Delikatna i cienka skóra pod oczami to zazwyczaj jedno z pierwszych miejsc, na których możemy zaobserwować pojawianie się pierwszych zmarszczek. Dlaczego? Skóra w okolicach oczu pozbawiona jest ochronnych lipidów, jest także narażona na ciągły ruch mięśni twarzy, które odpowiadają za jej mimikę. Choć zmarszczki pod oczami dodają wiele uroku, część z nas chciałaby im zapobiec bądź je zlikwidować. Jak tego dokonać? Przeczytaj nasz artykuł!
Skóra wokół oczu jest bardzo wrażliwa, a co za tym idzie – również delikatna. Zmarszczki pod oczami są najczęściej i najszybciej pojawiającymi się znakami upływu czasu. Niestety, proces jest nieunikniony.
Już w okolicach 25. roku życia nasza skóra powoli przestaje wytwarzać kolagen, który określany jest mianem „białka młodości”. To właśnie on wpływa na elastyczność naszej skóry, gdyż utrzymuje właściwy poziom nawilżenia oraz odnawia komórki w organizmie, także te odpowiadające za jędrność naszej cery. Stanowi on aż 80% włókien skóry właściwej, jest więc jednym z głównych budulców naszej skóry.
Dodatkowo, okolica wokół oczu posiada stosunkowo małą ilość tkanki tłuszczowej, przez co wszelkie zmarszczki są bardziej widoczne. Ponadto wyróżnić można zmarszczki mimiczne pod oczami, które powstają na wskutek pracy mięśni mimicznych. Mrużenie oczu, a nawet nasz śmiech powodują, że okolice oczu są cały czas aktywne, a w skutek tego pojawiają się drobne pajączki.
Co istotne, ale także pocieszające, nasz tryb życia, a nawet sposób pielęgnacji może wpłynąć na zwiększenie lub zmniejszenie intensywności pojawiania się zmarszczek pod oczami. Ze względu na to, bardzo ważna jest profilaktyka, obejmująca dobry krem pod oczy przeciwzmarszczkowy, jeśli chcemy spowolnić pojawianie się zmian na naszej skórze.
Bez względu na to, czy posiadamy już pierwsze zmarszczki pod oczami, czy możemy wciąż cieszyć się ich brakiem, powinniśmy postawić na profilaktykę, aby ograniczyć powstawanie nowych zmarszczek w tej okolicy.
Jest to zasada, która sprawdza się w wielu przypadkach, także gdy chcemy zadbać o naszą skórę. Właściwie nawodnienie gwarantuje nam prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jeśli jednak spożywamy jej za mało, możemy borykać się z suchością skóry, świądem, podatnością na uszkodzenia tkanek, a nawet ze złym samopoczuciem.
Instytut Medycyny zaleca, aby kobiety piły około 2 litrów wody dziennie, natomiast mężczyźni – około 3 litrów wody.
Zdrowa dieta to także zdrowa skóra. Pamiętajmy o podaży zdrowych tłuszczy nienasyconych, które znajdziemy na przykład w awokado, rybach czy orzechach. Istotne jest też spożywanie odpowiedniej ilości błonnika, który znajdziemy choćby w kaszy gryczanej, fasoli, zielonym groszku, malinach czy porzeczkach. Zrezygnujmy natomiast z dań typu fast food, które posiadają wysoki poziom niezdrowych tłuszczy.
Podczas zabiegów pielęgnacyjnych pamiętajmy o delikatnym traktowaniu okolic oczu. Starajmy się ich nie rozcierać i nie naciągać, gdyż może to negatywnie wpłynąć na elastyczność skóry pod oczami.
Regularnie wykonywany poprawia ukrwienie, napina mięśnie oraz rozświetla skórę. Możemy wykonywać go w domu i to na wszystkich partiach naszej twarzy.
Promienie UVA odpowiadają za przedwczesne starzenie się skóry, zaś promienie UVB za oparzenia skórne, które także negatywnie wpływają na jakość naszej skóry. Dlatego pamiętaj o stosowaniu kremu z filtrem pod makijaż, nawet zimą, gdyż również w chłodnych miesiącach jesteśmy narażeni na negatywny wpływ promieni UVA i UVB.
Bardzo istotnym aspektem w pielęgnacji okolic oczu jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. W ofercie marek kosmetycznych znaleźć można produkty przeznaczone specjalnie dla wrażliwej i delikatnej skóry wokół oczu. Zawierają one składniki aktywne, które w precyzyjny sposób odpowiadają na potrzeby tej partii twarzy.
Kremy sprawdzą się doskonale zarówno w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji, sera przeznaczone są natomiast do wieczornych rytuałów, żele polecane są osobom lubiącym lekkie, łatwo wchłaniające się konsystencje.
W przypadku codziennej pielęgnacji skóry wokół oczu, warto postawić na kosmetyk z kwasem hialuronowym, który zapewnia długotrwałe i głębokie nawilżenie przesuszonej skóry wokół oczu. Jeśli natomiast borykamy się już ze zmarszczkami pod oczami, odpowiednie efekty mogą nam zapewnić produkty posiadające działanie antyoksydacyjne, ujędrniające i uelastyczniające – na przykład te z wysoką zawartością witaminy C lub kolagenu.
Część kosmetyków dedykowanych tej partii twarzy spełnia dodatkowe funkcje. Mogą one na przykład optycznie zmniejszać cienie pod oczami. Idealnie w takim przypadku sprawdzą się kosmetyki posiadające pigmenty. Warto także zainwestować w specjalny krem pod oczy na cienie.
W ofercie wielu marek znaleźć można także kosmetyki chłodzące, których celem jest zmniejszenie opuchlizny wokół oczu. Skóra tej partii twarzy może być także podrażniona ze względu na niepoprawny demakijaż. Jeśli borykamy się z zaczerwienieniami z tego powodu, warto zastosować produkt o działaniu łagodzącym i kojącym.
Jeśli natomiast posiadamy nieco więcej czasu, warto dwa razy w tygodniu zastosować maseczki na okolicę oczu lub płatki pod oczy, które posiadają liczne składniki aktywne poprawiające kondycję skóry wokół oczu.
Na rynku dostępne są także bardziej inwazyjne sposoby na pozbycie się problemu zmarszczek pod oczami: zabiegi z użyciem sprzętu medycznego czy kosmetologicznego. Tego typu zabiegi warto przeprowadzić w renomowanym salonie kosmetologicznym lub w klinice medycyny estetycznej, która zaproponuje nam procedurę idealnie dopasowaną do naszych potrzeb.