Data publikacji:

Zapowietrzony paznokieć: jak się z tym uporać?

Manicure hybrydowy bądź żelowy podbija serca kobiet od wielu lat. Taka stylizacja pomaga na zachowanie ładnych i schludnych paznokci na parę tygodni. Jednak zabierając się za specjalistyczny manicure, należy znać podstawy jego wykonywania, aby nie doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji. Na początku przygody z wykonywaniem manicure’u mogą przydarzyć się wpadki, które wynikają właśnie z braku doświadczenia. Jedną z nich jest zapowietrzenie masy. Jak ono powstaje? Jak się uporać z zapowietrzeniem paznokcia? Oto nasze rady.
zapowietrzony paznokieć

Dlaczego paznokieć się zapowietrza?

Zapowietrzenia masy użytej do stylizacji paznokci przytrafia się głównie niedoświadczonym stylistkom paznokci. Dany problem może wynikać z nieznajomości produktów, które zostały użyte podczas stylizacji bądź złej aplikacji produktu. Czym objawia się zapowietrzenie paznokcia? Jest to odspajanie się lakieru od płytki paznokcia, który może tworzyć bąbel wypełniony powietrzem, bądź powodować odchodzenie całej masy od paznokcia. W miejsce zapowietrzone łatwo dostaje się natomiast brud, który niedoczyszczony, może prowadzić do wytworzenia się grzybicy i dalszych problemów płytki paznokcia.

Jak zapobiec zapowietrzeniu paznokcia?

Przede wszystkim, aby zapobiec zapowietrzeniu paznokcia, należy odpowiednio przygotować płytkę paznokcia. W tym celu używamy bloczka polerskiego, którym matujemy płytkę paznokcia. Wpłynie to na lepszą przyczepność lakieru do naturalnej płytki paznokcia. Jednak ważne, aby tę czynność wykonać subtelnie, gdyż nie chcemy przepiłować paznokcia, co da odwrotny efekt, tylko delikatnie pozbyć się błyszczącej warstwy płytki paznokcia.
Następnym kluczowym czynnikiem jest dokładne opracowanie skórek naokoło paznokcia. Należy zwrócić uwagę nie tylko na tylny wał paznokcia, ale także na te boczne, które są często pomijane. Nieodpowiednie przygotowanie wszystkich wałów około paznokciowych może skutkować szybszym odpryskiwaniem lakieru lub pojawieniem się powietrza pod lakierem. Najlepszą metodą pozbycia się suchych skórek i nabłonka z paznokcia jest użycie frezarki i odpowiednich frezów, które w szybki i dokładny sposób pomogą w ich pozbyciu się. Niestety metoda odsuwania skórek drewnianym patyczkiem jest zbyt mało precyzyjna i nie raz niedokładnie odepchnie nabłonek, który pojawia się na płytce paznokcia.
Z pomocą przy zapobieganiu zapowietrzeniu paznokcia przychodzi także primer. Czym jest dany produkt? Można go stosować zarówno pod produkty hybrydowe, żelowe, jak i akrylowe. Służy przede wszystkim do przedłużenia stylizacji paznokci, gdyż przyczynia się do odtłuszczenia paznokcia, zmiany pH, co powoduje zwiększenie przyczepności lakieru. Jak się go używa? Wystarczy nałożyć go w niewielkiej ilości na płytkę paznokcia, omijając skórki, a następnie poczekać chwilę, aż odparuje.

Doświadczenie a zapowietrzenie paznokcia

Jeżeli mimo wymienionych powyżej wskazówek pojawiają się na świeżo wykonanej stylizacji zapowietrzenia, to znaczy, że coś jest nie tak. Tylko co, skoro robi się wszystko tak, jak się powinno? Problem może tkwić w braku doświadczenia pracą przy paznokciach. Na zapowietrzenie lub odchodzenie lakieru od płytki paznokcia może mieć wpływ zła technika przy budowie paznokcia. Wtedy z pomocą przychodzą kursy pod okiem profesjonalnych stylistów paznokci, którzy w praktyce pokażą, jak wykonuje się manicure oraz jakich błędów unikać.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dominika Mańka