Data publikacji:

Wrastające paznokcie u nóg – domowe metody leczenia

Wrastający paznokieć u nogi to bolesny problem, który sprawia duży dyskomfort, a w skrajnych przypadkach nawet uniemożliwia chodzenie. We wczesnym stadium problemu można poradzić sobie z nim samodzielnie, bez interwencji lekarza. Podpowiadamy skuteczne sposoby na leczenie wrastającego paznokcia domowymi metodami.
Wrastające paznokcie u nóg

Wrastające paznokcie u nóg – przyczyny

Czujesz, że coś w palcu u stopy kłuje cię i uwiera? To niemal na pewno wrastający paznokieć – kłopot dotyczący bardzo wielu osób.
  • Za główną przyczynę wrastania paznokci uznaje się ich nieprawidłowe przycinanie. Obcinanie płytki „na okrągło” lub zbyt krótko może powodować jej wbijanie się w tkanki wraz z postępującym wzrostem.
  • Czasem wrastanie paznokci jest efektem nieumiejętnej stylizacji i zniekształcenia płytki paznokciowej.
  • Niektóre osoby mają naturalną skłonność do wrastania paznokci. Bywa, że rosnąca płytka kieruje się ku dołowi, drażniąc okoliczne tkanki.
  • Domowe sposoby na wrastające paznokcie

    Oczywiście najskuteczniejszym sposobem leczenia paznokcia wrastającego okaże się pomoc dermatologa lub podologa. Specjalista w takich przypadkach zakłada tamponadę, czyli opatrunek, który wspomaga zmianę kierunku wzrostu paznokcia i odizolowanie go od tkanek miękkich. Jeśli jednak wrastanie nie powoduje stanu zapalnego i dużego dyskomfortu, możesz spróbować zaradzić mu samodzielnie.

    Moczenie stóp w ciepłej wodzie z solą

    Wymocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem 1–2 łyżek soli kuchennej przez 20 minut. Sól zmiękczy skórę i zdezynfekuje ją, hamując potencjalny proces zapalny. Następnie za pomocą radełka do paznokci spróbuj lekko unieść płytkę paznokciową w miejscu, w którym wrasta w skórę. Pod paznokieć wsuń jałowy wacik nasączony wodą utlenioną. Jeśli na płytce zauważasz ostry kraniec, możesz ostrożnie ściąć go cążkami lub spiłować.

    Moczenie stóp w wodzie z płatkami mydlanymi

    W zmiękczeniu paznokci i skóry pomoże także kąpiel w wodzie z płatkami mydlanymi. Po jej przeprowadzeniu postępuj tak jak w poprzednim wypadku: lekko unieś płytkę i wsuń pod nią opatrunek ze środkiem dezynfekującym.

    Kąpiel dla stóp w wodzie z sodą oczyszczoną

    Soda oczyszczona to naturalny środek antybakteryjny i zmiękczający, dlatego warto wykorzystać ją do leczenia wrastających paznokci u nóg. Kąpiel stóp w wodzie z dodatkiem 1 łyżki sody oczyszczonej ułatwi założenie opatrunku na paznokieć.

    Wrastający paznokieć – kiedy do lekarza?

    Jeśli pomimo domowych metod leczenia w obrębie paznokcia wrastającego rozwija się stan zapalny i odczuwasz duży ból, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Wrastanie paznokci może powodować infekcje, które wymagają nawet całkowitego zrywania płytki. Doraźną pomoc uzyskasz nawet u internisty. Warto jednak pamiętać, że wrastanie paznokci to problem nawracający – należy leczyć go z pomocą doświadczonego podologa, który za pomocą odpowiednio dobranej terapii zmieni kształt i kierunek wzrostu płytki.

    Wrastające paznokcie – jak im zapobiegać?

    Aby zmniejszyć ryzyko wrastania paznokci u nóg, pamiętaj o tym, aby zawsze ścinać je na prosto. Zaokrąglanie płytki to prosta droga do jej bolesnego wrastania!
    Wykonując pedicure, traktuj paznokcie delikatnie – nie ścinaj ich zbyt krótko i nie przyciskaj podczas piłowania. Jeśli regularnie malujesz je lakierem, od czasu do czasu pozwól im „odetchnąć”, fundując kurację z dobrze dopasowaną odżywką.
    Zdjęcie: Envato Elements