Data modyfikacji:

Zaskórniki zamknięte – jak się ich pozbyć? Skąd się biorą?

Zaskórniki zamknięte i otwarte to jedne z najczęściej występujących problemów ze skórą. Zmagają się z nimi kobiety w różnym wieku, a pożegnanie się z nimi raz na zawsze może okazać się nie lada wyzwaniem. Na szczęście przychodzimy z pomocą! Jeśli masz cerę mieszaną albo tłustą, a na twojej twarzy pojawiają się białe podskórne grudki, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Podpowiadamy w nim, jak pozbyć się zaskórników zamkniętych za pomocą kosmetyków i domowych sposobów.
zaskórniki zamknięte jak się ich pozbyć

Zaskórniki zamknięte – jak je rozpoznać?

Jak rozpoznać zaskórniki zamknięte? To białe podskórne grudki, które występują najczęściej na czole, brodzie i policzkach. Oczywiście, mogą pojawić się także w innych miejscach. I to nie tylko na twarzy – zaskórniki zamknięte wychodzą także na plecach, pachwinach czy dekolcie. W dużych ilościach tworzą wyczuwalną pod palcami kaszkę. Najczęściej towarzyszy im również stan zapalny i zaczerwienienie.
Ich przeciwieństwem są zaskórniki otwarte, które mają ciemny kolor. Wągry są po prostu zanieczyszczeniami, które w trakcie zalegania w ujściach mieszków łojowych ulegają utlenieniu. 

Skąd się biorą zaskórniki zamknięte?

Zaskórniki zamknięte powstają w wyniku zablokowania ujść gruczołów łojowych. Przyczyn trądziku zaskórnikowego może być wiele. Zazwyczaj jest to zaburzona gospodarka hormonalna albo nadmiar złych bakterii – Propionibacterium acnes. Do innych czynników, które odpowiadają za pojawianie się zaskórników zamkniętych, zaliczamy:
  • niewłaściwą pielęgnację (rezygnacja z demakijażu i oczyszczania, stosowanie kosmetyków ze składnikami komedogennymi),
  • dietę bogatą w cukry proste i tłuszcze,
  • miesiączkę i związane z nią zmiany hormonalne w kobiecym organizmie,
  • stres,
  • palenie papierosów,
  • rzadkie zmienianie pościeli i ręczników.

Czy można wyciskać zaskórniki zamknięte?

Choć zaskórniki mogą zachęcać swoim wyglądem do wyciskania, to pod żadnym pozorem nie wolno tego robić. Najlepiej ich nawet nie dotykać, ponieważ możesz przenieść bakterie na pozostałe partie twarzy. To w efekcie spowoduje jeszcze większą liczbę zaskórników zamkniętych.
Dodatkowo wyciskanie prowadzi do powstawania blizn oraz może sprawić, że zaskórniki zamknięte zamienią się w ropne zmiany. Jeśli musisz koniecznie je wycisnąć, to najlepiej udaj się do kosmetyczki albo kosmetolożki. Profesjonalistka usunie białą treść w sterylnych, higienicznych warunkach.

Pielęgnacja twarzy z trądzikiem zaskórnikowym – o czym należy pamiętać?

Jeśli zmagasz się z trądzikiem zaskórnikowym, to podstawą twojej pielęgnacji powinno być dokładne oczyszczanie twarzy. Myj ją dwa razy dziennie – rano i wieczorem. O ile po przebudzeniu wystarczy odrobina pianki albo żelu, tak po całym dniu najlepiej wykonać dwuetapowe oczyszczanie, zwłaszcza jeśli aplikujesz krem z filtrem (a powinnaś!) albo wykonujesz codziennie makijaż. W tym celu użyj olejku albo masełka, a następnie umyj skórę pianką, emulsją albo żelem.
Równie ważne jest regularne złuszczanie naskórka. Pomoże ci w tym peeling. Jaki wybrać, aby pożegnać się z zaskórnikami zamkniętymi? Enzymatyczny albo kwasowy. Zrezygnuj za to z formuł ziarnistych – zawarte w nich drobinki mogą przyczyniać się do roznoszenia niedoskonałości po całej twarzy.

Te kosmetyki są polecane w walce z zaskórnikami zamkniętymi

W jakie kosmetyki warto zainwestować, jeśli masz problem z zaskórnikami zamkniętymi? Kosmetolodzy polecają przede wszystkim formuły zawierające:
  • witaminę A,
  • kwas salicylowy,
  • kwas glikolowy,
  • kwas azelainowy,
  • cynk,
  • ekstrakt z zielonej herbaty.
Wymienione składniki aktywne działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie, pomagają w regulacji produkcji sebum, a także delikatnie złuszczają martwy naskórek.
Oprócz podstawowych kosmetyków do pielęgnacji twarzy – produktów do oczyszczania, peelingu i kremu – warto wprowadzić do rutyny pielęgnacyjnej tonik i serum. Dobrym pomysłem jest także zainwestowanie w krem z filtrem oraz maseczkę, którą możesz aplikować po złuszczeniu naskórka.
Warto podkreślić, że wiele kobiet z zaskórnikami zamkniętymi, a tym samym z cerą mieszaną i tłustą, sądzi, że powinno stosować wyłącznie kosmetyki matujące, oczyszczające i przeciwbakteryjne. Oczywiście, są one ważnym elementem pielęgnacji, jednak nie możesz zapomnieć o nawilżaniu! Jeśli doprowadzisz do nadmiernego przesuszenia skóry, to cera zacznie się buntować, produkować jeszcze więcej sebum, co w efekcie doprowadzi do pogorszenia problemu z zaskórnikami zamkniętymi.

Jak się pozbyć zaskórników zamkniętych? Domowe sposoby

W walce z zaskórnikami zamkniętymi pomocne mogą okazać się także domowe sposoby. Jeśli do tej pory nie dałaś im szansy, to warto je wypróbować, zanim przeprowadzisz rewolucję w swojej kosmetyczce.
Jedną z metod, którą stosowały już nasze prababcie, jest parówka. To prosty i zarazem bardzo skuteczny sposób na walkę z zaskórnikami zamkniętymi. Możesz przygotować ją wyłącznie z wody lub dodać ulubione zioła. W przypadku trądziku zaskórnikowego polecamy w szczególności miętę albo rumianek. Parówka powinna trwać maksymalnie 15 minut. W tym czasie pochyl się nad miską i przykryj głowę ręcznikiem.
Równie dobrym pomysłem jest… maseczka z węgla aktywnego domowej roboty! Wystarczy kupić go w aptece, najlepiej w formie kapsułek z proszkiem w środku, a następnie rozcieńczyć w wodzie i aplikować na skórę na kilka minut. Gdy maska zastygnie, możesz delikatnie ją zmyć i przystąpić do kolejnych kroków pielęgnacji.
Możesz także kupić w aptece olejek z drzewa herbacianego i aplikować go punktowo na twarz. Podobnie działa maść ichtiolowa, która wyciąga zanieczyszczenia na zewnątrz.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.