Data modyfikacji:

Wybielanie odbytu i okolic miejsc intymnych. Jak zrobić?

Skóra znajdująca się wokół okolic intymnych jest z natury ciemniejsza. Zarówno okolice odbytu, jak i sromu w ciemnym kolorze to zjawisko naturalne i występujące powszechnie. Jednak coraz popularniejszy staje się trend, zgodnie z którym okolice te poddaje się rozjaśnianiu, by w jak największym stopniu zbliżone były kolorystycznie do barwy skóry występującej na całym ciele. Tego typu zabiegi są dość kontrowersyjne i przez wiele osób uznane za niebezpieczne dla zdrowia i zbędne. Jednak procedura ta staje się coraz bardziej popularna, choć stanowi jedynie kwestię estetyczną. W jaki sposób przeprowadzić wybielanie odbytu oraz okolic intymnych i czy jest to bezpieczne? Skąd wziął się ten trend?
wybielanie odbytu

Dlaczego wybielanie odbytu i miejsc intymnych staje się coraz bardziej popularne?

Wybielanie odbytu i okolic miejsc intymnych spowodowane jest aspektami estetycznymi i wizualnymi. Dla niektórych osób ciemniejsza skóra w tych okolicach stanowi defekt i jest źródłem dyskomfortu, zwłaszcza w sytuacjach intymnych. U innych powoduje psychiczne blokady i niedostateczną satysfakcję ze zbliżenia. Zmianie ulegają również ogólnoświatowe kanony piękna i wzorce, które dużą uwagę skupiają właśnie na okolicach bikini oraz strefach intymnych.
Wpływ na chęć zmiany barwy i ujednolicenia kolorytu odbytu i okolic intymnych ma też popularność seksu oralnego oraz analnego. Sam ciemniejszy kolor stref intymnych związany jest natomiast z nagromadzeniem w tych okolicach melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za intensywność odcienia skóry. Im więcej jest go w komórkach, tym ciemniejszy ma ona kolor.  

Metody wybielania odbytu – którą wybrać?

Wybielanie odbytu oraz warg sromowych wykonać można na trzy sposoby. Najpopularniejszą i najczęściej wybieraną jest specjalny żel lub krem o działaniu rozjaśniającym. Coraz popularniejsze staje się również wybielanie laserowe, choć można tego dokonać także przy pomocy metod naturalnych.
Dostępne na rynku żele i kremy wybielające do okolic intymnych najczęściej w swoim składzie zawierają takie substancje jak arbutyna, kwas kojowy i związki naturalne powodujące rozjaśnienie skóry. Ich działanie polega na depigmentacji skóry i unieszkodliwieniu barwników odpowiedzialnych za ciemną barwę.
Podczas stosowania tego typu preparatów należy zachować ogromną ostrożność i nakładać produkt wyłącznie na miejsca o ciemnym zabarwieniu. Efekty działania żeli i kremów wybielających widoczne są po kilku tygodniach stosowania. Pamiętać należy o regularnym stosowaniu produktu oraz używaniu go ściśle z zaleceniami znajdującymi się w ulotce.

Wybielanie odbytu laserem – zalety i wady

Zabieg wybielania odbytu i okolic intymnych można przeprowadzić również w profesjonalnym salonie kosmetycznym lub placówce oferującej procedury z zakresu medycyny estetycznej. Wybierając tę metodę, oczekiwany efekt uzyskać można znacznie szybciej. W zależności od rodzaju skóry potrzebne są 2–3 zabiegi.
Zabieg laserowego wybielania odbytu polega na skierowaniu na ciemniejsze miejsce wiązki laserowej. Skóra musi być wcześniej wydepilowana i bez podrażnień. Tuż przed zastosowaniem lasera okolica zabiegowa smarowana jest specjalnym kremem znieczulającym. Depigmentacja laserowa ma jednak swoje wady. Jest to zabieg dość kosztowny. Jeden zabieg kosztuje około 1000 zł, a okolicom wybielanym mogą po jego wykonaniu towarzyszyć podrażnienia.

Domowe i naturalne sposoby na wybielanie odbytu i warg sromowych

Wybielanie odbytu i miejsc intymnych można również przeprowadzić w warunkach domowych z zastosowaniem środków naturalnych, niezawierających chemii. W tym przypadku pomocna może być cytryna, jogurt naturalny oraz kurkuma.
Witamina C, która zawarta jest w soku z cytryny, ma działanie rozjaśniające. Metoda ta sprawdza się zarówno w przypadku wybielania skóry pod pachami, dłoni, jak i odbytu oraz okolic intymnych. Aby przeprowadzić wybielanie za pomocą cytryny, wyciśnięty z niej sok należy wcierać w skórę, która ma być rozjaśniona, a następnie zmyć po kilkunastu minutach. W przeciwnym wypadku substancja może wywołać przesuszenie skóry i spowodować podrażnienia.
Do wybielania odbytu przyda się również jogurt naturalny. Zawiera on kwas mlekowy, który ma działanie wybielające. Należy więc nanieść go na wybielane okolice i delikatnie wmasować. Po 15–30 minutach jogurt trzeba zmyć ciepłą wodą. Jest to metoda całkowicie bezpieczna, która nie wywoła uciążliwych podrażnień.
Innym sposobem naturalnego wybielania odbytu jest roztwór wykonany z kilku łyżeczek kurkumy i wody. Utworzona w ten sposób gęsta pasta ma właściwości rozjaśniające i nałożona na ciemniejsze miejsca będzie stopniowo powodować ich rozjaśnienie. Mieszankę trzymać należy na danym obszarze 10–15 minut, po czym dokładnie spłukać. Aby spotęgować efekt działania, kurkumę można zmieszać z jogurtem naturalnym. 
W zależności od wybranej metody efekt może pojawić się po kilku tygodniach lub miesiącach. Najszybsze rezultaty widoczne będą po depigmentacji laserowej. Po kilkunastu tygodniach można zazwyczaj spodziewać się wybielenia odbytu i warg sromowych po stosowaniu specjalnych żeli i kremów. Metody naturalne wymagają natomiast największej cierpliwości, jednak są najbezpieczniejsze, a ryzyko podrażnień minimalne.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo