Data modyfikacji:

Jaki wykonać zabieg na cellulit? Jakie są najlepsze zabiegi?

Pomarańczowa skórka – bardzo jej nie lubimy, choć przypadłość ta przydarza się zdecydowanej większości kobiet. Jak się jej pozbyć? Który zabieg na cellulit będzie najlepszy i najskuteczniejszy? Oto zabiegi na cellulit, które wykonasz samodzielnie w domu.
jaki zabieg na cellulit
Drenaż limfatyczny, mezoterapia igłowa czy ultradźwięki i kriolipoliza – to nazwy zabiegów, które wykonasz w salonach kosmetycznych. Są skuteczne, ale trzeba je powtarzać, a każdy z nich to spory koszt. Warto więc skupić się na codziennej i regularnej pielęgnacji ciała i skóry w domu. Sprawdzamy, jakie zabiegi na cellulit mogą pomóc utrzymać skórę w dobrym stanie.
Dlaczego tak bardzo nie lubimy cellulitu? Wygląda niezdrowo i nieestetycznie. Szacuje się, że na pomarańczową skórkę cierpi od 80 do 98 procent dorosłych kobiet. Skóra marszczy się i wygląda, jakby miała grudki i tłuszcz na pośladkach, udach i na brzuchu. Ale cellulit może też umiejscowić się na ramionach i łydkach. Zazwyczaj jego wystąpienie uwarunkowane jest genetycznie, ale objawy mogą wystąpić, jeśli cierpisz na zaburzenia hormonalne (zbyt wysoki poziom estrogenu), mało się ruszasz, nie uprawiasz sportów i niezdrowo się odżywiasz, a szczególnie niebezpieczna jest dieta z dużą ilością węglowodanów.
Jak zapobiegać cellulitowi? Skórę na udach, pośladkach i brzuchu trzeba nawilżać i ujędrniać. A wspomagać zabiegami szczotkowania, masażami i stosowaniem baniek chińskich.

Masuj i szczotkuj ciało – zabieg na cellulit masażerami

Najprostszy zabieg na cellulit, który wykonasz samodzielnie w domu, to masaż. Potrzebna będzie specjalna szczotka, którą będziesz masować miejsca na ciele dotknięte cellulitem. Najlepsze będą masażery drewniane – są naturalne, ekologiczne, a drewno w kontakcie ze skórą jest przyjemne i zdrowe. Możesz też wybierać masażery z plastiku, które są bezpieczne i tańsze od tych z drewna. Najlepsze efekty w redukcji cellulitu daje połączenie stosowania masażu z balsamami ujędrniającymi do ciała.
Inną metodą, również związaną z masażem, jest szczotkowanie ciała na sucho. Potrzebna będzie szczotka o miękkim, naturalnym włosiu, polecane jest np. włosie roślinne z agawy. Zabieg ten wykonuje się codziennie wieczorem, a efekty widoczne są już po dwóch tygodniach. Szczotkowanie pobudza krążenie krwi i limfy, dzięki czemu skóra będzie bardziej gładka. Zabiegu nie powinny stosować kobiety w ciąży i osoby z żylakami na nogach. Nie masuje się też dekoltu, szyi i twarzy, ponieważ skóra jest tam bardzo delikatna. Masaż na sucho zaczyna się od stóp i przesuwa szczotkowanie ku górze. Łydki i brzuch masujemy pod lekkim kątem, pośladki i uda – kolistymi ruchami. Masaż nie powinien trwać dłużej niż 5 minut, a po zabiegu dobrze jest umyć ciało, by zmyć martwy naskórek. Należy także oczyścić szczotkę.

Wcieraj balsamy – zabieg na cellulit z użyciem kosmetyków

Wcieranie w miejsca dotknięte cellulitem balsamów to metoda równie skuteczna, jak masaże. Specjalnie dobrane składniki balsamów działają przede wszystkim ujędrniająco, pobudzają krążenie krwi oraz nawilżają. Najlepsze balsamy to te o naturalnym składzie z zawartością wyciągów roślinnych i olejków. Polecanym kosmetykiem jest np. balsam cynamonowy, który poprawia elastyczność skóry i zmniejsza widoczność skórki pomarańczowej. Olejek cynamonowy dezynfekuje skórę, zmniejsza ból podczas masażu, działa jak afrodyzjak, rozgrzewa organizm i regeneruje tkanki. Najlepsze efekty można osiągnąć, stosując balsam równocześnie z masażami i ćwiczeniami. Rozgrzane tkanki szybciej spalą tłuszcz, a lepsza przemiana materii sprawi, że z tkanek szybciej znikną szkodliwe substancje. Pamiętaj, że balsam cynamonowy może powodować zaczerwienienie skóry.

Zasysaj skórę – zabiegi na cellulit z wykorzystaniem baniek chińskich

Inny popularny i bardzo skuteczny zabieg na cellulit to masaż gumową bańką chińską, która próżniowo zasysa skórę i znajdującą się pod nią tkankę. Zabieg możesz wykonać w gabinecie kosmetycznym, ale też w domu. Masaż ma wiele zalet – przede wszystkim pobudza krążenie krwi, dotlenia i odżywia tkanki oraz skórę, ale też wygładza i ujędrnienia, rozbijając przy tym tłuszcz, który odpowiada za cellulit. Bańki zmniejszają też zastoje wody i limfy, które przyczyniają się do obrzęku ciała. Bańki rozluźniają mięśnie i wspierają wydalanie z organizmu toksyn powstających podczas przemiany materii.
Samodzielne stosowanie baniek chińskich wymaga wprawy, ale nie jest skomplikowane. Ściśniętą bańkę przyłóż do skóry posmarowanej kosmetykiem poślizgowym, który umożliwi przesuwanie bańki po ciele i jednocześnie będzie działał redukująco na cellulit. Najlepszy będzie samodzielnie przygotowany olejek na bazie oliwy z oliwek z domieszką olejku cynamonowego lub cedrowego. Masuj ciało kolistymi ruchami. Zdejmując bańkę z ciała, używaj palca wskazującego, którym delikatnie podważysz krawędź bańki i wpuścisz powietrze – nie wolno odrywać bańki, ponieważ grozi to popękaniem naczynek i powstaniem siniaków na skórze. Masażu nie wolno stosować w ciąży i w trakcie miesiączki, a także jeśli masz kruche naczynka krwionośne, hemofilię, żylaki, choroby serca, nowotwory.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.