Data modyfikacji:

Zaskórniki otwarte – jak się ich pozbyć? Skąd się biorą?

Zaskórniki na twarzy są dość powszechnym problemem. Te otwarte, czyli wągry, powstają w wyniku nadmiernej produkcji łoju. Sebum zalega w porach, a utleniający się czop łojowy nabiera ciemnego koloru. Dlaczego jeszcze pojawiają się zaskórniki otwarte oraz jak z nimi walczyć? Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika, w którym dzielimy się przydatnymi informacjami na temat zaskórników na twarzy!
zaskórniki otwarte

Zaskórniki otwarte – jak je rozpoznać?

Jak rozpoznać zaskórniki otwarte? Po ich kolorze! To czarne albo ciemnobrązowe kropki, które najczęściej pojawiają się w na nosie i brodzie. Wągry, bo tak potocznie się je nazywa, powstają w wyniku utleniania się sebum zalegającego w ujściach mieszków włosowych i nadkażenia przez bakterie Propionibacterium acnes
Innym rodzajem zaskórników na twarzy są te zamknięte, które przybierają postać białych podskórnych krostek. Często towarzyszy im zaczerwienienie i ból oraz mogą przerodzić się w stan zapalny. Mogą pojawić się nie tylko na twarzy, ale także na innych częściach ciała – plecach, dekolcie czy pachwinach.
Warto pamiętać, że zaskórniki na twarzy nie znają wieku. Wbrew pozorom nie są problemem wyłącznie nastolatków w okresie dojrzewania. Równie często zmagają się z nimi dorosłe osoby.

Przyczyny powstawania zaskórników otwartych na twarzy

Dlaczego powstają zaskórniki otwarte? Przyczyn pojawiania się niedoskonałości na twarzy może być wiele. Najczęściej są one bezpośrednio związane z typem cery. U osób ze skórą mieszaną i tłustą można zaobserwować je o wiele częściej niż w przypadku cery normalnej czy suchej.
Bezpośrednio na powstawanie zaskórników wpływają:
  • nadmierne rogowacenie martwych komórek naskórka,
  • zbyt duża ilość produkowanego sebum,
  • zaburzenie procesu złuszczania naskórka.
Do innych czynników, które przyczyniają się do powstawania zaskórników otwartych, możemy zaliczyć:
  • pomijanie etapu złuszczania martwego naskórka (peelingu albo kwasu),
  • zmiany hormonalne (na przykład w okresie dojrzewania albo związane z cyklem miesiączkowym),
  • niewłaściwą pielęgnację (stosowanie kosmetyków ze składnikami komedogennymi, niedokładne oczyszczanie twarzy),
  • nadmierne wysuszanie i podrażnianie skóry zbyt mocnymi kosmetykami,
  • niewłaściwą dietę.

Składniki aktywne skuteczne w walce z zaskórnikami otwartymi

Najlepszym sposobem na walkę z zaskórnikami jest przyjrzenie się swojej rutynie pielęgnacyjnej. Być może do tej pory nie używałaś kosmetyków z odpowiednimi składnikami aktywnymi i dlatego nie widziałaś efektu. Co powinno znaleźć się w produktach do twarzy? Zdecydowanie polecamy ci wypróbowanie kwasów, w szczególności kwasów salicylowego, azelainowego, glikolowego, migdałowego i pirogronowego.
Oprócz kosmetyków z kwasami warto zainteresować się serum z retinolem, które działa nie tylko na niedoskonałości, ale także na przebarwienia i zmarszczki. W walce z zaskórnikami otwartymi pomoże ci też ekstrakt z zielonej herbaty, niacynamid i srebro koloidalne.

Jakich składników unikać, jeśli masz problem z zaskórnikami otwartymi?

Wiesz już, jakie składniki aktywne są wręcz wskazane w walce z zaskórnikami otwartymi. A których z nich unikać? Zrezygnuj z kosmetyków zawierających substancje komedogenne, czyli takie, które mają wysoki potencjał zaskórnikotwórczy. Najprościej mówiąc – są to składniki, które blokują ujścia gruczołów łojowych, prowadząc w efekcie do powstawania zaskórników na twarzy.
Ryzyko powstawania zaskórników otwartych zwiększają przede wszystkim niektóre oleje – z awokado, z pestek malin, kokosowy, z kiełków pszenicy oraz ze słodkich migdałów. Podobnie działa parafina, niektóre silikony, masło kakaowe i shea, ekstrakt z alg oraz SLS.

Najlepsze kosmetyki na zaskórniki na twarzy

Najlepszym kosmetykiem na zaskórniki na twarzy jest… dobry produkt do oczyszczania skóry! Jeśli zadbasz o to, aby każdego dnia dokładnie usuwać wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, to już wkrótce zauważysz efekty widoczne gołym okiem. Polecamy ci wypróbowanie metody wieczornego dwuetapowego oczyszczania – zacznij od oleju albo masełka, a następnie umyj twarz ponownie, tym razem żelem, pianką albo emulsją.
Równie ważny jest peeling. Jeśli zrezygnujesz z regularnego złuszczania martwego naskórka, to wkrótce zauważysz, że pory się rozszerzają, a na twarzy pojawiają się wągry. Warto wykonywać go 1–2 razy w tygodniu, stosując do tego peeling kwasowy albo enzymatyczny.
Składniki aktywne skuteczne w walce z zaskórnikami otwartymi możesz przemycić do pielęgnacji już na etapie tonizacji. Świetnym wyborem jest na przykład tonik z ekstraktem z zielonej herbaty albo kwasem salicylowym. Równie dobrze zadziała serum, które zawiera wyższe stężenie składników aktywnych od kremu.

Domowe sposoby na zaskórniki otwarte – jak z nimi walczyć?

Jak jeszcze usunąć zaskórniki otwarte? Możesz wypróbować domowe sposoby. Już teraz warto podkreślić, że żaden z nich nie wymaga wyciskania niedoskonałości. Nie radzimy tego robić, bo możesz sobie zaszkodzić i rozsiać zaskórniki po całej twarzy albo doprowadzić do przekształcenia się wągrów w bolesne stany zapalne.
Jednym z domowych sposobów na zaskórniki jest parówka. Potrzebujesz do tego maksymalnie 10–15 wolnych minut, miski z gorącą wodą i ewentualnie ziół – rumianku, lipy albo nagietka. Wystarczy nachylić się nad gotową mieszanką i trzymać głowę w odległości około 30–40 cm od wody. Aby wzmocnić działanie parówki, przykryj głowę ręcznikiem.
Możesz także przygotować domową maseczkę peel-off. Na zaskórniki otwarte świetnie działa mieszanka węgla aktywnego, żelatyny i wody. Takie połączenie działa antybakteryjnie, jednocześnie nawilżając skórę.

Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.