Data modyfikacji:

Żel bez piłowania: jak to zrobić?

Malowanie paznokci jest na topie już od wielu lat. Każda kobieta pragnie mieć zadbane i estetyczne paznokcie cały czas. Jednak jak uzyskać taki efekt? Z pomocą przychodzą żelowe stylizacje paznokci, które wyglądają świetnie i są bardzo trwałe. Żele mogą wykonywać zarówno profesjonalne kosmetyczki w salonach, jak i amatorki w domu. Należy jednak mieć podstawowe umiejętności, aby nie zrobić sobie krzywdy. Jak więc wykonać żel bez piłowania? Czytaj dalej, a dowiesz się, jakie są tajniki robienia żeli.
paznokcie akrylowe

Manicure żelowy – charakterystyka

Stylizacja paznokci wykonywana za pomocą żeli charakteryzuje się długą trwałością, która pozwala na posiadanie pięknych paznokci przez 3–4 tygodnie. Szczególnie polecana jest osobom, u których ze względu na zwiększoną kruchość i łamliwość swoich paznokci nie sprawdzają się inne techniki malowania paznokci. Do wykonania żeli używany jest specjalny żel, który utwardza się w lampie UV. Za pomocą tych produktów można także przedłużyć paznokcie i nadać im wymarzony kształt. Do przedłużania używane są zazwyczaj specjalne formy bądź tipsy, które przedłużą każdy, nawet najbardziej zniszczony paznokieć (oczywiście, jeżeli nie ma do tego żadnych przeciwwskazań).

Żel bez piłowania – krok po kroku

Na początku należy przygotować płytkę paznokcia. W tym celu zdejmij pozostałości po poprzedniej stylizacji, wyrównaj pilnikiem kształt paznokci i wytnij cążkami skórki, jeżeli są suche i wyglądają niekorzystnie. Następnie musisz zmatowić płytkę paznokcia bloczkiem polerskim i przetrzeć dokładnie cleanerem, który odtłuści paznokieć i zmyje pozostałości po piłowaniu. Jeżeli chcesz wykonać przedłużanie, to po przygotowaniu płytki podłuż formę pod paznokieć.
Nałóż niewielką ilość żelu bazowego na paznokieć i rozprowadź go płaskim pędzelkiem. Ważne, aby każdy ruch wykonywać precyzyjnie pod same skórki, zwracając uwagę na to, aby ich nie zalewać. Utwardź bazę pod lampą. (Ten krok nie jest wymagany, jeżeli posiadasz jednofazowy żel).
Następnie użyj żelu docelowego żelu budującego za pomocą płaskiego pędzelka. Ilość nabranego produktu musi być odpowiednia: nie za mała ani nie za duża. Zazwyczaj wystarczy kropla żelu wzięta na pędzelek. Żel rozprowadź dokładnie pod skórki i zabezpiecz wolny brzeg paznokcia. Dla początkujących sprawdzą się idealnie żele samopoziomujące, które równomiernie rozprowadzą się po paznokciu.
Po powyższych krokach można nałożyć warstwę koloru, a następnie top, który utrwali całą stylizację.
Na koniec przemyj każdy paznokieć cleanerem i gotowe. Możesz już cieszyć się pięknymi paznokciami.

Żele samopoziomujące – czym są?

Żele samopoziomujące, dzięki swojej konsystencji, idealnie rozprowadzają się po płytce paznokcia. Nie są na tyle rzadkie, aby zalewać skórki, ale też nie są zbyt gęste, żeby się je ciężko aplikowało. Używane są przez profesjonalne stylistki oraz przez amatorki, gdyż znacznie ułatwiają pracę. Tak jak inne produkty do stylizacji paznokci, utwardza się je w lampie UV/LED przez ilość sekund opisaną przez producenta. Dodatkowym trikiem, który pomaga żelowi samopoziomującemu „rozpłynąć” się po płytce, jest odwrócenie paznokcia opuszkiem palca do góry. Przytrzymanie dłoni w takiej pozycji przez 15–20 sekund sprawi, że żel stworzy idealny kształt paznokcia.

Jaki żel wybrać?

Wiadomym jest, że żel żelowi nierówny i każdy z nich jest inny. Dlatego też różnią się ceną. Niektóre są tanie, niektóre drogie, ale tu nie o to chodzi. Zależy nam głównie na jakości danego produktu, gdyż to ona decyduje w głównej mierze o trwałości i wyglądzie stylizacji żelowej. Oto nasze propozycje żeli, które są przystępne cenowo, mają dobrą jakość oraz oczywiście opinie.
Victoria Vynn Żel budujący No. 08 Pink Cover UV/LED – jest to produkt samopoziomujący, który wymaga użycia bazy i topu. Ma dobrą przyczepność do płytki paznokcia, co zapobiegnie przedwczesnemu odklejaniu się warstw. Co ważne, nie żółknie, a to oznacza, że przez długi czas wygląda świeżo na paznokciu, jakby był niedawno nałożony. Dodatkowym atutem jest różowy odcień, który można zostawić na paznokciu, bez używania innych warstw koloru.
Elisium Flexy Gel – jest to trwały żel, który ma w sobie także właściwości akrylu. Jest niezwykle trwały, podtrzymując stylizację na parę tygodni. Ma delikatny mleczny kolor, co idealnie uwydatni następne warstwy koloru.
IBD żel budujący do paznokci – ten żel posiada specjalną formułę, która blokuje promienie UV, co zapobiega żółknięciu płytki paznokcia. Jest mocny, wytrzymały i ma zwartą konsystencję, zapobiegającą odpryskiwaniu. Atutem danego żelu jest także kolor, który ma odcień delikatnego różu.

Jak zdjąć żel?

Po paru tygodniach noszenia żeli na paznokciach dobiegł czas, aby je zdjąć. Jak to zrobić? Na początku spiłuj żel gruboziarnistym pilnikiem bądź frezarką. Następnie, gdy już większość produktu zostanie ściągnięta, możesz dalej użyć frezarki bądź namoczyć waciki acetonem i zawinąć w nie paznokcie na około 15 minut. Jeżeli nie masz doświadczenia w używaniu frezarki, lepiej użyj acetonu, gdyż łatwo zrobić sobie krzywdę. Źle użyta frezarka może doprowadzić do przepiłowania płytki paznokcia, a co za tym idzie, do ogromnego bólu i powikłań w postaci chorób paznokcia. Po zdjęciu resztek produktu należy przygotować płytkę paznokcia, jak zostało opisane powyżej, i wykonać następny manicure żelowy.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dominika Mańka