Data modyfikacji:

Bardzo sucha skóra głowy. Jakie przyczyny i domowe sposoby?

Bardzo sucha skóra głowy to problem, którego nie wolno lekceważyć. Zmagacie się z nią od dłuższego czasu? Zapraszamy do poniższego poradnika – wyjaśniamy w nim, jakie są przyczyny przesuszonej skóry głowy oraz jak skutecznie ją nawilżyć.
Sucha skóra głowy

Bardzo sucha skóra głowy – objawy

Bardzo sucha skóra głowy najczęściej charakteryzuje się uciążliwym swędzeniem, zaczerwienieniem, pieczeniem, ale także pojawieniem się białych płatków na włosach. To jednak nie wszystko – sucha skóra głowy ma również wpływ na kondycję naszych włosów. Te zaczynają wypadać i są słabsze. Z czasem na suchej skórze głowy może pojawić się wysypka oraz małe strupki, które są skutkiem ciągłego drapania. Stąd już niedaleka droga do wszelkiego rodzaju stanów zapalnych i łupieżu, dlatego przesuszonej skóry głowy nigdy nie wolno lekceważyć. Warto zainwestować w dermokosmetyki do włosów, które są delikatne dla naszej skóry głowy.

Sucha skóra głowy – jakie są jej przyczyny?

Najczęstszą przyczyną suchej skóry głowy jest zła pielęgnacja. Wiąże się to z używaniem zbyt drażniących kosmetyków, np. szamponów z SLS. W dalszej kolejności należy przeanalizować zabiegi fryzjerskie, którym poddajemy nasze włosy, szczególnie farbowanie czy rozjaśnianie. Jeśli korzystamy z nich zbyt często, to sucha skóra głowy może być ich skutkiem. Możesz mieć też suchą skórę głowy, ponieważ zbyt często korzystasz z suszarki, lokówki lub prostownicy.

Zła dieta również nie pomaga – szczególnie, jeśli jest uboga w witaminy z grupy A i E, nienasycone tłuszcze roślinne, a także minerały, takie jak cynk, magnez i selen. Czasem przyczyna jest prozaiczna – wypijanie zbyt małej ilości wody. Nie bez znaczenia są złe nawyki. Suszenie włosów pod ręcznikiem, mycie głowy w zbyt gorącej wodzie, noszenie za obcisłych czapek czy długie przebywanie na słońcu bez żadnego nakrycia.

Bardzo suchej skóry głowy nie wolno lekceważyć, ponieważ jej przyczyną może też być choroba, np. AZS, łuszczyca, problemy hormonalne czy alergia kontaktowa. Kiedy udać się do lekarza? Jeśli objawy są tak uciążliwe, że nie pozwalają nam normalnie funkcjonować lub nie znikają mimo odpowiedniej pielęgnacji.

Bardzo sucha skóra głowy – domowe sposoby

Istnieje szereg domowych sposobów, które nawilżą i natłuszczą suchą skórę głowy. Poniżej kilka najskuteczniejszych.

  • Wcierka z oleju kokosowego
Wystarczy raz w tygodniu wetrzeć niewielką ilość oleju w skórę głowy i pozostawić taką wcierkę na 30 minut. Po tym czasie umyj głowę.
  • Wcierka z octu jabłkowego
Raz w tygodniu wetrzyj w skórę głowy mieszankę octu z wodą – w proporcjach 50:50. Pozostaw mieszankę na skórze przez około 10 minut. Po tym czasie dokładnie ją wypłucz lub umyj włosy. Ocet jabłkowy przywraca skórze prawidłowe pH oraz zabija bakterie.
  • Wcierka z aloesu
Na twoim balkonie rośnie aloes? Wykorzystaj go. Rozetnij liść i wydrąż z niego żelową zawartość. Teraz wetrzyj ją w skórę głowy i pozostaw na około 20 minut. Po tym czasie umyj głowę. Zabieg powtarzaj raz w tygodniu. Aloes łagodzi podrażnienia i nawilża.
  • Maseczka z cytryny i jogurtu naturalnego
Wyciśnij sok z cytryny. Jego dwie łyżki zmieszaj z trzema łyżkami jogurtu naturalnego. Tak przygotowaną mieszankę nanieś na skórę głowy i pozostaw na 20 minut. Po tym czasie umyj głowę. Cytryna dokładnie i delikatnie oczyści skórę z nadmiaru sebum i gromadzących się w nim bakterii.

Bardzo sucha skóra głowy – jakie kosmetyki wybierać?
  • Bardzo sucha skóra głowy – szampon
Jeśli borykasz się z suchą skórą głowy, to przede wszystkim unikaj drażniących szamponów z SLS, SLS-es, alkoholem, PEG, silikonami, BHA, BHT, MIT czy CMIT. Zamiast tego szukaj w składzie aloesu, pantenolu, keratyny, emolientów, ekstraktów z alg, protein oraz alantoiny. Poniżej znajdziesz kilka szamponów, które idealnie sprawdzą się do codziennego mycia suchej skóry głowy.
  • Peeling
Raz w tygodniu warto też wykonać delikatny peeling skóry głowy. Usunie on nadmiar sebum, dokładnie oczyści skórę i zapobiegnie rozwojowi drożdżaków czy innych bakterii, które jedynie zaostrzą problem. Ponadto dzięki regularnemu wykonywaniu peelingu skóra głowy lepiej wchłania dobroczynne składniki z szamponu czy domowych masek lub wcierek.

Jaki peeling wybrać do suchej skóry głowy? Przede wszystkim ten enzymatyczny o jak najbardziej naturalnym składzie. Warto, aby był też wzbogacony o mocznik, kwas mlekowy, alantoinę czy pantenol. Poniżej kilka produktów wartych uwagi.
  • Olejowanie
Powyżej opisywaliśmy już, że do olejowania skóry głowy sprawdzi się chociażby olej kokosowy. Zamiast niego można też skorzystać z oleju jojoba, awokado czy lnianego. Jak prawidłowo olejować skórę głowy? Przede wszystkim metodą na mokro. Do miski wlej 1 litr przegotowanej, ciepłej wody. Dodaj do niej kilka kropli wybranego oleju, a następnie zanurz głowę. Po kilku minutach umyj włosy. Możesz też zmieszać olej z wodą i wlać mieszankę do atomizera, a następnie rozpylić na skórze głowy i kolistymi ruchami delikatnie wetrzeć. Pamiętaj, aby oleju nie trzymać na skórze dłużej niż 2 godziny. Optymalny czas to 40 minut.
  • Kremy, maski, lotiony, ekstrakty, masła i balsamy do suchej skóry głowy
Panuje powszechne przeświadczenie, że odżywki i maski nakładamy wyłącznie na włosy, a nie na skórę głowy. Jest ono oczywiście słuszne, ponieważ takie kosmetyki mogą nadmiernie ją obciążać i prowadzić do szeregu problemów, np. nadmiernego przetłuszczania się. Istnieją jednak produkty przeznaczone typowo do regeneracji, nawilżenia i złagodzenia podrażnień na skórze głowy. Do wyboru masz wiele wymienionych wyżej rodzajów kosmetyków. Poniżej przygotowaliśmy kilka najskuteczniejszych produktów tego typu.
Autor: Klaudia Borycka