Data modyfikacji:

Jak pielęgnować włosy po botoksie?

Dbanie o włosy stało się bardzo ważnym aspektem głównie wśród kobiet. Istnieje wiele zabiegów odżywczych dla włosów. Jednym z nich jest botoks trychologiczny. Botoks trychologiczny jest zabiegiem silnie regenerującym włosy bez zmiany w ich strukturze. Podczas zabiegu składniki aktywne wnikają w pasma włosów. Dzięki temu włosy stają się odżywione, gładkie, pełne blasku oraz odporne na uszkodzenia. Aby utrzymać ten efekty maksymalnie długo, warto odpowiednio dbać o włosy po zabiegu. Nie wiesz, jak pielęgnować włosy po botoksie? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania.
pielęgnacja włosów po botoksie
Botoks na włosy polega na wprowadzeniu składników aktywnych, takich jak np. kwas hialuronowy, kolagen czy inne substancje (w zależności od marki), między otoczkę a korę włosa, gdzie uzupełniają one ubytki. Nie wykorzystuje się w tym zabiegu toksyny botulinowej, co może sugerować nazwa. Skąd w takim razie nawiązanie do popularnego zabiegu z zakresu medycyny estetycznej? Otóż botoks trychologiczny powoduje wygładzenie włosów, podobnie jak botoks wykonywany na twarzy wygładza zmarszczki. Zabieg botoksu na włosy można wykonywać o każdej porze roku i na każdy rodzaj włosów. 

Jak wyglądają włosy po botoksie?

Efekty są widoczne od razu po zakończeniu zabiegu. Włosy stają się bardzo wygładzone, miękkie, lśniące. To, czy rezultaty zabiegowe utrzymują się długo, zależy w dużej mierze od pielęgnacji domowej. Warto zwrócić uwagę na postępowanie pozabiegowe, aby jak najdłużej cieszyć się gładkimi pasmami. Specjalista wykonujący zabieg powinien dokładnie poinstruować, czym i w jaki sposób pielęgnować włosy po zabiegu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, jak dbać o swoje włosy po botoksie trychologicznym, w pierwszej kolejności skontaktuj się ze swoim fryzjerem.

Jak dbać o włosy po botoksie?

Przez pierwsze 3–4 dni warto unikać kontaktu z wodą. Później, jeżeli to możliwe i nie borykamy się z żadnymi problemami trychologicznymi, należy myć włosy co 3 dni. Warto wykorzystać do tego celu specjalistyczny szampon przeznaczony do włosów po zabiegu botoksu. Szampony po botoksie na włosy zazwyczaj nie posiadają w składzie silnych detergentów, takich jak SLS lub SLES. Dodatkowo są bogate w składniki aktywne, takie jak keratyna, kwas hialuronowy, kaszmir czy oleje. Składniki te posiadają właściwości nawilżające i regenerujące strukturę włosa. W ten sposób efekty zabiegu botoksu zostają maksymalnie wydłużone. 
Woda do mycia skóry głowy i włosów powinna być letnia w kierunku chłodnej. Bardzo ważne jest również, aby po umyciu włosów nie pocierać ich gwałtownie ręcznikiem, lecz delikatnie odsączyć, tak aby generować jak najmniej uszkodzeń struktury włosa. Jeżeli chcemy, aby efekty zabiegowe utrzymywały się jak najdłużej, po zabiegu botoksu warto unikać wilgoci. Włosy zaraz po umyciu i odsączeniu dobrze jest wysuszyć suszarką do włosów. Ważne, aby nawiew był raczej chłodny lub ewentualnie letni, ale nigdy nie gorący! Warto również zastosować termoochronę podczas suszenia włosów suszarką. Pomocne będzie serum silikonowe, które zabezpieczy pasma przed szkodliwym działaniem suszarki.
Bardzo ważne jest również stosowanie odpowiednio dobranej odżywki po każdym myciu i maski regenerującej włosy, np. raz w tygodniu. Dzięki temu również znacznie wydłużymy efekty zabiegu na włosy. Odżywka różni się od maski. Maska posiada bardziej skoncentrowane składniki aktywne oraz jest bogatsza w nie. Natomiast odżywka posiada bardziej lejącą konsystencję i mniej składników aktywnych. Jednak ich stosowanie wzajemnie się uzupełnia. Ich zadaniem jest nawilżenie, odżywienie i regeneracja włosów. Dodatkowo stosowanie masek i odżywek na włosy po botoksie powoduje, że na włosach stworzona zostaje pewnego rodzaju bariera ochronna przed czynnikami środowiskowymi. Można zastosować odżywki emolientowe, humektantowe i proteinowe. Warto jednak przynajmniej raz na jakiś czas zastosować maskę dedykowaną włosom po botoksie trychologicznym.
Dobrym pomysłem jest zakup całej serii kosmetyków po botoksie na włosy. Pielęgnacja w sposób kompleksowy jest podstawą długotrwałego efektu. Dodatkowo składniki aktywne zawarte w szamponie i masce lub odżywce wzajemnie się uzupełniają i powodują, że efekty zabiegowe są widoczne dłużej niż podczas standardowej pielęgnacji włosów.

Co można robić przed zabiegiem?

Włosy można farbować przed botoksem. Wówczas botoks odżywi pasma i wygładzi je. Można również farbować je po botoksie. Zabieg botoksu zabezpiecza włosy i będą ulegały mniejszym uszkodzeniom w wyniku farbowania. Po zabiegu można również stylizować włosy, jednak z umiarem! To znaczy nie należy używać prostownicy zbyt często, ponieważ efekty zabiegowe nie będą wówczas widoczne. 
Bezpośrednio po zabiegu nie należy nosić czapki ani czesać włosów przez około 4–5 godzin. Przez tydzień nie wolno korzystać z solarium, sauny i basenu oraz unikać ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Moczenie włosów w morzach i oceanach również nie jest wskazane po wykonaniu zabiegu botoksu na włosy. 
Zdjęcie: Envato Elements