Data publikacji:

Żel do paznokci dla początkujących: jaki wybrać? Czym się kierować przy wyborze?

Znajdując się na początku przygody ze stylizacją paznokci, wybór przyrządów i produktów może wprawić w zakłopotanie. Oferta żeli, które są potrzebne do manicure’u żelowego, jest ogromna. Są różne rodzaje żeli, które mają nieco inne właściwości, konsystencję itd. Zatem, który żel wybrać? Jaki żel będzie odpowiedni dla początkujących? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze żeli.
żel do paznokci dla początkujących

Charakterystyka żeli

Wiele osób stosuje żele do paznokci, gdyż są niezwykle trwałe i potrafią pięknie wyglądać nawet przez 3–4 tygodnie. Niektóre stylizacje po określonym czasie nadal korzystnie wyglądają i patrząc na estetykę manicure’u, można by było nadal go nosić, jednak ze względów zdrowotnych nie jest to wskazane. Paznokieć w ciągu miesiąca rośnie około 3–4 mm, dlatego też po określonym czasie jest większe prawdopodobieństwo złamania go, co może prowadzić do ogromnego bólu.
Lakiery żelowe utwardza się lampą UV/LED, przez czas określony przez producenta. Zbyt krótkie trzymanie żelu pod lampą może spowodować jego niedostateczne utwardzenie, a z kolei zbyt długie naświetlanie może wpłynąć na przedwczesne kruszenie się lakieru. Dlatego też najlepiej czytać uwagi zamieszczone na opakowaniu produktu, w którym znajdzie się informacja o optymalnym czasie utwardzania paznokcia.

Jaki żel do paznokci wybrać?

Wybór żeli do paznokci jest bardzo indywidualny. Każda stylistka osobiście powinna dobrać produkt, z którym najlepiej się jej pracuje. Zaczynając przygodę ze stylizacją paznokci, warto wypróbować parę produktów i zobaczyć, który najbardziej nam odpowiada. Dostępnych jest wiele żeli z różnych firm, które mają odmienne cechy. Zatem poniżej przedstawiamy podział żeli ze względu na kolor, fazowość i konsystencję.
 • Pierwszym podziałem żeli, który można wyróżnić, jest podział ze względu na kolor. Dostępne są w głównej mierze żele przezroczyste oraz w delikatnym kolorze – jasnoróżowe bądź beżowe. Można spotkać także bardziej wyraziste kolory żeli, które same w sobie dają kolor i nie trzeba używać innych lakierów. Najczęściej są to odcienie różu, jednak zdarzają się też inne kolory, które często wykorzystuje się do zdobień. Najbardziej polecane są jednak żele jasnoróżowe i beżowe, gdyż stanowią idealną bazę pod lakier, „wybijając” jego kolor.
 • Ze względu na fazowość, żele dzielą się na jednofazowe i trójfazowe. Jednofazowe produkty charakteryzują się tym, że z jednego żelu można zbudować wszystkie warstwy paznokcia. Oznacza to, że jeden żel jest samowystarczalny i nie trzeba użyć pod niego bazy ani topu na wierzch. Z kolei żele trójfazowe używane są w standardowy sposób, czyli wymagana jest baza pod żel oraz zabezpieczający i utrwalający top stosowany jako wierzchnia warstwa paznokcia.
 • Ostatnią już różnicą wśród żeli, na którą należy zwrócić uwagę, jest konsystencja. Są żele gęste, nazywane galaretowatymi, oraz te mniej gęste, do których zalicza się produkty samopoziomujące. Gęste żele, ze względu na swoje właściwości, są idealne do przedłużania paznokci. Ich konsystencja pozwala na dokładne uformowanie paznokcia, gdyż żel nie spływa z płytki, tylko zostaje w miejscu, w którym został nałożony. Gęsta konsystencja jest jednak często dosyć kłopotliwa, gdyż trzeba być wprawionym w stosowaniu takiego produktu, aby całą stylizację wykonać odpowiednio i w krótkim czasie. Dodatkowo do używania gęstego żelu potrzebny jest płaski pędzelek, który umożliwi dokładne dotarcie żelem pod skórki. Przeciwieństwem gęstych żeli są żele samopoziomujące, które mają nieco rzadszą konsystencję, ale nie na tyle rzadką, żeby produkt zalewał skórki. Są idealne zwłaszcza dla początkujących stylistek, które nie są jeszcze na tyle wprawione w używaniu żeli.
 • Żel do paznokci dla początkujących

  Najlepszym żelem do paznokci dla początkujących jest właśnie żel samopoziomujący. Jak zostało wspomniane wyżej, ma idealną konsystencję. Nie zalewa skórek i da się go swobodnie uformować. Najlepszą metodą aplikowania go na paznokieć jest nałożenie kropli produktu na środek paznokcia i rozprowadzenie go na boki precyzyjnym pędzelkiem. Żel samopoziomujący nie wymaga dokładniejszego rozkładania go po płytce, gdyż on sam „rozpływa” się po powierzchni. Dodatkowo, trikiem używanym przez kosmetyczki, który ułatwia uformowanie idealnego kształtu paznokcia, jest odwrócenie dłoni wewnętrzną stroną do góry. Wtedy żel samopoziomujący lepiej rozłoży się na paznokciu, tworząc idealny kształt i krzywą C.

  Najlepszy żel samopoziomujący dla początkujących

  1. Pierwszą propozycją żelu samopoziomującego dla początkujących jest Self Leveling Gel marki Indigo. Dany żel idealnie i łatwo rozprowadza się po płytce paznokcia. Dostępne są dwa odcienie żelu, które są w pełni kryjące. W formule żelu zawarte zostały proteiny, które dodatkowo wzmacniają naturalny paznokieć.
  2. Victoria Vynn Żel budujący No. 08 Pink Cover UV/LED – dany żel ma właściwości samopoziomujące, łatwo się go rozprowadza po paznokciu oraz ma dobrą przyczepność. Dodatkowo jest dostępny w jasnoróżowym kolorze, co jest dużą zaletą produktu.
  3. Żel budujący Semilac Builder Gel Clear – jest to mocny, transparentny żel samopoziomujący. Ma średnio gęstą konsystencję i jest elastyczny, co sprawia, że łatwo rozprowadza się po paznokciu, ale nie zalewa skórek. Umożliwia przedłużanie paznokcia na formie bądź tipsie oraz redukuje uczucie ciepła/pieczenia podczas utwardzania żelu w lampie.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Dominika Mańka