Data publikacji:

Zapalenie okołoustne. Jakie są przyczyny i objawy oraz jak leczyć?

Defekty kosmetyczne występujące na twarzy powodują spory dyskomfort, gdyż nie da się ich ukryć. Jednym z nich jest zapalenie okołoustne. Jest to choroba skórna, która występuje u kobiet w różnym wieku. Stanowi częsty problem dermatologiczny, który z reguły ciężko wyleczyć. Przyczyn pojawienia się go na cerze może być wiele, dlatego też walka z nim jest taka ciężka. Jakie są przyczyny zapalenia okołoustnego? Jak wyleczyć tę chorobę? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak zwalczyć zapalenie okołoustne.
zapalenie okołoustne

Zapalenie około ustne – czym jest ten defekt?

Dermatoza okołoustna jest formą zapalenia skóry, która objawia się wykwitem grudkowo-rumieniowym zazwyczaj wokół ust. Pojawia się głównie u kobiet w wieku 15–45 lat, ale zdarza się także u dzieci. Daną chorobę ciężko wyleczyć, cały proces trwa tygodniami, a czasem nawet miesiącami. Zapalenie okołoustne często mylone jest z trądzikiem różowatym, jednak badania dowiodły, że nie ma z nim nic wspólnego. To błędne myślenie może powodować wprowadzenie złego leczenia, nieskutecznego dla tej choroby. Dlatego ważne jest, aby z objawami skórnymi zgłosić się do dermatologa, który stwierdzi obecność danej choroby i podejmie właściwe środki leczenia.

Przyczyny powstawania zapalenia okołoustnego

Przyczyny powstawania zapalenia okołoustnego nie są do końca sprecyzowane. Najczęściej wpływ na pojawianie się uporczywych krostek ma stosowanie glikokortykosteroidów. Są to sterydy wykorzystywane w dermatologii do miejscowego leczenia chorób. Jednak jak widać, nie na wszystkich działają w pożądany sposób. Dermatoza okołoustna może powstawać również przez przyjmowanie doustnych leków ze sterydem, stosowanych z powodu innej choroby. Przyczyną może być także dysfunkcja bariery naskórkowej, zmiany hormonalne, niektóre kosmetyki pielęgnacyjne, antykoncepcja hormonalna, podrażnienie mieszków włosowych, infekcje, a także niedobór wody w organizmie. Jak widać, wymienionych zostało wiele czynników, które mogą wpływać na powstanie zapalenia okołoustnego, a jest ich jeszcze więcej. Dlatego też leczenie danej choroby nie jest takie proste, gdyż należy znaleźć czynnik wywołujący dermatozę i wykluczyć go.

Objawy okołoustnego zapalenia skóry

Głównymi objawami, które można zaobserwować podczas zapalenia okołoustnego, są:
  • rumieniowo-grudkowe krostki;
  • wypryski;
  • zaczerwienienia na twarzy, zwłaszcza wokół ust;
  • ból, swędzenie;
  • wysypka na brodzie, wokół ust, oczu i nosa;
  • ropne krostki;
  • suche, łuszczące się plamy na skórze.
Objawy danej choroby mogą być różne w zależności od przyczyny jej powstania. Jednak każde z nich jest kłopotliwe nie tylko pod względem dolegliwości bólowych, ale także estetycznym. 

Zapalenie okołoustne – leczenie

Pierwszym krokiem, po zauważeniu typowych objawów zapalenia okołoustnego, jest udanie się na wizytę do dermatologa. Po stwierdzeniu danej choroby należy postępować zgodnie ze wskazówkami specjalisty. Przede wszystkim należy skupić się na wyeliminowaniu przyczyny, która doprowadziła do dermatozy okołoustnej, oraz używaniu leków bądź maści przepisanych przez lekarza. Jeżeli środkiem drażniącym skórę, który powoduje zapalenie, jest kosmetyk, środek kosmetyczny bądź inny produkt, możemy zaprzestać jego stosowanie i zobaczyć, czy zmiany skórne ustępują. Jeżeli nie, to należy znaleźć inną przyczynę powstawania tego schorzenia.
Dodatkowo na nadmierną suchość i łuszczenie się skóry wokół ust, świąd, pękanie itp. warto stosować środki nawilżające, natłuszczające, które zminimalizują objawy zapalenia okołoustnego. W tym wypadku wskazane jest, aby stosowane kosmetyki na zwalczenie choroby były wykonane z naturalnych substancji i nie posiadały barwników i zapachów, które dodatkowo podrażniłyby skórę. Zaleca się łagodne preparaty zawierające w swoim składzie wspomagające składniki aktywne. Można również łagodzić świąd i pieczenie za pomocą maseczek o funkcji łagodzącej, które posiadają np. aloes bądź miód.
Środkiem wspomagającym zwalczenie zapalenia okołoustnego często są maści przepisane przez lekarza. Należy je oczywiście stosować regularnie, w celu zauważenia efektów. Z reguły są to maści o mocnym działaniu z antybiotykiem. Wspomagającą maścią może być także maść z witaminą A, która zapobiega wypryskom, przyspiesza gojenie ran, a także wspomaga układ odpornościowy.
Dodatkowo, można wykonywać niektóre podstawowe czynności w domu, które wspomogą proces leczenia zapalenia okołoustnego. Są nimi między innymi częsta zmiana pościeli na świeżą; mycie twarzy w rękawiczkach jednorazowych i wycieranie jej czystym ręcznikiem; unikanie dotykania twarzy w ciągu dnia, zwłaszcza okolicy wokół ust; przyjmowanie odpowiedniej suplementacji oraz stosowanie delikatnej pielęgnacji cery.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie zapalenia okołoustnego?

Niniejsza choroba zapalna z reguły dobrze reaguje na leczenie. Proces może trwać parę tygodni lub miesięcy, jednak w większości przypadków kończy się powodzeniem i brakiem nawrotów. W wyleczeniu dermatozy okołoustnej podstawową rzeczą, którą musimy wykonywać, jest regularne przyjmowanie leków i stosowanie maści oraz na stałe wykluczenie czynników powodujących to schorzenie. Po zakończeniu leczenia ważne jest ograniczenie stosowania preparatów, które mogły powodować zapalenie skórne oraz nie stosować innych kosmetyków o podobnym składzie. Wskazane jest także wykonywanie delikatnej pielęgnacji, dla podtrzymania efektów zdrowej i świetlistej skóry.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dominika Mańka