarczkowe we włosie. Niszczony jest również pigment we włosie, więc kosmyk nie posiada ochrony przed promieniowaniem UV. W wyniku rozjaśniania włosów tracą one szybciej wodę, puszą się, są szorstkie. Stają się również bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Mogą się bardziej elektryzować. Są mocno uwrażliwione. Typowym zjawiskiem jest również to, że włosy ciągną się jak guma. Jest to widoczne zwłaszcza podczas czesania włosów szczotką. 

Co zrobić w sytuacji, gdy włosy są jak guma?

Przede wszystkim – nie panikuj! Musisz uzbroić się w cierpliwość. Jednak systematyczna pielęgnacja włosów rozjaśnianych przyniesie zamierzone efekty. 
Pierwszym krokiem w pielęgnacji zniszczonych, rozjaśnianych włosów jest delikatne mycie. Pamiętaj, szampon dostosuj do stanu skóry głowy. Możesz zastosować popularną wśród włosomaniaczek metodę OMO, czyli odżywka, mycie, odżywka. Po namoczeniu włosów na długość od ucha w dół nałóż odżywkę, następnie dwukrotnie umyj skórę głowy i po spłukaniu piany ponownie nałóż odżywkę. Dzięki tej metodzie unikniesz kontaktu wrażliwych pasm z detergentem. 
Bardzo pomocne w regeneracji włosów jak guma po rozjaśnianiu jest ich olejowanie. Dzięki temu w pewnym stopniu zostaje odbudowana otoczka włosa. Warto wybrać oleje, które nie będą zmieniać zabarwienia włosów. Olej można nałożyć na suche włosy. Jednak w przypadku włosów jak guma po rozjaśnianiu warto pod olej nałożyć tak zwany podkład, czyli np. odżywkę w sprayu, wodę z cukrem, aloes. Dzięki temu można poniekąd zatrzymać wodę wewnątrz włosa. Włosy należy olejować od ucha w dół. Nigdy nie nakładaj oleju na skórę głowy! Możesz nałożyć olej na godzinę przed myciem lub na całą noc. 
Kluczowa w pielęgnacji włosów zniszczonych rozjaśnianiem jest odpowiednio dobrana odżywka i maska. Odżywkę nakładamy po każdym myciu (można również przed jako metoda OMO). Maskę stosujemy natomiast rzadziej, na przykład raz w tygodniu, i pozostawiamy na włosach nawet na 20–30 minut. Preparaty powinny zawierać w składzie INCI emolienty, humektanty i proteiny (tzw. równowaga PEH). Odżywki i maski mają za zadanie uzupełnić w pewnym stopniu ubytki w strukturze włosa (proteiny), nawilżyć je (humektanty) i zabezpieczyć przed utratą wody z wnętrza (emolienty). Różnią się między sobą bogactwem składników aktywnych. W masce jest ich więcej. 
Po umyciu włosów należy nałożyć serum lub olejek zabezpieczający. Dla spalonych włosów, które są jak guma, jest to punkt obowiązkowy. Taki produkt zabezpieczy włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed elektryzowaniem włosów. Preparaty tego typu są bogate w oleje roślinne oraz silikony. Nie należy bać się silikonów w pielęgnacji włosów zniszczonych i rozjaśnianych. 

Włosy jak guma po umyciu, co robić?

Przede wszystkim trzeba zachować szczególną ostrożność i postępować bardzo delikatnie. W tym przypadku nie należy rozczesywać włosów na mokro, ponieważ jeszcze bardziej można uszkodzić ich strukturę. Włosy można rozczesać grzebieniem z szerokim rozstawem zębów na nałożonej masce lub odżywce. Po umyciu włosów nie można trzeć ich ręcznikiem w celu wysuszenia, ale bardzo delikatnie odsączyć włosy. Włosy suszymy chłodnym lub letnim nawiewem. Delikatne obchodzenie się z tak zniszczonymi włosami zaprocentuje w przyszłości – włosy będą zdecydowanie mniej zniszczone.
Przy regeneracji włosów jak guma po rozjaśnianiu należy uzbroić się w cierpliwość. Efekty nie będą widoczne od razu. Jednak jeśli systematycznie będziemy dbać o włosy, olejować je, nakładać maski i odżywki, postępować z nimi niezwykle delikatnie, wówczas włosy odwdzięczą się pięknym wyglądem! A jak wiemy, zadbane włosy to jeden z atrybutów kobiecości.
Zdjęcie: Envato Elements