Data publikacji:

Pielęgnacja skóry. Jak dbać o cerę?

Chcesz zadbać o swoją cerę, pozbyć się trądziku czy po prostu spowolnić jej procesy starzenia? W takim razie kluczem do osiągnięcia wymarzonych efektów jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Zainwestowanie w dobre kosmetyki i ich regularne stosowanie może zdziałać przysłowiowe cuda. Dziś bierzemy pod lupę pielęgnację różnych typów cery – od trądzikowej, przez suchą, aż po dojrzałą.

Pielęgnacja skóry

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry trądzikowej?

Na pierwszy ogień idzie pielęgnacja skóry trądzikowej. Ten typ cery charakteryzuje się licznymi krostami, w tym także w postaci podskórnych grudek, nadprodukcją sebum i wągrami. W dotyku jest dość lepka i tłusta, a podczas dnia nadmiernie się świeci. Jak o nią zadbać?

Pierwszym i jednym z najważniejszych etapów pielęgnacji skóry trądzikowej jest oczyszczanie. To właśnie na tym etapie usuwasz z twarzy brud, pozostałości po makijażu i sebum, których pozostawienie może prowadzić do powstawania kolejnych krost. Idealnym wyborem są kosmetyki o działaniu antybakteryjnym i dogłębnie oczyszczającym.

Równie ważny jest peeling. Kosmetyki enzymatyczne lub z drobinkami mają za zadanie usunąć ze skóry martwy naskórek, który nieustannie się łuszczy i powoduje powstawanie kolejnych niedoskonałości. Pamiętaj, że należy wykonywać go regularnie. Zalecamy robić to przynajmniej raz w tygodniu, najlepiej peelingiem enzymatycznym.

Po każdym myciu i peelingu nie zapomnij o toniku, który przywraca cerze naturalne pH. W pielęgnacji skóry trądzikowej nie może zabraknąć również odpowiedniego kremu do twarzy. Kosmetyk powinien mieć lekką konsystencję i właściwości antybakteryjne. Zamiast tłustych formuł postaw na produkty, które szybko się wchłaniają i działają matująco.

Sprawdź również, jakie daje efekty olej kokosowy na twarz.

Pielęgnacja skóry tłustej

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry tłustej? Jej właścicielki zmagają się przede wszystkim z nadmierną produkcją sebum i błyszczeniem się twarzy. Często towarzyszą im także rozszerzone pory i niedoskonałości. Na szczęście zainwestowanie w dobre kosmetyki pomoże ci w poprawieniu kondycji tłustej cery.

W przypadku oczyszczania warto szczególnie przyjrzeć się wieczornym rytuałom. Kosmetyki używane do mycia twarzy powinny być skuteczne, a jednocześnie łagodne dla skóry. Najlepszym wyborem będą formuły usuwające z twarzy łój i kurz oraz regulujące wydzielanie sebum.

W pielęgnacji skóry tłustej nie może zabraknąć także toniku o właściwościach mikrozłuszczających. Dzięki takiemu działaniu kosmetyk delikatnie odblokuje zatkane łojem pory oraz usunie z twarzy martwy naskórek, jednocześnie przywracając cerze właściwe pH.

Co z kremami? Wbrew pozorom nie musisz rezygnować z nawilżania, a wręcz przeciwnie. Zadbanie o odpowiednie nawodnienie skóry pomaga w regulacji produkcji sebum.

W pielęgnacji skóry tłustej nie powinno zabraknąć również formuł o działaniu odżywczym i przeciwbakteryjnym, dzięki któremu krem pomoże w gojeniu się i zapobieganiu powstawania niedoskonałości. Możesz także zdecydować się na matujący krem na co dzień.

Do codziennej pielęgnacji skóry tłustej warto wprowadzić również peelingi, maseczki i serum. Szczególnie ważne są te pierwsze kosmetyki, których zadaniem jest usuwanie zrogowaciałego naskórka z twarzy.

Zatrzymaj czas, czyli pielęgnacja skóry dojrzałej

Starzenie się skóry jest nieuniknione. Prędzej czy później na twojej twarzy zaczną pojawiać się zmarszczki. Jak się jednak okazuje – odpowiednia pielęgnacja skóry dojrzałej może znacząco spowolnić ten proces. Pomogą ci w tym, oczywiście, właściwe kosmetyki przeznaczone właśnie do tego typu cery.

Tak jak w pielęgnacji każdego innego typu skóry, tak i w przypadku cery dojrzałej niezwykle ważny jest demakijaż i oczyszczanie. Powinno być ono bardzo łagodne – nadmierne pocieranie skóry może prowadzić do powstawania zmarszczek.

W pielęgnacji skóry dojrzałej zdecydowanie nie może zabraknąć kremu nawilżającego i regenerującego. To właśnie on powinien stać się od teraz twoim najlepszym przyjacielem, jeśli chcesz spowolnić powstawanie zmarszczek. Z pomocą formuły o takich właściwościach zadbasz o prawidłową kondycję swojej cery i unikniesz jej nadmiernego przesuszenia. Stawiaj na bogate, pełne cennych składników aktywnych kremy.

O odpowiednie nawilżenie skóry dojrzałej możesz zadbać także z pomocą maseczek. Szukaj kosmetyków z kwasem hialuronowym, kolagenem, śluzem ślimaka oraz mnóstwem naturalnych ekstraktów.

Odżywcze i regenerujące formuły możesz kupić w formie kremu lub w płachcie. W ofercie marek kosmetycznych znajdziesz również maski całonocne. Pamiętaj, aby stosować je 2 razy w tygodniu!

Czy wiesz, że nadmierna ekspozycja na słońce jest jednym z czynników wpływających na przyspieszenie procesów starzenia się skóry? Właśnie dlatego, oprócz stosowania klasycznych kremów, warto zafundować sobie również formułę przeciwsłoneczną. Najlepszym wyborem są kosmetyki o poziomie SPF 50.

Wskazówki na temat pielęgnacji skóry suchej

Czas na kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry suchej. Jeśli jesteś jej właścicielką, to z pewnością zmagasz się nie tylko z widocznym przesuszeniem cery, ale także jej z szorstkością i nieprzyjemnym napięciem. Zazwyczaj twarz również piecze i swędzi oraz się łuszczy. W jaki sposób poprawić kondycję skóry?

Do oczyszczania stosuj przede wszystkim łagodne pianki, emulsje lub oleje, które w delikatny sposób usuną z twarzy zanieczyszczenia, nie powodując jednocześnie jej podrażniania. Dobrym wyborem są również kosmetyki, które nie tylko myją, ale również pielęgnują. Formuły o właściwościach regenerujących i nawilżających jak najbardziej powinny zagościć w twojej łazience.

Na co dzień stosuj kremy nawilżające, zawierające między innymi takie składniki aktywne jak kwas hialuronowy, masło shea, aloes czy witaminy. Substancje zawarte w formułach pomogą w walce z przesuszeniem i napięciem oraz wspomogą naturalne procesy regeneracyjne skóry.

Nie zapomnij także o maseczkach, które wspomogą działanie kremu. Wybieraj kosmetyki wzbogacone o składniki nawilżające oraz witaminy i minerały. Strzałem w dziesiątkę będą formuły z witaminą E, A czy B6. Równie doskonale sprawdzą się także produkty z wyciągiem z alg morskich.

Pielęgnacja skóry zimą

Bez względu na to, jaki masz typ cery, zima to niezwykle wymagająca pora roku dla twojej skóry. Niskie temperatury, wiatr czy śnieg mogą prowadzić do jej widocznego przesuszania, zwiększania napięcia i powstawania bolesnych podrażnień. Właśnie dlatego pielęgnacja w tym okresie powinna różnić się od tej, którą stosujesz latem.

Pielęgnacja skóry zimą powinna polegać przede wszystkim na ochronie i nawilżaniu. Przykładowo kremy stosowane w trakcie tej pory roku muszą mieć bogatszy skład i być bardziej treściwe, aby poradzić sobie z utrzymaniem wody w skórze. Pomogą ci w tym takie składniki jak witamina E, aloes, gliceryna, kwas hialuronowy czy koenzym Q10.

Ze względu na ryzyko nadmiernego przesuszania skóry zimą, zaleca się rezygnację z peelingów gruboziarnistych. Cząsteczki tego typu kosmetyków mogą prowadzić do uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej, która jest ci w tym okresie bardzo potrzebna. Zamiast tego postaw na peelingi enzymatyczne.

Autorka: Klaudia Borycka