Data modyfikacji:

Zaskórniki na czole – jak sobie z nimi poradzić?

Kojarzysz ciemne, często brązowe albo czarne kropeczki, które pojawiają się na czole, nosie lub brodzie? A może zauważyłaś białe i malutkie wypryski? To zaskórniki, które mogą przyjmować postać otwartą i zamkniętą. Przyczyn ich powstawania jest wiele, jednak istnieje kilka skutecznych sposobów na oczyszczenie ujść gruczołów łojowych i pozbycie się niedoskonałości. Masz zaskórniki na czole? Zobacz, jak się ich pozbyć!
zaskórniki na czole

Dlaczego powstają zaskórniki na czole?

Skąd się biorą zaskórniki na czole? Zanim podpowiemy ci, jak się ich pozbyć, warto najpierw sprawdzić, dlaczego w ogóle powstają. Być może po poznaniu przyczyn pojawiania się wągrów na czole będziesz w stanie określić, jakie błędy popełniasz, i szybko je wyeliminujesz, aby poprawić kondycję i wygląd swojej skóry.
Do przyczyn powstawania zaskórników na czole zaliczamy:
  • nadmierną produkcję sebum, czyli łoju,
  • problemy ze zbyt intensywnym rogowaceniem ujść mieszków włosowych,
  • niewłaściwą pielęgnację (na przykład stosowanie kosmetyków ze składnikami o wysokim potencjalne komedogenności),
  • rezygnację z demakijażu lub niedokładne oczyszczanie skóry,
  • zmiany hormonalne,
  • nieodpowiednio zbilansowaną dietę (częste spożywanie produktów przetworzonych),
  • przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych, antydepresantów i przeciwgruźliczych,
  • stres,
  • palenie papierosów.
Jak widzisz – wągry na czole mogą mieć różne podłoże. Jeśli chcesz z nimi skutecznie walczyć, to koniecznie wprowadź nasze porady w życie. Poniżej podpowiadamy ci, jak pozbyć się zaskórników na czole.

Otwarte i zamknięte zaskórniki na czole – czym się od siebie różnią?

Jak wspomnieliśmy już we wstępie artykułu, wyróżniamy otwarte i zamknięte zaskórniki na czole. Pierwszy typ niedoskonałości charakteryzuje się ciemnym kolorem, który powstaje w wyniku zatkania ujść gruczołów łojowych. Z kolei drugi rodzaj, czyli zamknięte zaskórniki, mają biały odcień i mogą występować nie tylko na czole, ale także na policzkach, brodzie, nosie, ramionach albo plecach.

Wągry na czole – podstawy pielęgnacji w walce z zaskórnikami

Bez względu na to, czy zmagasz się z zaskórnikami na czole, czy w innych partiach twarzy – odpowiednia pielęgnacja to podstawa. Zacznij od zadbania o dokładne oczyszczenie skóry. Rano używaj do tego jednego kosmetyku, a wieczorem postaw na dwuetapowe oczyszczanie. To połączenie oleju, masła czy płynu micelarnego (pierwszy etap) z ulubionym produktem do mycia twarzy (drugi etap). Dzięki temu dokładnie oczyścisz cerę z wszelkich zabrudzeń i przygotujesz ją do aplikacji kolejnych kosmetyków.
Jak jeszcze walczyć z zaskórnikami zamkniętymi i otwartymi na czole? Zdecydowanie z pomocą peelingu. Złuszczanie martwego naskórka powinno wykonywać się 1–2 razy w tygodniu, stosując do tego formułę enzymatyczną albo kwasową. W przypadku trądziku zaskórnikowego warto zrezygnować z peelingu ziarnistego, ponieważ drobinki mogą przyczyniać się do „rozsiewania” niedoskonałości.
Co ciekawe, jeśli masz wągry na czole i nie wiesz, jak się ich pozbyć, to być może do tej pory pomijałaś krem z filtrem w porannej rutynie. Ekspozycja twarzy na promienie słoneczne powoduje nie tylko przedwczesne starzenie się skóry, ale także może przyczyniać się do powstawania niedoskonałości, w tym zaskórników na czole i innych partiach twarzy.

Te składniki aktywne pomogą ci w walce z wągrami na czole!

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji twarzy, szukaj składników aktywnych, które mają potwierdzone działanie w walce z zaskórnikami zamkniętymi i otwartymi na czole. Świetnym wyborem jest kwas salicylowy o właściwościach mikrozłuszczających i przeciwzapalnych. Równie dobrze poradzi sobie znany i lubiany niacynamid, który reguluje produkcję sebum i wykazuje działanie przeciwzapalne.
Jakie inne składniki aktywne pomagają w walce z zaskórnikami na czole? Zdecydowanie antybakteryjny i przeciwłojotokowy kwas azelainowy albo szikimowy. Jeżeli chcesz pozbyć się wągrów i jednocześnie zachować młody wygląd cery, to wprowadź do swojej rutyny pielęgnacyjnej retinol albo retinal. Uwaga! Przed rozpoczęciem stosowania formuł z pochodnymi witaminy A zapoznaj się informacjami dotyczącymi budowania tolerancji na te składniki.

Masz zaskórniki na czole? Zobacz, jak się ich pozbyć u kosmetyczki

Zmagasz się z zaskórnikami na czole i czujesz, że domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanego efektu? W takim razie doskonałym pomysłem jest wybranie się do kosmetyczki. Możesz zapisać się na przykład na mikrodermabrazję, podczas której złuszcza się martwy naskórek i zmniejsza produkcję sebum.
Równie doskonałym pomysłem jest peeling kawitacyjny, który możesz wykonać nie tylko u kosmetyczki, ale także w domu. Podczas zabiegu urządzenie emituje fale ultradźwiękowe, które oczyszczają skórę, zmniejszają ilość wągrów na czole oraz sprawiają, że cera jest wygładzona, świeża i promienna.
Chętnie stosujesz w pielęgnacji kwasy? W takim razie pójdź o krok dalej i zapisz się na peeling kwasowy u kosmetyczki. Profesjonalistka może zaproponować ci preparat o wyższym stężeniu, a tym samym – o intensywniejszym i skuteczniejszym działaniu. Szczególnie polecany jest kwas migdałowy, ale z zaskórnikami na czole równie dobrze poradzi sobie kwas salicylowy.

Zaskórniki na czole – o czym jeszcze pamiętać?

Pamiętaj, że warto zadbać także o odpowiednio zbilansowaną dietę. Zamień przetworzone produkty i fast foody na świeże warzywa, owoce i dobre jakościowo źródła białka. Dobrym pomysłem jest też przetestowanie diety o niskim indeksie glikemicznym.
Jeśli palisz, to warto rzucić papierosy. W przypadku nadmiaru stresu w codziennym życiu postaraj się go zredukować – zacznij uprawiać jogę, zafunduj sobie długą kąpiel przed snem albo porozmawiaj z kimś o swoich problemach.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.