Data modyfikacji:

Co stosować na wrośnięty włos? Co oznaczają?

Wrośnięty włos może pojawić się na całym ciele – na nogach, pod pachami, a nawet w okolicy intymnej. Powstały stan zapalny objawia się zaczerwienieniem oraz może powodować powstawanie guzków i zbieranie się pod skórą ropy, co często wiąże się także z dyskomfortem, a nawet bólem. Jak temu zaradzić? Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik, w którym podpowiadamy, jak usunąć wrośnięty włos i co możesz zrobić, aby go uniknąć.
co stosować na wrośnięty włos

Wrośnięty włos – jakie są jego przyczyny?

Zastanawiałaś się kiedyś, skąd tak w ogóle bierze się wrośnięty włos? Najczęściej pojawia się po depilacji, czyli po mechanicznym usunięciu owłosienia. O wiele rzadziej kobiety (i nie tylko) mają z nim problem po goleniu. Powód jest prosty – w trakcie używania maszynki nie wyrywasz włosków, a jedynie je „ucinasz” tuż przy skórze.
Do przyczyn wrośniętych włosków możemy zaliczyć uszkodzenie skóry, które w połączeniu z dostającymi się po skórę bakteriami i zanieczyszczeniami (na przykład ze starej maszynki albo niewyczyszczonej końcówki depilatora) powodują stan zapalny.
Wrośnięty włos jest także efektem regularnej depilacji, która z każdym zabiegiem powoduje jego osłabienie. Delikatne i cienkie owłosienie nie jest w stanie „wybić się” przez skórę, co z kolei prowadzi do zaczerwienienia i obrzęku.
Do innych przyczyn problemu z wrastającymi włosami zaliczamy:
  • predyspozycje genetyczne,
  • rezygnację z regularnego złuszczania martwego naskórka,
  • brak nawilżenia w codziennej pielęgnacji ciała,
  • noszenie za ciasnych ubrań od razu po goleniu i depilacji (narażasz się w ten sposób na podrażnienia).
  • Czy można wycisnąć wrośnięty włos?

    Wrośnięty włos z guzkiem i ropą powoduje, że masz ochotę od razu go wycisnąć? Nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ możesz sobie jeszcze bardziej zaszkodzić. W niektórych przypadkach wyciskanie może prowadzić do pogłębienia stanu zapalnego, co może skutkować nawet koniecznością interwencji lekarskiej. Właśnie dlatego o wiele lepszym i bezpieczniejszym wyborem jest skorzystanie z naszych sposobów na to, jak usunąć wrastający włos.

    Jak usunąć wrośnięty włos? Bezpieczny sposób na usunięcie wrastających włosków

    Jak usunąć wrośnięty włos w bezpieczny sposób? Potrzebujesz do tego pęsetę, coś do dezynfekcji (na przykład spirytus) oraz igłę. Zacznij od przetarcia problematycznego miejsca wacikiem nasączonym produktem dezynfekującym. W ten sposób unikniesz roznoszenia bakterii i pogorszenia stanu zapalnego.
    Kolejnym krokiem jest próba wyciągnięcia wrośniętego włosa przy użyciu pęsety. Oczywiście, przed użyciem należy także zdezynfekować jej punktową końcówkę. Jeśli owłosienie nie znajduje się głęboko pod skórą, to powinnaś sobie poradzić ze złapaniem końcówki włoska. Jeśli jest to niemożliwe, ostrożnie użyj igły, aby delikatnie rozciąć naskórek.
    Gdy wrośnięty włos jest już wyciągnięty, zdezynfekuj ponownie to miejsce i użyj na zakończenie kosmetyku regenerującego lub przyspieszającego gojenie. Może być to na przykład maść albo proszek z alantoiną.

    Jak jeszcze możesz usunąć wrastający włos?

    Niektórzy rekomendują stosowanie ściereczki albo szczoteczki z miękką końcówką, które po namoczeniu w ciepłej wodzie mają rozprawiać się stopniowo z wrośniętym włosem. Jak to wygląda w praktyce? Wystarczy przyłożyć je do skóry, a następnie wykonywać okrężne ruchy, które mają za zadanie pomóc owłosieniu w rozwinięciu się i „przebiciu” przez naskórek. Możesz również spróbować aplikować na wrośnięty włos i guzek kosmetyk złuszczający.

    Co stosować na wrośnięty włos?

    Dobrym rozwiązaniem jest wycieczka do apteki i zakup skutecznych preparatów dostępnych bez recepty, które pomogą ci w rozprawieniu się z wrośniętym włosem. To na przykład kosmetyki z kwasem salicylowym – żele, sera albo kremy, które należy aplikować punktowo. 
    Równie świetnie sprawdzi się rozcieńczony olejek z drzewa herbacianego, który wykazuje właściwości bakteriobójcze oraz zmniejsza obrzęk i zaczerwienienie. Podobnie jak produkty z kwasem salicylowym, tak i ten naturalny preparat należy stosować punktowo.
    To nie koniec! Możesz zapytać w aptece o preparat o działaniu przeciwzapalnym i stosować go zgodnie z zaleceniami producenta. Dobrze sprawdzą się też kosmetyki o właściwościach kojących, na przykład zawierające rumianek, alantoinę, aloes albo pantenol.

    Wrośnięty włos w okolicy intymnej i nie tylko – jak mu zapobiegać?

    Z pewnością dobrze znasz powiedzenie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dotyczy to również wrośniętych włosków w pachwinie, okolicy intymnej i nie tylko. Stosując się do naszych wskazówek, raz na zawsze zapomnisz o tym problemie i będziesz mogła cieszyć się gładką skórą po goleniu i depilacji.
    Aby nie martwić się wrośniętym włosem, zbieraniem się ropy czy nawet torbielą, która może powstać w wyniku stanu zapalnego, regularnie wykonuj peeling obszaru ciała, który poddajesz depilacji. W ten sposób usuniesz martwy naskórek, jednocześnie wygładzając skórę. Oprócz popularnych kosmetyków z drobinkami, enzymatycznych, a nawet z kwasami (nie używaj ich w okolicach intymnych) możesz zacząć używać popularnej w ostatnich latach szczotki albo gąbki, które działają podobnie do peelingu.
    Pamiętaj również o zasadach higieny! Jeśli używasz depilatora, to regularnie dezynfekuj końcówkę przy pomocy odpowiednich środków. W przypadku maszynek jednorazowych wystarczy je po prostu wymieniać po każdym użyciu, jak wskazuje ich nazwa.
    Nie rezygnuj także z regularnego nawilżania skóry przy użyciu balsamów, maseł czy kremów do ciała. Jeśli masz problem z wrastającymi włoskami w pachwinach i okolicach intymnych, to dobrym rozwiązaniem jest zafundowanie sobie specjalnego olejku przeznaczonego do użycia właśnie w tych partiach ciała.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.