Data publikacji:

Żelatyna na włosy, czyli jak wykonać laminowanie

Żelatyna na włosy? Jak najbardziej! Jeśli nie odkryłaś jeszcze mocy, jaka tkwi w popularnym produkcie spożywczym, to najwyższy czas to zmienić. Z jej pomocą możesz wykonać samodzielnie w domu zabieg laminowania włosów, dzięki któremu nabiorą zdrowego blasku i będą wygładzone. Dlaczego warto wypróbować tę metodę, jak działa żelatyna na włosy i jak wykonać laminowanie fryzury? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule!
laminowanie włosów

Laminowanie włosów – jak żelatyna działa na włosy?

Laminowanie włosów żelatyną albo w salonie fryzjerskim to zabieg ceniony zarówno przez fanki świadomej pielęgnacji, jak i ekspertów z branży. Nie bez powodu uważa się go za jeden z najlepszych sposobów na uratowanie zniszczonej fryzury.
Podczas zabiegu laminacji włosów są one pokrywane warstwą odżywczą, która pod wpływem ciepła przenika w ich strukturę. W efekcie można wspomagać regenerację pasm, wzmacniać je od środka oraz domknąć ich łuski, aby były odporniejsze na zniszczenia i działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Jak działa żelatyna na włosy? Popularny produkt spożywczy to prawdziwa bomba proteinowa dla twojej fryzury. Jak wiadomo – są one podstawowym budulcem twoich kosmyków, a ich niedostateczna ilość prowadzi do zaburzenia równowagi PEH (między proteinami, emoleintami i humektantami). Sam zabieg możesz wykonać przy użyciu zwykłej żelatyny, galaretki albo agaru, jeśli wyeliminowałaś produkty odzwierzęce. 

Kto powinien stosować żelatynę na włosy?

Czy laminowanie włosów żelatyną jest dla ciebie? Mamy dobrą wiadomość – zabieg w domowych warunkach może być wykonany przez każdą dziewczynę, bez względu na typ fryzury. I nie tylko, bo coraz częściej na maseczkę z żelatyny na włosy decydują się też panowie z dłuższymi włosami.
Laminowanie włosów żelatyną jest w szczególności polecane w przypadku, gdy twoja fryzura jest zniszczona, osłabiona i matowa oraz widocznie potrzebuje odżywienia. Być może zbyt często ją farbujesz, robisz trwałą albo stylizujesz przy użyciu lokówki lub prostownicy. W takiej sytuacji, zamiast wydawać setki złotych u fryzjera, wypróbuj domową metodę, na której punkcie oszalały fanki świadomej pielęgnacji włosów.

Efekty maski z żelatyny na włosy

Potrzebujesz zachęty do wypróbowania laminacji włosów żelatyną? Nie ma problemu! Przygotowaliśmy dla ciebie listę efektów, na które możesz liczyć po zabiegu kosztującym jedynie kilka złotych. Stosując regularnie żelatynę na włosy, sprawisz, że będą:
  • sypkie, błyszczące i miękkie w dotyku;
  • wygładzone na całej długości;
  • odporne na puszenie się, elektryzowanie i plątanie;
  • wydawać się grubsze, a ich objętość ulegnie zwiększeniu;
  • chronione przed rozdwajaniem się końcówek;
  • dociążone;
  • mocniejsze;
  • łatwe w stylizacji;
  • odporne na uszkodzenia i utratę wilgoci;
  • bezproblemowe w rozczesywaniu.
Dodatkowo z pomocą maseczki z żelatyny na włosy możesz zamknąć łuski włosowe.

Jak długo utrzymuje się efekt laminowania włosów żelatyną?

Efekt laminowania włosów żelatyną nie jest trwały – zabieg należy regularnie powtarzać, aby móc cieszyć się piękną taflą na głowie. Właśnie dlatego dziewczyny najczęściej wykonują go przed ważnymi okazjami, aby wyglądać jak najlepiej. Jeżeli zależy ci na trwalszych efektach, które utrzymują się do kilku miesięcy, to zdecyduj się na laminowanie włosów u fryzjera.

Laminowanie włosów żelatyną – skutki uboczne

Boisz się, że laminowanie włosów żelatyną ma jakieś skutki uboczne? Jeżeli zachowasz umiar w wykonywaniu zabiegu i nie będziesz stosować jej po każdym myciu, to nie masz się o co martwić. Inaczej jest w sytuacji, gdy nakładasz maseczkę z żelatyny na włosy częściej niż co dwa tygodnie.
W takich przypadkach może dojść do przeproteinowania włosów i zaburzenia równowagi PEH. W efekcie fryzura stanie się bardziej łamliwa, przesuszona, sztywna i szorstka w dotyku. Będziesz mieć też problem z jej stylizacją. To jednak jedyny ewentualny skutek uboczny. Właśnie dlatego warto dać szansę laminowaniu włosów żelatyną, bo jest to naprawdę bezpieczny i skuteczny zabieg.

Jak przygotować maseczkę z żelatyny na włosy?

Czas przygotować maskę z żelatyny na włosy. Potrzebne do tego będą:
  • żelatyna, galaretka albo agar;
  • emolienty – odżywka do włosów, maska albo olejek;
  • ciepła woda;
  • folia, czepek albo ręcznik.
Zacznij od wymieszania 3 łyżek wody z 1 łyżką żelatyny. Gdy proszek się rozpuści, dodaj wybrany emolient (około 1 łyżkę). Gotową mieszankę możesz nałożyć na włosy, pokrywając nią pasma od nasady aż po same końce. Maskę z żelatyny możesz aplikować zarówno na suche, jak i delikatnie wilgotne, osuszone ręcznikiem kosmyki.
Kolejnym krokiem jest owinięcie włosów ręcznikiem albo folią. Jeśli masz czepek – załóż go na głowę, a następnie dodaj jeszcze jedną warstwę. To bardzo ważne, ponieważ żelatyna potrzebuje ciepła do dogłębnego działania. Możesz dodatkowo podgrzewać fryzurę suszarką z ciepłym nawiewem. Po upływie 30–40 minut spłucz maskę z żelatyny z włosów. Gotowe!

Laminowanie żelatyną – jak często je wykonywać?

Jesteśmy pewni, że po pierwszym użyciu żelatyny na włosy będziesz tak zachwycona efektem, że zapragniesz wykonywać zabieg regularnie. Jak jednak wspomnieliśmy już wcześniej, optymalną częstotliwością robienia miseczki jest raz na dwa, a nawet trzy tygodnie
Możesz laminować włosy żelatyną zarówno przed umyciem głowy, jak i po kąpieli. Jeżeli zdecydujesz się na wykonanie zabiegu przed użyciem szamponu, to nie bój się dodać do mieszanki ulubionego oleju lub oliwy z oliwek oraz odrobiny soku z cytryny.
Jeśli zależy ci na częstszym laminowaniu włosów, to zamiast żelatyny używaj siemienia lnianego. Jest bezpieczniejsze i nie niesie ze sobą ryzyka przeproteinowania fryzury.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.