Data publikacji:

Włosy jak siano po rozjaśnianiu – jak je zregenerować? 

Włosy po rozjaśnianiu są dużo bardziej wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Znacznie szybciej stają się przesuszone, kruche, łamliwe… Jednak przy wdrożeniu odpowiedniej pielęgnacji włosy rozjaśniane mogą prezentować się jak z reklamy. Posiadasz włosy jak siano po rozjaśnianiu? Nie wiesz, jak je zregenerować? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania!
włosy jak siano po rozjaśnianiu

Pielęgnacja włosów rozjaśnionych

Rozjaśnianie włosów negatywnie wpływa na ich kondycję. Jeżeli zdecydowałaś się na rozjaśnianie włosów, musisz pamiętać, że ich codzienna, odpowiednio dobrana pielęgnacja to podstawa. Niestety samo umycie ich szamponem nie sprawi, że będą gładkie, lśniące i zdrowe… Warto zwrócić uwagę na ten aspekt podczas podejmowania decyzji o rozjaśnianiu włosów. Regeneracja rozjaśnionych włosów nie jest łatwa. Jednak włożony wysiłek procentuje, ponieważ z czasem nasze rozjaśniane włosy prezentują się po prostu pięknie, są odżywione i nabłyszczone. Nie wyglądają jak siano po rozjaśnianiu.

Jak działa rozjaśniacz?

Każdy rozjaśniacz w jakimś stopniu narusza strukturę włosa. Za sprawą tego procesu włosy stają się rozmiękczone. Preparat rozchyla łuski włosa, aby wniknąć w głąb i zadziałać na pigment, usuwając go. Rozjaśnianie włosów powoduje, że łuska włosa pozostaje rozchylona i woda znacznie szybciej „ucieka” z wnętrza włosa. Dlatego konieczna jest pielęgnacja włosów bogata w emolienty i humektanty. Dodatkowo ważnym aspektem jest kwaśne pH produktów, dzięki czemu zostanie domknięta łuska włosa. Jest to szczególnie pożądane dla włosów rozjaśnianych. Wśród preparatów do pielęgnacji włosów rozjaśnianych można znaleźć mnóstwo świetnych masek i odżywek. Wiele produktów jest przeznaczonych specjalnie dla rozjaśnianych włosów. Ich skład jest odpowiednio dopasowany do jasnych włosów. Dzięki temu, oprócz właściwości pielęgnujących i kondycjonujących włosy, odżywki i maski sprawiają, że wybrany odcień blond nie zmienia swoich tonów. Poniżej przedstawiamy wybrane maski i odżywki na rozjaśnione włosy, dzięki którym łatwiej będzie je zregenerować:

Paul Mitchell KerActive Forever Blonde, Odżywka do włosów blond lub rozjaśnianych

Odżywka, dzięki której włosy są zregenerowane i nawilżone. W składzie INCI posiada zarówno oleje (np. makadamia, z krokosza barwierskiego), jak i kompleks protein. Regularne stosowanie odżywki powoduje, że rozjaśniane włosy stają się elastyczne, gładkie i błyszczące. Produkt polecany jest przez profesjonalistów.

L'Oréal Blondifier, Odżywka rozświetlająca do włosów rozjaśnianych i blond

Odżywka chroni rozjaśniane włosy przed niepożądanym żółknięciem. Odpowiednio opracowana formuła sprawia, że włosy są odżywione, wygładzone i znacznie łatwiej je rozczesać. Dodatkowo opakowanie jest wyprodukowane z plastiku pochodzącego z recyklingu. 

Redken Blodage High Bright, Odżywka rozjaśniająca do włosów blond 

Odżywka do włosów blond posiadająca w składzie INCI witaminę C. Oprócz regeneracji, nawilżenia i odżywienia włosów preparat powoduje optyczne rozjaśnienie pasm. Idealnie sprawdzi się w pielęgnacji włosów rozjaśnionych. Posiada kwaśne pH, dzięki czemu skutecznie domknie łuski włosów.

Joico Blonde Life Brightening, Nawilżająca odżywka do włosów rozjaśnianych 

Lekka, nieobciążająca lecz skoncentrowana formuła preparatu. W składzie odżywki zawarta jest arginina mająca właściwości uelastyczniające. Dodatkowo można znaleźć oleje, które nadają blask i właściwości ochronne. Kompleks peptydów odbudowuje strukturę włosów. W składzie zawarty jest również neutralizator żółtego zabarwienia włosów rozjaśnianych. Włosy po zastosowaniu odżywki stają się nawilżone, odbudowane, a kolor odświeżony.

Domowe sposoby na regenerację włosów

Wśród domowych sposobów regeneracji rozjaśnionych włosów najpopularniejszym sposobem jest olejowanie włosów. Istnieje wiele metod olejowania: na mokro, na sucho, na podkład, np. z żelu aloesowego lub lnianego… Można wybrać pojedynczy olej (np. lniany, kokosowy, rycynowy), zmieszać kilka olei (np. lniany i rycynowy) lub wybrać mieszankę olei dedykowanych danemu rodzajowi włosów. W przypadku włosów rozjaśnianych są to włosy wysokoporowate. Warto jednak zwrócić uwagę na zabarwienie olei, aby nie spowodowały odbarwienia włosów lub złotych refleksów, które nie dla każdego są pożądane.
Można również wzbogacać maski np. skrobią ziemniaczaną lub siemieniem lnianym. W tej sposób dodatkowo można nawilżyć przesuszone włosy. Po umyciu włosów można zastosować domowe płukanki zakwaszające, aby domknąć łuskę włosa. Można do tego celu wykorzystać np. ocet jabłkowy. Wystarczy wymieszać litr przegotowanej wody z jedną łyżką octu jabłkowego i zanurzyć w tym roztworze włosy (bez skóry głowy). Następnie należy odsączyć włosy i wysuszyć jak zawsze. Płukankę można stosować 1–2 razy w tygodniu. 

Regeneracja włosów rozjaśnionych

Warto zwrócić uwagę, że w regeneracji rozjaśnionych włosów kluczową rolę odgrywają maski i odżywki, a nie szampon. Zadaniem szamponu jest oczyszczenie skóry głowy. Dlatego szampon należy dobierać do rodzaju skóry głowy, a preparaty takie jak maski i odżywki do łodygi włosa (od uszu w dół). Zarówno w wykorzystywaniu domowych sposobów, jak i profesjonalnych produktów w celu zregenerowania rozjaśnianych włosów warto być systematycznym i uzbroić się w cierpliwość. Po upływie odpowiedniego czasu włożony wysiłek zaowocuje w postaci tafli pięknych, gładkich i lśniących włosów blond.
Zdjęcie: Envato Elements